Komentari 32

Nijemci nakon drame izborili prvi finale EP-a poslije 2004.

1

Njemačka rukometna reprezentacija izborila je prvi finale europskih prvenstava nakon 12 godina. Nakon produžetaka u Krakowu pobijedila je Norvešku 34-33

Uoči početka prvenstva definitivno nisu bili jedan od kandidata za medalju na Europskom rukometnom prvenstvu, ali sada su je osigurali. Nijemci su nakon produžetaka svladali Norvešku 34-33 i prvi izborili nedjeljno finale u Krakowu.

Njemačka je u prvom dijelu imala tri gola prednosti u dva navrata, a Norveška je u drugom imala minimalno vodstvo, čak i dva gola prednosti sedam minuta prije kraja. Ipak, golom Runea Dahmkea 19 sekundi prije kraja za 27-27 otišlo se u produžetke koji su otišli na stranu Nijemaca zahvaljujući golu Kaija Häfnera pet sekundi prije isteka 70. minute. No bio je to kontroverzan gol.

Tobias Reichmann imao je savršen učinak od deset golova iz deset pokušaja za finalista, a golmani Wolff i Lichtlein skupili su 12 obrana. Na drugoj se strani istaknuo Kristian Bjørnsen s osam golova koji, baš kao ni 16 obrana Ole Erevika, neće puno značiti Norvežanima.

Francuzi peti, Poljaci sedmi

Dvoboj koji je po velikoj većini rukometnih poznavatelja trebao biti finalni, a ne za peto mjesto, pripao je Francuskoj koja je pobijedila Dansku u Wroclawu 29-26. Danci nisu niti jednom vodili, a bili su u igri sve do pet minuta prije kraja.

Benoît Kounkoud zabio je osam golova za pobjednike, a Cédric Sorhaindo dodao je šest. Kod Danaca se istaknuo Peter Balling Christensen sa sedam golova. Čudesni Vincent Gerard briljirao je na francuskom golu s 20 obrana, a Kevin Møller na drugoj strani skupio ih je upola manje.

Domaćin Poljska u prvoj utakmici dana pobijedio je Švedsku 26-24 i osvojio sedmo mjesto. Przemyslaw Krajewski i Bartosz Konitz zabili su po pet golova za Poljake, koliko i Lukas Nilsson za Šveđane. Slawomir Szmal i Mattias Andersson imali su 13 obrana.