Komentari 1095

Ništa od medalje: Hrvatska ide u borbu za 5. mjesto na SP-u

8

Prvi put od Švedske 2011. godine, Hrvatska se nije našla u borbi za medalje na velikom natjecanju. Poljska je s 24-22 pobijedila i prošla u polufinale SP-a u Kataru

Slavko Goluža i igrači priželjkivali su dobru obrambenu utakmicu, što je trebao biti ključ za prolazak u polufinale SP-a. Dobili su odličnu utakmicu u obrani, ali napad je bio bez ideje, bez kreacije i bez realizacije. Poljska je s 24-22 otišla u polufinale, gdje ju čeka domaćin Katar, Hrvatska istovremeno u borbi od petog do osmog mjesta mora izboriti Olimpijske igre u Riju.

Od početka i samo 2-2 u prvih deset minuta vidjelo se da će biti muke za jedne i druge u napadima. Poljska je prvu veću prednost imala pri 9-6 u 22. minuti utakmice, a tek je dobra igra s igračem više zadržala Hrvatsku u priključku (10-12) na poluvremenu.

Ispustili tri razlike u nastavku

Drugo poluvrijeme počelo je kao protiv Brazila. Filip Ivić zatvorio je rupu na golu, Domagoj Duvnjak brzo je došao do svojih pet golova na drugoj strani, a Zlatko Horvat je golom iz sedmerca donio 16-13 nakon deset minuta nastavka

No tu su počeli problemi. Marko Kopljar s pet golova je držao Hrvatsku iznad vode, no njegova, Duvnjakova i Karačićeva individualna rješenja postala su problem kad je nestalo snage krajem utakmice. Čim su tri takva napada bila neiskorištena, Poljska je došla do egala preko Piotra Chrapkowskog, a golom Kamila Syprzaka s crte i do vodstva 23-22 u 58. minuti.

Duvnjak je pokušao izjednačiti, no Slawomir Szmal skinuo je njegov udarac s devet metara, a i nakon što Poljaci nisu realizirali svoj napad, u posljednjem hrvatskom lopta je ispala Ivanu Čupiću, što je Mariusz Jurkiewicz kaznio golom iz kontre za konačnih 24-22.

Imali dva igrača više u 53. minuti

Najveća prilika propuštena je prije same završnice. Hrvatska je osam minuta prije kraja imala dva igrača više, ali zabila je samo jedan gol i uspjela primiti gol od Jurkiewicza, nakon čega je i Kopljar isključen. Da je tu bilo više koncentracije, mogla se stvoriti dovoljna razlika za završnicu, no to je najbolji opis čitave igre na SP-u u Kataru. Stalno je nešto nedostajalo da to bude prava Hrvatska, pa će sad nedostajati i medalja iz Dohe.

Duvnjak i Kopljar zabili su po pet golova, Horvat je završio s četiri, a Ivan Slišković i Čupić po dva. Damir Bičanić, Željko Musa i Igor Karačić završili su susret s po jednim golom.

Jurkiewicz je sa šest golova vodio Poljake prema polufinalu. Tamo će ih dočekati Katar, dok se Hrvatska za odlazak na Olimpijske igre bori s Njemačkom u petak u 14 sati.