To je to što me zanima!

Najezda je smrdljivih martina: Zaštitite svoj prostor od ulaska

S prvim hladnim danima smrdljiv martin i smrdljiva greta ulaze u tople i suhe prostore, pa i u stanove jer se skrivaju od hladnoće. Problem je što su poprilično otporni, kaže dr. Ivana Pajač Živković
Vidi originalni članak

- Smrdljivi martini ili smrdljive stjenice se pred zimu spremaju za prezimljenje te zbog toga ulaze u tople prostore: stanove, kuće i slično. Repelenata za zaštitu od njih nema, a jedina zaštita su postavljenje mreža na prozore i zatvaranje prozora, kaže doc. dr. sc. Ivana Pajač Živković iz Zavoda za poljoprivrednu zoologiju na zagrebačkom Agronomskom fakultetu na tvrdnju da mnogi Zagrepčani ovih dana doživljavaju najezdu tih buba u stanovima.

Dodaje kako stjenice ulaze kroz pukotine na fasadi ili u svaki prostor koji nije dobro izoliran, pa je uputno popraviti sva oštećenja kako bismo spriječili njihov ulaz. 

Iste navike imaju i domaće i strane vrste, većinom iz porodice Pentatomidae u koju pripadaju smrdljivi martin (Raphigaster nebulosa), smrdljiva greta (Dolycoris baccarum), što su naše domaće vrste. Posljednjih godina susrećemo i stranu vrstu (Halyomorpha halys) porijeklom iz Kine, Japana, Koreje i Tajvana, koja je otkrivena 2017. godine u Hrvatskoj, kaže docentica Pajač Živković. 

POGLEDAJTE VIDEO: 

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

-  To su sve fitofagne vrste koje se hrane biljkama i za vrijeme trajanja vegetacijske sezone žive na biljkama hraniteljicama. Za vrijeme toplih jeseni češće ih uočavamo, dodaje. 

- Kad se osjećaju ugrožene, ispuštaju miris, pa ako ih želite ukloniti iz prostora nemojte ih dirati golim rukama već se zaštitite jednokratnim rukavicama, savjetuje sugovornica. Također, nastojte ih ne stiskati i ne dodirivati previše, kako ne bi ispustile miris, kojeg se teško riješiti satima, pa je najbolji način da ih izbacite iz stana to da ih podignete na list papira i izbacite kroz prozor - dodaje.

PAZITE GDJE STAJETE Vratili su se smrdljivi martini - evo kako ćete ih se lako riješiti

Nerijetko se nastanjuju u vrtovima, vrtnim kućicama ili podrumima. Među najdražim biljkama su im rajčice, mahunarke i paprike, pa na ovim kulturama mogu napraviti štetu, jer isisavaju sok iz cvijeta i plodova.

Vrtlari ih se mogu probati riješiti otopinom sode bikarbone u vodi, s kojom će pošpricati biljke, ili kemijskim sredstvima, no kako brzo stječu otpornost, zaštita često nije učinkovita.

NEMA PANIKE Smrdljivi martini i bubamare idu na spavanje čim dođe zima

U narodnoj predaji tvrdi se da smrdljivi martini ne vole miris mente i češnjaka, pa vrijedi pokušati s tim da u vodu umiješate nekoliko kapi ulja od mente i time s vanjske strane pošpricate okvire prozora ili vrata od terase. 

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 24

  • brocker 16.10.2019.

    Predlažem da te kukce više ne zovemo smrdljivi martin,nego smrdljivi kradezeovac,tko je za?

  • Leo Archibald 14.10.2019.

    More uc al izac nece ziv?

  • Hiroo_Onoda 14.10.2019.

    Zapravo su dosta skromni. Traže samo zaklon i mir. Ne vidim svrhu ubijati ih jer time se ništa ne mijenja. Primim ga u ruku ili na komadić papira i iznesem na balkon. Jednog iselim, drugi se useli.

Komentiraj...
Vidi sve komentare