To je to što me zanima!

Ljeti češnjak izgrađuje mišiće i smanjuje nakupljanje masnoće

Nakon treninga okrijepite se izotonicima i uz češnjak vratite energiju. Ljeti jedite teletinu za bolji imunitet, maline protiv sportskih ozljeda i blitvu jer sprečava grčeve
Vidi originalni članak

Kao glavna sastavnica tijela, voda je neophodan medij biokemijskih reakcija u organizmu te izravno utječe na probavu, imunološki sustav, ispire toksine te održava naše zdravlje i ljepotu, kaže nutricionistica Karmen Matković Melki iz Definicije hrane.  Pravilna hidracija, osobito ljeti, podrazumijeva ne samo redovit unos nego i pravilan izbor tekućine, kaže nutricionistica. 

- Prirodni voćni i povrtni sokovi, nezaslađeni čajevi i izotonični napici dobar su izvor vode, vitamina i minerala te su pravilan odabir prilikom pojačanog i povećanoga gubitka tekućine. Smjernice koje je dalo Europsko društvo za kliničku prehranu i metabolizam osnovna su pravila, no važno je zapamtiti da se ljudi različito znoje s obzirom na spol, dob, godišnje doba te intenzitet treninga, zbog čega individualne potrebe za tekućinom variraju. 

- Općenita preporuka za održavanje hidracijskog statusa tijekom tjelesne aktivnosti je od 400 do 800 mililitara tekućine po satu treninga. Zato je važno pridržavati se smjernica za dobru i pravilnu hidraciju prije, tijekom i poslije treninga - savjetuje nutricionistica Matković Melki. 

Prije treninga, dodaje, najbolje je cijeli dan biti dobro hidriran (barem pola sata prije treninga ne biste smjeli piti veće količine tekućine kako bi se izbjegao osjećaj napuhnutosti želuca i mučnine). 

Tijekom duljeg treninga preporučuje se piti energetski sportski napitak - tako ćete dobiti energiju za veću izdržljivost i tekućinu i elektrolite koji se izdisanjem i znojenjem gube. Nakon treninga preporučuje se piti izotonične napitke i prirodne voćne ili povrtne sokove. 

- Nakon treninga važno je nadoknaditi izgubljene elektrolite te odabrati tekućinu bogatu vitaminima i mineralima. Osim vode, prirodnih sokova i nezaslađenih čajeva, odličan izvor tekućine pruža i “mokra” hrana, kao što su mlijeko i fermentirani mliječni napici, voće i povrće (citrusi, dinja, lubenica, breskva, tikvica, rajčica, krastavci i slično), kojom zadovoljavate oko 20 posto, odnosno pola litre, dnevnih potreba za tekućinom - objašnjava Karmen Matković Melki.

Osim tekućine, ljeti rekreativci i sportaši trebaju obogatiti prehranu nutrijentima koji će tijelu pomoći da izdrži napor, sačuva mišiće od gubitka tekućine i propadanja. 

Među snažnim namirnicama ističe se domaći češnjak jer obiluje hranjivim tvarima kao što su kalcij, vitamin B1 i fosfor, koji stvaraju energiju i bjelančevine koji ih grade. Alicin, odgovoran za karakterističan miris češnjaka, moćna je bioaktivna tvar koja će pak spriječiti i povećanje masnog tkiva. 

- Ginko, koji možete uzimati kao dodatak prehrani ili piti kao čaj, potiče protok krvi te smanjuje grčeve - savjetuje nutricionistica. 


Idi na 24sata

Komentari 12

  • 357 20.07.2015.

    i smrdi kad se oznojimo

  • prajdali 20.07.2015.

    Kad bi to bila istina ja bih bio Arni.Šalim se,češnjak i rajčicu sada treba konzumirati u izobilju.

  • povijest činjenica 20.07.2015.

    Češnjak Šarac (roskasto-bijeli) je zakon.

Komentiraj...
Vidi sve komentare