To je to što me zanima!

Milijarda hektara novih šuma usporila bi globalno zatopljenje

Ovaj rad pokazuje što šume mogu učiniti za nas. One moraju odigrati svoju ulogu, ako čovječanstvo želi ostvariti svoje ciljeve u stabiliziranju klimatskih promjena, rekao je ekolog Greg Asner
Vidi originalni članak

Globalna temperatura mogla bi porasti za 1.5°C iznad predindustrijskih razina najranije 2030. ako se nastavi dosadašnji trend. No nova analiza tvrdi da bi klimatsku krizu mogle zaustaviti šume i to čak milijarda hektara novih šuma. Pretpostavlja se da bi sadnja tolikih šuma mogla izbrisati otprilike dvije trećine od 300 gigatona ugljika koje su ljudi dodali atmosferi od 1800-ih.

POGLEDAJTE VIDEO (prosvjedi diljem svijeta zbog požara u Amazoniji):

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Šume predstavljaju jedan od naših najvećih prirodnih saveznika u borbi protiv klimatskih promjena, ali ovdje se ipak radi o pojednostavljenoj analizi koliko bi ugljika šume mogle 'izbrisati' - rekla je Laura Duncanson, istraživačica na Sveučilištu Maryland i u NASA-i.

TIHI SIMPTOMI Nokti nam 'šalju' poruke: Ovih 8 promjena nemojte ignorirati

Preporuka o sadnji milijarde hektara novih šuma dolazi iz posljednjeg izvješća koje je objavio UN-ov panel o klimatskim promjenama, a ekolozi Jean-Francois Bastin i Tom Crowther sa Švicarskog federalnog instituta za tehnologiju u Zurichu istražili su bi li Zemlja uopće mogla podržati toliko novih stabala.

Analizirali su 80.000 satelitskih fotografija kako bi vidjeli trenutačnu pokrivenost planeta šumama i zaključili su da bi Zemlja mogla bez problema i zadiranja u trenutačne urbane i poljoprivredne zone podržati još 0,9 milijardi hektara novih šuma. Ta količina šuma mogla bi riješiti 205 gigatona ugljika u nadolazećim desetljećima, otprilike pet puta veću količinu nego što je u cijelom svijetu emitirana u 2018. godini.

- Ovaj rad pokazuje što šume mogu učiniti za nas. One moraju odigrati svoju ulogu ako čovječanstvo želi ostvariti svoje ciljeve u stabiliziranju klimatskih promjena - rekao je ekolog Greg Asner iz Sveučilišta u Arizoni.

VOLI IH I PREMIJER Mandarinska dijeta: U tri dana možete izgubiti čak i do 3 kg

Dodavanje tolikih šuma ne bi samo pomoglo u smanjenju ugljika, nego bi povećalo bioraznolikost, poboljšalo kvalitetu vode i smanjilo eroziju tla. Procjenjuje se da bi sadnja toliko šuma stajala oko 300 milijardi dolara.

POGLEDAJTE NOVI SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 8

  • 05.10.2019.

    ma amazinu treba čuvat onasu pluca planeta zemlje

  • BernySinara Wesker 05.10.2019.

    Trebali bi poceti saditi to je tocno ali kako kada svi sjeku sume ja necu biti budala koja ce saditi za druge a taj drugi ce posjeci sumu

  • DANIJEL 🐶 05.10.2019.

    Sve šume svijeta daju 20% kisika na zemlji,sve,Amazona je dakle određeni postotak toga. Alge i planktoni daju najviše kisika,naime znamo iz osnovne škole da 3\4 planete čini voda,more i oceani. Biljke zaboravljamo,kao da su šume tvornice kisika. TESLA je prije više od 100 godina dao neograničenu energiju iz ETERA čovječanstvu,tada je to uspješno testirao,mislite da je svjetskim vrhuškama bitan co2 da nebi konstruirali TESLIN patent diljem planete a tada bi ljudski ispust bio 0%! Postoji problem,nafta,benzin,plin,ugljen bi postali NEPOTREBNI, trilijuni dolara otišli u vjetar. RAZMISLITE!!! P.S. 80% efekta staklenika stvara VODENA PARA, hoćemo zabranit kondenzaciju???

Komentiraj...
Vidi sve komentare