Komentari 15

Imamo devetog prvaka Europe: Kova je novi u elitnom društvu!

4

Posljednji hrvatski igrač koji je osvojilo Ligu prvaka bio je Ivan Rakitić koji je prošle godine slavio s Barcelonom, pobijedivši u berlinskom finalu Juventus sa 3-1

Otkako je elitno nogometno natjecanje Starog kontinenta preimenovano iz Kupa prvaka u Ligu prvaka, osmorica hrvatskih nogometaša su osvojila to natjecanje - Alen Bokšić, Zvonimir Boban, Davor Šuker, Dario Šimić, Igor Bišćan, Mario Mandžukić, Luka Modrić i Ivan Rakitić.

U subotu im se pridružio Mateo Kovačić, a Modrić je postao tek drugi hrvatski nogometaš u povijesti koji je nakon Darija Šimića dva puta slavio u elitnom natjecanju 'Starog kontinenta', ali i prvi koji je igrao i osvojio dvije titule.

Raketa posljednji strijelac i osvajač

Posljednji hrvatski igrač koji je osvojilo Ligu prvaka bio je Rakitić koji je prošle godine slavio s Barcelonom, pobijedivši u finalu Juventus sa 3-1. Rakitić je postigao vodeći pogodak na utakmicu u 4. minuti, postavši tek drugi Hrvat koji je zabio u finalu Lige prvaka nakon Marija Mandžukića.

Rakitić je postao i prvi hrvatski nogometaš koji je s dva različita kluba osvojio Ligu prvaka i Europsku ligu nakon što je u najmasovnijem euro-kupu slavio u dresu Seville 2014.

Mike Egerton/Press Association/PIXSELL

Sezonu ranije, europski naslov osvojio je Luka Modrić u dresu Real Madrida koji je nakon produžetaka pobijedio Atletico Madrid sa 4-1. Luka Modrić je igrao svih 120 minuta, a upravo je Luka asistirao za Realov gol u 90. minuti, za 1-1 i produžetke.

Bokšić igrao dva finala za dva različita kluba

Prije Rakitića pogodak u finalu Lige prvaka jedini je zabio Mario Mandžukić i to 2013. godine u pobjedi Bayerna protiv Borussije Dortmund od 2-1. Mandžukić je u Bayernovoj pobjedi igrao do sudačke nadoknade. U 60. minuti je zabio za vodstvo bavarskog sastava

Alen Bokšić je dva puta stigao do finala najprestižnijeg europskog natjecanja. U sezoni 1992./93. slavio je u dresu Marseillea nakon pobjede protiv Milana 1-0. Bokšić je odigrao svih 90 minuta u finalu igranom u Munchenu. Četiri godine kasnije Bokšić je predvodio napad Juventusa u susretu protiv Borussije Dortmund, a njemački sastav je slavio sa 3-1. Bokšić je na terenu proveo 88. minuta.

Goal.hr vam donosi galeriju fotografija svih Hrvata u finalima Kupa/Lige prvaka.