Komentari 126

Kalinić zabio, ali Sevilla ipak do rekordnog četvrtog naslova

39

Sevilla je pobjedom 3-2 protiv ukrajinskog Dnjipra u Varšavi uspjela obraniti naslov pobjednika EL-a te postala jedini klub koji je ovu titulu osvajao ukupno četiri puta

Nogometaši Seville obranili su naslov pobjednika Europske lige pobjedom u finalu nad Dnjiprom 3-2 te tako postali prvi klub koji ima čak četiri titule u ovom natjecanju. Andaluzijski je klub obranio naslov i 2007., a budući da je Primeru ove godine završio tek na petom mjestu, odlično je za momčad Emeryja stigla vijest iz Uefe kako pobjednik EL-a od ove sezone ide izravno u Ligu prvaka. Dnjipro je pak nakon fantastičnog natjecanja cijele sezone, koje je počelo teško izborenom pobjedom protiv Hajduka, ipak ostao bez prvog europskog trofeja te će u posljednjem kolu ukrajinskog prvenstva čekati eventualni kiks Šahtara za pokušaj plasmana u Ligu prvaka. Ostane li treće plasirani, Dnjipro će i sljedeće sezone igrati u EL.

Kalinić prvi Hrvat koji je zabio u finalu EL-a

Sevilla je odlično otvorila utakmicu i imala posjed lopte, no u sedmoj minuti sjevnula je kontra Dnjipra u kojoj je ključnu ulogu imao hrvatski reprezentativac Nikola Kalinić. Napadač Dnjipra je sjajno glavom spustio loptu za Matheusa na desnu stranu, a ovaj mu vratio ubačajem u sredinu odakle bivši igrač Hajduka odlično glavom zabija s nekih šest metara.

Bio je to najbrži gol u nekom europskom finalu još od Falcaa 2012. godine, a Kalinić je postao i prvi hrvatski igrač koji je zabio u finalu ovog natjecanja. Podsjetimo čak 11 hrvatskih igrača igralo je finale, a petorica su i podizala pehar  - Ivica Olić (2005., CSKA Moskva), Ivica Križanac (2008., Zenit St. Peterburg), Darijo Srna (2009., Šahtar) i Ivan Rakitić (2014., Sevilla).

Preokret Seville

Međutim, nisu se predali igrači Seville i nastavili su napadati, što im se i isplatilo nekih 20 minuta kasnije. Prvo je u 24. minuti Krychowiak opasno glavom pucao nakon kornera s lijeve strane, a lopta je otišla samo par centimetara pokraj desne stative. Već četiri minute kasnije isti igrač ipak zabija gol. Nisu uspjeli igrači Dnjipra do kraja raščistiti situaciju pred svojim golom, a lopte se 'dokopao' Poljak koji je odmah opalio s nekih 11 metara i prizemno pogodio za izjednačenje

Nisu se dojmovi do kraja ni smirili, a nove tri minute kasnije Sevilla je imala i vodstvo. Odlična lopta Reyesa koji je 'rasparao' obranu Dnjipra, a Bacca je izbjegao zaleđe, izbio sam pred Bojka, zaobišao ga i rutinski zabio za 2-1.

Sjajan udarac Rotana za 2-2

Nastavio je Dnjipro nakon toga s igrom na kontrama, a u 44. minuti Matheus je poprilično pametno izborio jedan prekršaj na 20 metara iskosa s lijeve strane. Loptu je uzeo kapetan Rotan i fantastičnim udarcem zabio za 2-2 u Varšavi.

Bacca svojim drugim golom presudio

U drugom poluvremenu ponovno smo gledali sjajnu utakmicu u visokom ritmu, no s nešto nepreciznijim napadačima na obje strane. U 73. minuti Bacca ipak zabija za 3-2. Komplicirali su igrači Dnjipra u izbacivanju lopte iz s ruba svog šesnaesterca, a Vitolo je uspio loptu poslati do Bacce koji izbija sam pred Bojka i zabija za novo vodstvo Seville, i pokazat će se, ukupnu pobjedu

Nikola Kalinić igrao je do 78. minute, zabio gol za 1-0 i dobio žuti karton. Njegovu detaljniju statistiku pogledajte OVDJE