Komentari 149

Očajno suđenje u HNL-u: Evo gafova u zadnjih godinu dana

1

Nakon pogrešaka u posljednjim utakmicama Prve HNL prisjetili smo se nekih većih pogrešaka sudaca u posljednje vrijeme. Ograničili smo se na prošlu i ovu sezonu

Suđenje u Prvoj HNL već je duže vrijeme jako loše. Suci tako već godinama postaju veća priča od samih nogometaša i njihovih lijepih golova ili odličnih taktičkih rješenja trenera. I nema toga suca koji nije griješio, nema toga kluba koji nije zaradio 'poguranac' ljudi u crnom bez obzira što se neki malo više žale, a drugi šute.

Pokušali smo izdvojiti 11 najvećih pogrešaka u posljednje vrijeme. Ograničili smo se na prošlu sezonu i sami početak ove. Povod su, naravno, posljednje dvije utakmice, odnosno pogreške sudaca u utakmicama Lokomotiva - Hajduk te Dinamo - Rijeka.

Ante Vučemilović: Lokomotiva - Hajduk 1-2, 10.8.2015. (sudac propustio suditi penal na igraču Lokomotive)

Pri rezultatu 2-1 za Hajduk u Kranjčevićevoj u 90. minuti inače vrlo dobar osječki sudac Ante Vučemilović propustio je svirati čisti penal za Lokomotivu. Vučemilović nije vidio 'čišćenje' Tudora na Doležalu i Hajduk je slavio 2-1. Velika pogreška na štetu Lokomotive.

Mario Zebec: Dinamo - Rijeka 0-0, 8.8. 2015. (pogreške na obje strane)

Na njega su nakon derbija na Maksimiru prigovore imale obje momčadi. U prvom poluvremenu pustio je dvojbeni kontakt Samadržića i Pjace u šesnaestercu Rijeke, a u drugom je isključio Bezjaka zbog prigovora, potjerao Rijekinog sportskog direktora Mancea i u nekoliko situacija kriterijem razljutio goste. Bezjak je, primjerice, isključen zbog psovki, no kada bi to suci sudili u svakoj utakmici teško da bi do 90. minute ostao na terenu.

Bruno Marić: Dinamo - Rijeka 2-1, 8.4. 2015. (sudio indirekt Vargiću)

U prvoj utakmici polufinala Kupa 2015. na Maksimiru sudio je Bruno Marić. Rijekin Bradarić u jednom je trenutku ozlijeđen ležao na centru terena i golman Rijeke Vargić vidjevši da sudac ne prekida igru, primio je loptu i krenuo je izbaciti van kako bi se njegovu suigraču pružila pomoć. No Marić mu je sudio indirekt jer ju predugo držao, a Dinamo je na kraju na uzvrat otišao s 2-1.

Mario Strahonja: Rijeka - Dinamo 2-2, 4.4. 2015. (sudio korner za Rijeku umjesto auta nakon čega je pao gol)

Rijeka je u četvrtoj minuti sudačke nadoknade derbija stigla do izjednačenja. Ali na čudan način. Vukojević je glavom izbio loptu u aut, a Riječani su na brzinu izveli korner(!?). I sjajnim udarcem Radoševića stigli do remija protiv Dinama. Ni Strahonja, ali ni njegovi pomoćnici nisu vidjeli da je bio aut, a ne korner. Nevjerojatno.

Fran Jović: Zadar - Slaven Belupo 1-0, 22.3. 2015. (gol Zadrova Jerbića rukom)

Dvoboj momčadi koje su se borile za ostanak u MAXtv Prvoj ligi, Zadra i Slaven Belupa, pripao je momčadi sa Stanova. Štimčevi su izabranici pobijedili 1-0 i tako posljednje mjesto na ljestvici tada prepustili Istri 1961. Odlučujući trenutak utakmice zbio se već u trećoj minuti. Korner s lijeve strane izveo je Želimir Terkeš, a na drugoj stativi Igor Banović glavom je uputio svijeću prema golu. Sa crte je gol uspio nakratko spriječiti gostujući golman Ivan Kardum, no odbio je samo do stative, pred Juru Jerbića kojemu nije bilo teško pospremiti loptu u mrežu. Ipak, učinio je to rukom, no nitko od sudaca to nije primijetio. Na žalost, bila je to velika pogreška koja je na kraju odlučila pobjednika.

Tihomir Pejin: Zadar - Istra 2-0, 8.3. 2015. (isključio krivog igrača Istri zbog sumnjivog penala)

Pejin je u 14. minuti najprije dosudio u najmanju ruku sumnjiv penal, a onda još i isključio krivog igrača Istre. Crveni karton dobio je Gregov umjesto Bastosa koji je sudjelovao u spornom duelu. Zadar je to iskoristio i golovima Krstanovića i Čirjaka pobijedio 2-0.

Saša Fegeš pomoćnik, Jurica Mihalj glavni: Dinamo - Zagreb 2-0, 7.3. 2015. (čisti gol poništen Zagrebu)

Nogometaši Zagreba u Maksimiru su izgubili od Dinama 2-0, no tko zna što bi bilo da se Saša Fegeš nije "proslavio" lošom odlukom. Gosti su oštećeni za čisti gol kod rezultata 1-0. Valentino Stepčić zabio je za 1-1, ali je pomoćni sudac Fegeš digao zastavicu i mahao zaleđe, koje nije postojalo.

Damir Batinić: Dinamo - Split 2-0, 28.2. 2015. (Cekiciju sviran penal iako ga nije bilo)

Dinamo je pobijedio Split 2-0 na Maksimiru, a ključni trenutak utakmice zbio se u 16. minuti. Endri Cekici odlično je prošao po lijevoj strani, ušao u kazneni prostor i - pao. Sudac Batinić svirao je penal na čuđenje malobrojnih navijača, Dinamo je pobijedio 2-0, a Cekici je pauzirao zbog slomljene ključne kosti.

Igor Križarić: Hajduk - Zagreb 0-2, 29.11. 2014. (Hajduku poništen gol)

Zagreb je šokirao Splićane golovima Krovinovića i Mudražije na praznom Poljudu, no ključni trenutak utakmice dogodio se u 16. minuti kada je Hajduku poništen gol Maglice zbog nepostojećeg zaleđa. Bio bi to gol za 1-0 i tko zna kako bi se dalje utakmica odvijala.

Fran Jović: Hajduk - Rijeka 1-1, 5.10. 2014. (Rijeci svirano nepostojeće zaleđe)

Sudački eksperti nakon 'ratnog' stanja u Dugopolju ocijenili su da je Rijeci poništen regularan gol. Prvi pomoćnik digao je zastavicu označivši zaleđe Kramarića, a Jović je poništio gol. Uz to utakmica je održana na rubu regularnosti. Sa tribina su prema igračima i stručnom stožeru Rijeke u više navrata letjeli razni predmeti, čak i sjedalice.

Željko Frković: Hajduk - Zadar 6-0, 16.8. 2014. (prva tri gola Hajduka neregularna)

Nakon utakmice Hajduka i Zadra na samom početku prošle sezone dovoljno je bilo priznanje trenera Zadra Ferde Milina da mu se glavni sudac Željko Frković nakon utakmice ispričao. Sporna su bila prva tri gola koja su u najmanju ruku zabijena iz sumnjivih situacija. Najprije je Frković nasjeo na simuliranje Kouassija u 12. minuti i dosudio penal kojeg je realizirao Caktaš. Drugi gol je zabijen nakon što Frković nije vidio prekršaj nad zadarskim golmanom, a treći nakon što je dosudio nepostojeći udarac iz kuta za domaću momčad.