To je to što me zanima!

5 načina kako razlikovati pravu pašminu od lažne, jer prodaje se sve i svašta pod tim nazivom

Izrada ovog predivnog šala dio je modne umjetnosti te se pritom koristi samo najfinija vrsta vune. Obrađuje se ručno te se čuva godinama poput skupocjenog nakita
Vidi originalni članak

Pašmina je zapravo perzijska riječ koja se odnosi na meku, svilenkastu vunu koju je izvozio vladar Kašmira u 15. stoljeću. Danas je šal pašmina vrlo fina vrsta kašmirske vune dobivena od autohtonih koza s visokih planina Himalaja u sjevernoj Indiji i Nepalu.

Diljem svijeta, pašmina je postala popularna tijekom 18. stoljeća, nosili su je pripadnici visokog društva te kraljevskih obitelji. 

Danas je pašmina dostupna na mnogim lokacijama, a puno je i lažnih, stoga je dobro znati kako prepoznati pravu, koja mora biti napravljena od kašmira.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

1. Izgled pašmine

Rubovi šala koji je izrađen od kašmira trebaju imati mat nijansu. Nakon pranja izgled će se vjerojatno promijeniti, izgubit će taj matirani finiš te postati malo blijeda.

BAŠ SU CHIC 7 kombinacija uz hoodie: Jarke boje, ali i neutralne opcije

2. Test spaljivanja

Test spaljivanja radi se kad stručnjaci moraju dokazati originalnost. Naime, kad se zapali, prava pašmina ima miris spaljene ljudske kose. Naime, kašmir je prirodno vlakno koje dolazi od ovce, stoga mora imati taj autentičan miris.

3. Test sjaja

Originalna pašmina nema naglašeni sjaj, više je matirani. Naime, ako je jako sjajan, moguće da je dodana svila ili najlon, a po tome pašmina nije originalna. Naime, matirani izgled imaju svi šalovi od potpuno prirodnih vlakana. Ako šal blista na suncu, vjerojatno nije original.

VRIJEME JE ZA LOV NA POPUSTE! Izvucite maksimum iz sniženja uz savjete hrvatske stilistice: 'Sad kupite krpice za proljeće'

4. Test tkanja

Ako je tkanje neravnomjerno, to je vjerojatno original. Naime, prava je pašmina tkana ručno te će imati nepravilnost ručne izrade, a ne savršenstvo načina na koji radi stroj.

5. Test trljanjem

Pri kupnji protrljajte pašminu - ako proizvede statički elektricitet, onda je lažna. Naime, to je karakteristika najlonskih i sintetičkih proizvoda, a ne onih od prirodnog tkanja. Moguće je i da će se sitno ljuštiti, no to znači da je original, odnosno da je napravljena od životinjskog vlakna, piše Times of India.

Idi na 24sata

Komentari 72

  • 02.01.2024.

    Pročitao "pasminu" 🤣🤣🤣

  • liliZG2.0 02.01.2024.

    kada danas govore o pašmini , misli se zapravo na oblik duguljastog "šala" , ne o originalnoj vuni..... stvar je samo u obliku , a izrada je od različitih tkanina koje nemaju nikakve veze sa pašminom.

  • tamanje 02.01.2024.

    Zapališ maramu da dokažeš njenu originalnost 😯😅

Komentiraj...
Vidi sve komentare