Obavijesti

Tech

Komentari 0

Usamljenost rezultira razvojem bolesti i uzrokuje preranu smrt

Usamljenost rezultira razvojem bolesti i uzrokuje preranu smrt
1

Otprije su poznati negativni učinci izolacije na moral osoba prisiljene živjeti kao da su "odsječene od svijeta" te kobne psihološke posljedice takvoga stanja

VIDEO

Usamljenost nije samo emocionalno stanje svijesti, već potiče brojne genetske promjene koje mogu rezultirati razvojem brojnih bolesti, ali i preuranjenom smrću, pokazalo je istraživanje što su ga proveli američki znanstvenici.

Rezultati studije prvi su put pokazali da usamljenost može negativno utjecati na imunosni sustav, odnosno da može izazvati imunodeficijenciju.

Otprije su poznati negativni učinci izolacije na moral osoba koje su bile prisiljene živjeti kao da su "odsječene od svijeta" te kobne psihološke posljedice takvoga stanja ili drugi zdravstveni problemi koji su, po statistici, u 14 posto slučajeva rezultirali preuranjenom smrću. 

Dosad se nije znalo što je pokretač ovog fenomena pa su znanstvenici sa Sveučilišta u Chicagu i sa Sveučilišta u Kaliforniji istraživanju podvrgli grupu muškaraca i žena starijih od 50 godina. Ponudili su im niz testova. Istraživanjem su ustanovili da usamljenost u njihovu organizmu potiče fiziološke procese koji rezultiraju raznim bolestima, odnosno da potiče stres koji pak utječe na proizvodnju vrste bijelih krvnih stanica - monocita te istodobno povećava aktivnost gena. Taj proces opet potiče upalne procese u organizmu, a poznato je da se organizam protiv bolesti bori smanjenjem aktivnosti gena.

Noradrenalin, prekursor adrenalina, hormona srži nadbubrežne žlijezde i prijenosna supstancija u živčanom tkivu, može potaknuti proizvodnju monocita, a znanstvenici su pronašli vrlo visoke vrijednosti te vrste bijelih krvnih stanica u krvi usamljenih osoba podvrgnutih testiranju. 

Dakle, fenomen se temelji na genetici jer su znanstvenici kod osoba koje pate od osjećaja usamljenosti uočili značajnu aktivnost pojedinih gena povezanih s imunosnim sustavom. Usamljenost šteti zdravlju, ali i obratno - disfunkcija imunosnog sustava može utjecati na sposobnost komuniciranja s okolinom. 

Takva pretjerana aktivnost negativno utječe na njegovo funkcioniranje, što pospješuje razvoj upalnih procesa u organizmu, a oni nerijetko uzrokuju razvoj raznih bolesti, osobito kardiovaskularnih.

Američki su znanstvenici ustanovili i da se kod osoba koje u početku nisu osjećale usamljenost, ona razvila kasnije, kada se aktivirala ta genetska anomalija. Zaključili su da loš rad imunosnog sustava može dovesti do povlačenja u sebe.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 0
VIDEO

Volkswagen predstavio novu generaciju omiljenog kampera
SVJETSKA PREMIJERA

Volkswagen predstavio novu generaciju omiljenog kampera

U Berlinu smo prisustvovali svjetskoj premijeri nove generacije jednog zaista posebnog i neobičnog Volkswagen automobila

Umjetna inteligencija AlphaFold 3 predviđa strukturu molekula
NOVI MODEL

Umjetna inteligencija AlphaFold 3 predviđa strukturu molekula

Google DeepMind najavio je novu vrstu modela umjetne inteligencije za medicinska istraživanja koji može predvidjeti strukturu i interakcije svih živih molekula
Dr. Miličić: Ova bolest ubija brže i češće od raka, sada tražimo pretragu koja može spasiti ljude
VELIKI INTERVJU

Dr. Miličić: Ova bolest ubija brže i češće od raka, sada tražimo pretragu koja može spasiti ljude

Od početka simptoma pa do dijagnoze prolazi previše vremena, tražimo uvođenje novih pretraga koje mogu spasiti živote, kaže akademik Miličić