To je to što me zanima!

Umjetnik koji je oslikao 'Malu Martićevu': Još me bole leđa, radili smo po 15 sati dnevno

Pješačka zona u Martićevoj ulici oslikana je uzorcima keramičkih pločica iz zagrebačkih haustora.
Vidi originalni članak

"Mala Martićeva", pješačka zona u zagrebačkoj Martićevoj ulici ovih je dana dobilo novo umjetničko ruho. Boris Bare, jedan od najpoznatijih hrvatskih uličnih umjetnika, koji je na asfalt prenio uzroke iz donjogradskih zgrada. 

Od uzoraka keramičkih pločica iz zagrebačkih haustora do tepiha u Martićevoj ulici 

Bare obišao je neke od donjogradskih haustora i izabrao keramičke pločice iz njih šest u ulicama Kruljčeva 3, Trg bana Jelačića 7, Gundulićeva 4, Margaretska 1, te Jurišićeva 7 i 10.

"Prijavio sam se na natječaj koji je Grad Zagreb raspisao za rješenje u Martićevoj i izabrali su moj prijedlogu između dvije stotine prijava koliko ih je stiglo. Htio sam da i oni koji ne žive u donjogradskim zgrada iz austro-ugarskog razdoblja, vide i osjete ljepotu, šarm i magiju tih haustora i keramičkih pločica koje ih krase", rekao je Bare za 24sata. 

Odabrana lokacija, 80-ak metara duga uličica uz park fra Grge Martića je, dodaje, povijesna, a početna ideja je bila da se oslika Stara Vlaška. 

Baretov prepoznatljivi kućni đir

"Martićeva je nekada bila radnička ulica, a danas je poput drugog centra, elitni dio grada. Vrlo živa, urbana ulica", dodaje. 

Bare je oslikao 'tepih' s uzorcima keramičkih pločica dug gotovo 80-ak metara. Osim "Male Martićeve", Bare je radio i 'tepih' u Radićevoj ulici, odnosno, Zakmardijeve stube dug 40-ak metara. 

U okviru projekta OKOLO  2020. godine, Bare je oslikavao vrata u Radićevoj ulici i to slikama namještaja. I ovaj tepih u "Maloj Martićevoj" nastavak je njegovog 'kućnog đira'. Njegove fotelje, dnevni boravci, biljke i tepisi pozdravljaju ljude, ne samo u Zagrebu, nego diljem Hrvatske. 

Dva dana oslikavali 80-ak metara i potrošili 150 litara boje 

Oslikavanje "Male Martićeve" trajalo je dva, umjesto četiri dana i to zbog obilnih padavina. 

"Kolega i ja smo radili dva, umjesto četiri dana. Stajali smo po 15-ak sati dnevno i još me uvijek bole leđa", govori kroz smijeh Bare. 

Tepih je obojen asfaltnom bojom preko kojeg je išao sprej. 

"Ova kombinacija mi trebala trajati relativno dugo. Asfaltnom bojom označava se i prometna signalizacija. Sve zavisi i koliko će se tepih 'pohabati', koliko će biti kiše i sunca. Sigurno je da mural na zidu može duže trajati, ali nekoliko mjeseci će sigurno biti 'obojeno'. Potrošili smo oko 150 litara boje", kaže Bare.  

Ljudi su, dodaje, uglavnom reagirali pozitivno. 

"Vidim da je bilo hejterskih komentara, ali ne zamaram time. Mislim da smo napravili jednu pozitivnu priču", rekao je Bare za 24sata.

Uskoro rekonstrukcija Stare vlaške i pješačka zona između Tesline i Gundulićeve 

Iz Grada Zagreba ranije su naveli kako je "Mala Martićeva" nastala u okviru programa širenja pješačkih zona u velikim gradovima koji financira Blumberg Asfalt art inicijativa. 

Luka Korlaet, zamjenik zagrebačkog gradonačelnika, najavio je i rekonstrukciju pješačke zone u Staroj vlaškoj. 

"Vidjeli ste da je Stara vlaška došla svome kraju. Ogulili smo one boje na podu i uskoro ćemo odnijeti betonske žardinjere. Tamo je sad trenutno gradilište, jedna zgrada je u obnovi pa se ulica ne može pravo ni koristiti. Ovih dana ćemo raspisati javni urbanističko-arhitektonski natječaj  za trajno preuređenje Stare Vlaške", rekao je Korlaet i najavio proširenje pješačkih zona. 

Idući projekt je zona u Masarykovoj ulici, između Tesline do Gundulićeve, koja bi na jesen trebala postati ulica samo za pješake.    

Idi na 24sata

Komentari 1

  • petarpan242 08.06.2023.

    TOP ideja,za razliku od raznih kre.ena koji crnim sprejom uništavaju pročelja.

Komentiraj...
Vidi sve komentare