To je to što me zanima!

Napravite čistku: Čak 60 posto odjeće iz ormara nitko ne nosi

Na odlagalištima diljem SAD-a godišnje završi 11,8 milijardi kilograma odjeće i tekstila. Masovna kupnja nekvalitetne odjeće održava takve trendove, a budućnost je u održivoj modi
Vidi originalni članak

Procjenjuje se da se za izradu jedne odjevne kombinacije, primjerice za majicu i traperice, potroši do 10.000 litara vode, napominje Marieke Eyskoot, autorica knjige “This is a Good Guide - for a Sustainable Lifestyle”.

Mnogi misle da je održiva moda puno skuplja, da ju je teže pronaći i da nije dovoljno lijepa, no autorica naglašava da nije uvijek tako.

- Najvažnije je staviti kvalitetu ispred količine. Prije sam trošila puno više na odjeću. Odjeća je bila nekvalitetna i većinom je bila od sintetičkih materijala - napominje.

OPASNO Zračenje iz mobitela oštećuje DNK miševa. Kako je kod ljudi?

Na odlagalištima diljem SAD-a godišnje završi 11,8 milijardi kilograma odjeće i tekstila. Masovna kupnja nekvalitetne odjeće održava takve trendove, a budućnost je u održivoj modi.

- Prosječna Britanka ne nosi 60 posto svoje garderobe - kaže autorica te savjetuje da je prvi korak prema održivoj modi napraviti čišćenje ormara. Ostavite ono što stvarno nosite. To će vam pomoći da vidite koliko vam odjeće u ormaru zauzima mjesto.

- Ne bacajte odjeću. Prodajte je ili darujte. Neki materijali se mogu reciklirati, a to je jedan od koraka prema održivoj modi - savjetuje autorica.

Nakon čišćenja ormara počinje pametna kupnja. Potražite brendove koji proizvode održivu odjeću i modne dodatke. Gledajte sastav materijala i kupujte što prirodnije.

- Kad pronađete brendove koji odgovaraju vašem stilu, kupujte pametno. Prije svake kupnje dobro razmislite je li vam to potrebno, odgovara li taj komad odjeće vašem stilu i imate li u ormaru nešto slično - savjetuje autorica.

Lifestyle Nijemci drže tečajeve bontona za djecu po lokalnim kafićima

Neka kvaliteta bude prije kvantitete. Kupite ono što će trajati, a ne ono što će se raspasti nakon nekoliko nošenja.

- Uzmite si vremena prilikom kupnje. Ne brzajte i dobro razmislite - savjetuje autorica te dodaje da je još jedan od načina spašavanja prirode i kupnja u second hand trgovinama.

- Okrenite se odjeći od domaćih dizajnera i proizvođača, umjesto da kupujete nešto što je proizvedeno na drugom kraju svijeta - kaže.

Prilikom transporta troši se previše resursa koji također zagađuju okoliš, a kupnjom lokalnog podržat ćete domaće proizvođače.

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 7

  • 17.12.2019.

    šta je novo nosit ce se sta je staro nece..

  • Lun@777 17.12.2019.

    Sve mi imamo pune ormare, a kad ideš na neku svečanost, opet "nemaš" što obući. Teško se odvojiti od stvari koje nam više nisu dobre, koje smo "prerasli". Uvijek nekom poklonim ono što ne nosim, što mi je recimo malo.

  • 17.12.2019.

    Što se tiče mog ormara i mene...postoji nepisano pravilo...ono što više ne nosim par sezona ili više...to mi više ne treba....:)

Komentiraj...
Vidi sve komentare