To je to što me zanima!

Je li potrebno povrće namakati u vodi prije nego ga pojedemo?

Jedan od primarnih razloga namakanja sirovog povrća je da bude što čistije. Herbicidi, prljavština ili druge nečistoće mogu se zadržati na vanjskoj strani povrća, čak i ako ih ne vidite
Vidi originalni članak

Sirovo povrće, svježe iz vrta, tržnice ili trgovine, zahtijeva dobro čišćenje prije nego što ćete ga pripremiti za kuhanje ili jesti. Namakanje sirovog povrća ima neke prednosti, ali i nedostatke. 

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Čišćenje povrća

Jedan od primarnih razloga namakanja sirovog povrća je da bude što čistije. Herbicidi, prljavština ili druge nečistoće mogu se zadržati na vanjskoj strani povrća, čak i ako ih ne vidite. Sveučilište u Minnesoti preporučuje da povrće perete pod mlazom vode. Međutim, u nekim slučajevima tvrdokorna prljavština zahtijeva da potopite povrće kako biste dosegli svaki kutak. 

TOP 5 BILJAKA KOJE POMAŽU Tegobe menopauze: Promjene koje će obilježiti ostatak života, više se posvetite svom zdravlju

Oživljavanje povrća

Neko povrće uvene ili omekša prije nego što ga uspijemo konzumirati. Tople ljetne temperature čine ovo uobičajenom pojavom kod nekog povrća, osobito lisnatog. Namakanje svježeg voća i povrća u vodi može pomoći da oživi i bude ukusnije ili ako se to učinite prije skladištenja, može pomoći da duže traje u hladnjaku.

Gubitak vitamina

Jedan od razloga za zabrinutost kod namakanja povrća je gubitak hranjivih tvari. Vitamini topivi u vodi mogu se isprati tijekom skladištenja i pripreme. Vitamin C i članovi skupine vitamina B topljivi su u vodi, i dok gubitak hranjivih tvari može biti minimalan pri namakanju sirovog povrća, namakanje će smanjiti količinu ovih esencijalnih vitamina. 

UKUSAN PRIRODNI ZALOGAJ Trikovi za sušeno voće i povrće: Smokve se suše na lisama, a rajčice se moraju posoliti

Utjecaj na okus

Namakanje povrća znači da povrće upije nešto tekućine. U nekim slučajevima, kao što je slučaj s lukom, to zapravo može povećati ili pojačati okus. Međutim, u drugim slučajevima, poput gljiva, namakanje razrjeđuje okus povrća. Općenito, sigurno je namakati lisnato povrće i ljuto povrće, kao što su zelena salata i luk,  i povrće s debelom vanjskom korom, kao što je zimska tikva. Poroznije povrće, poput celera, oguljene mrkve i gljiva, treba oprati pod tekućom vodom, piše sfgate.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare