Obavijesti

Tech

Komentari 44

Ovo je 'kapa' za mozak, ali ona može uspješno ukloniti i stres

Ovo je 'kapa' za mozak, ali ona može uspješno ukloniti i stres
3

Inženjerka elektrotehnike Milica Pavić izumila je Comby EEG kapu, pravi medicinski gadget, kojim se precizno otkrivaju i liječe neurološke bolesti

VIDEO

Dijagnostika raznih neuroloških, metaboličkih i psihijatrijskih bolesti, utvrđivanje elektroničkih potencijala mozga, ali i terapija koja zamjenjuje lijekove - sve to može Comby EEG kapa, pravi medicinski gadget koji je izumila Milica Pavić, inženjerka elektrotehnike iz Zagreba.

Milica Pavić je radila u Klinici za neurologiju KBC-a Zagreb gdje se obavljaju rutinska i specijalna snimanja mozga. Tamo je, kaže, uočila nedostatke postojećeg pribora, a to ju je potaknulo da počne razmišljati kako ih popraviti. Tako se rodila ideja o Comby EEG kapi koju sad koriste sve velike klinike u Hrvatskoj, ali i mnoge u Njemačkoj, Rusiji, Americi, Indiji... Elektroencefalografija, poznata kao skraćenica EEG, jedna je od najvažnijih pretraga kad je dijagnostika mozga u pitanju. Takvo snimanje mozga radi se na pacijentima svih životnih dobi. Njime se vidi elektronička aktivnost u svim dijelovima mozga i sva odstupanja koja izazivaju različita medicinska stanja. 

A upravo je Comby kapa napravljena tako da se zahvaljujući njezinom obliku i velikom broju elektroda može napraviti najkvalitetnije moguće EEG očitanje. Osobito je korisna kod bolesnika s epilepsijom, ali otkriva i druge neurološke bolesti, psihijatrijske poremećaje (depresije, anksioznost, PTSP) te je vrlo korisna, primjerice, i kod bolesnika s dijabetesom koji dožive inzulinsku komu jer je njima u tom stanju uvijek promijenjen EEG. Kapa se stavlja na glavu pacijenta, spaja se na EEG uređaj, u njezinoj unutrašnjosti su posebne elektrode, a različiti kompjutorski programi prate snimanje i rade očitanja.

- Comby EEG kapa koristi se ne samo u dijagnostičke, nego i u terapeutske svrhe. Sastavni je dio neurofeedback terapije koja se danas sve više koristi kao metoda samoregulacije. Umjesto uzimanja tableta, radi se na sebi. Ta je terapija osobito korisna kod djece s ADHD-om, a njome se može ukloniti stres ili poboljšati izvedba sportaša ili menadžera - kaže ing. Pavić.

U neurofeedback terapiji Comby kapa radi tako da svaka od brojnih elektroda pokriva jednu regiju mozga zaduženu za razne funkcije. Očitanja se uspoređuju s normativima načinjenim prema snimkama zdravih ljudi, a na elektrodi koja pokaže odstupanje od normale odmah se radi korekcija moždane frekvencije.

Potrebno je, kaže Milica Pavić, barem dvadesetak seansi jer je riječ o podsvjesnom treningu mozga i prilagodbi na novu frekvenciju funkcioniranja.

DOPIRU DO SVIH DIJELOVA MOZGA

Zbog oblika i velikog broja elektroda kapom se mogu napraviti vrlo precizna očitanja pa je osobito korisna kod bolesnika s epilepsijom te dijagnoze psihijatrijskih poremećaja, poput PTSP-a.

NEUROFEEDBACK TERAPIJA

Comby EEG kapa daje i dobre rezultate u terapiji kod djece s ADHD-om, a može poboljšati izvedbu sportaša i menadžera. Elektrodama se očitavaju moždane frekvencije i ispravljaju kad odstupaju od uobičajenih.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 44
VIDEO

Volkswagen predstavio novu generaciju omiljenog kampera
SVJETSKA PREMIJERA

Volkswagen predstavio novu generaciju omiljenog kampera

U Berlinu smo prisustvovali svjetskoj premijeri nove generacije jednog zaista posebnog i neobičnog Volkswagen automobila

Umjetna inteligencija AlphaFold 3 predviđa strukturu molekula
NOVI MODEL

Umjetna inteligencija AlphaFold 3 predviđa strukturu molekula

Google DeepMind najavio je novu vrstu modela umjetne inteligencije za medicinska istraživanja koji može predvidjeti strukturu i interakcije svih živih molekula
Dr. Miličić: Ova bolest ubija brže i češće od raka, sada tražimo pretragu koja može spasiti ljude
VELIKI INTERVJU

Dr. Miličić: Ova bolest ubija brže i češće od raka, sada tražimo pretragu koja može spasiti ljude

Od početka simptoma pa do dijagnoze prolazi previše vremena, tražimo uvođenje novih pretraga koje mogu spasiti živote, kaže akademik Miličić