Komentari 823

Uz sjajan finiš Dinamo odnosi veliku prednost iz Rumunjske

6

Nogometaši Dinama došli su do velike pobjede u prvoj utakmici 4. pretkola EL na gostovanju kod Petrolula. Dvama golovima u završnici "modri" su pobijedili 3-1

Dinamo je došao na rub plasmana u skupine Europske lige! Na gostovanju u Ploieştiju "modri" su u prvom europskom nastupu u žutoj kombinaciji izborili odličnih 3-1 protiv Petrolula i na uzvrat u Zagreb mogu otići prezadovoljni.

Hrvatski prvak igrački nije odigrao utakmicu za pamćenje, baš kao i na zadnjem europskom gostovanju kod Aalborga, ali je nemilosrdno kažnjavao propuste nervoznih domaćina. U 29. minuti najveća domaća zvijezda Adrian Mutu igrao je rukom poslije kornera, a sudac Daniele Orsato pokazao je na penal. Siguran je bio Duje Čop i iz prvog udarca u okvir donio veliku radost klupi "modrih".

Petrolul je pokušavao iz svih pozicija svladati Eduarda, ali nije išlo; Portugalac je skidao šuteve Teixeire i Mutua, mahom iz izrađenih situacija. Činilo se kako će Dinamo na predah otići zadovoljan minimalnim vodstvom, no onda je u 45. minuti pad koncentracije Šimunovića i Šimunića iskoristio Izraelac Toto Tamuz koji je prihvatio dodavanje Teixeire i poslao loptu kraj nemoćnog Eduarda.

No poluvrijeme je ipak ugasilo navalu Petrolula kojega su cijelo vrijeme bodrili glasni navijači.

U nastavku se prilika čekala sve do 69. minute i nove pomutnje koju je izazvao Tamuz, no šut Teixeire s crte je izbio Šimunović. Zoran Mamić odlučio je pojačati vezu uvođenjem Vukojevića, ali vjerojatno nije očekivao da će "modri" u završnici zapravo biti jači prema naprijed.

U silnoj želji da dođu do pobjede, nogometaši Petrolula ostavili su rupe u obrani koje je iskoristio Marcelo Brozović. U 80. minuti vidio je Pinta na desnoj strani šesnaesterca koji odmah ubacuje na peterac, a tamo Duje Čop glavom zabija svoj i Dinamov drugi gol za novo vodstvo gostiju.

U posljednjim trenucima utakmice neopreznost Rumunja kaznio je Pinto povukavši kontru zbog koje ga je Gerardo Alves morao zaustaviti, no za to je dobio izravan crveni karton. Igrala se već šesta minuta nadoknade, a Paulo Machado pobrinuo se staviti točku na "i" efikasne večeri žutih u Ploieştiju i pogodio iz slobodnjaka za konačnih 3-1. Taj će gol djelomično ići i na dušu domaćeg golmana Peçanhe kojemu je lopta pobjegla iz ruku...

Bilo kako bilo, Dinamo može biti prezadovoljan novim europskim uspjehom i na rubu je plasmana u skupine nekog europskog klupskog natjecanja osmu sezonu u nizu!