Komentari 25

Gruzijci završili crnu seriju na Poljudu: Kako će proći Italija?

7

Hrvatska nogometna reprezentacija odigrala je na Poljudu 11 utakmica, a samo je jednom pobijedila. Baš posljednja službena utakmica bila je uspješna po 'kockaste'

Hrvatska na Poljudu ima negativan omjer, no u posljednjoj je službenoj utakmici ipak pobijedila .

Protiv Italije "kockasti" će odigrati 12. utakmicu na Poljudu od osamostaljenja. Sve je počelo još 8. listopada 1995. u kvalifkacijama za Euro upravo protiv Italije, kad su Demetrio Albertini (29.) i Davor Šuker (48. minuta, penal) bili strijelci pred 35.000 gledatelja.

Splitska ljepotica ugostila je reprezentaciju i u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 1998., kada je u Dalmaciju stigla Danska i također odigrala 1-1. Niz remija nastavili su Slovenci četiri dana poslije odigravši 3-3, također u kvalifikacijama.

Danci su nam prvi zadali prvi poraz na Poljudu 1999. u prijateljskoj utakmici (1-0), potom su uslijedili remiji bez golova u prijateljskim utakmicama sa Španjolskom (2000.) te Poljskom (2003.). Nakon osvajanja srebrne medalje na SP-u 2002. u goste je na Poljud stigla Njemačka i pobijedila 2-1 (2004.).

Najslavnija utakmica na Hajdukovu stadionu svakako je bila prijateljska protiv Brazila 17. kolovoza 2005. i čuveni remi 1-1 uz golove Nike Kranjčara i Ricardinha . Nakon toga gotovo tri godine reprezentacije nije bilo u Splitu, sve do uvjerljivog poraza u prijateljskoj utakmici protiv Nizozemske (3-0, 2008.).

Napokon, crnu seriju poljudskih domaćinstava Hrvatske prekinula je utakmica protiv Gruzije 4. lipnja 2011. u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo. Iako smo gubili na poluvremenu, golovima Manždukića i Kalinića u razmaku od 76. do 78. minute okrenuli smo zaostatak u vrijednu pobjedu 2-1.

Posljednja poljudska utakmica prije večerašnje bila je debi Igora Štimca kao izbornika još 15. kolovoza 2012. i novog poraza, ovaj put od Švicarske 4-2 u prijateljskoj utakmici.

Hrvatska u Splitu (1-4-6, 11-17):

1. Italija - kvalifikacije za EP - 1-1 (1995.)
  2. Danska - kvalifikacije za SP - 1-1 (1997.)
  3. Slovenija - kvalifkacije za SP - 3-3 (1997.)
  4. Danska - prijateljska - 0-1 (1999.)
  5. Španjolska - prijateljska - 0-0 (2000.)
  6. Poljska - prijateljska - 0-0 (2003.)
  7. Njemačka - prijateljska - 1-2 (2004.)