To je to što me zanima!

Protiv nadutosti: Žvači polako, ne prejedaj se i pojedi ananas

Pijenje na slamčicu, jako hladna gazirana pića, žvakaće gume i tvrdi bomboni napuhuju te mogu uzrokovati bolove u trbuhu. No najopasnije je nepravilno žvakanje
Vidi originalni članak

Kako ovoga ljeta na plaži ne biste pokazivali napuhnuti trbuščić, izbjegavajte vlaknastu hranu poput mahunarki i kupusnjača (cvjetača, kelj, brokula). Takva je hrana teško probavljiva većini ljudi, a važno je napomenuti da, dok se vlakna dugo zadržavaju u crijevima, potiču bakterije da se njome bave i tako nastaju plinovi - metan koji zapravo stvara nadutost i povećava količinu ispušnih plinova.

- Ljudi koji imaju problema s nadutosti moraju prilagoditi prehranu i kombinirati teže probavljivu hranu s jednostavnim ugljikohidratima, laganim mesnim namirnicama i mliječnim proizvodima poput probiotika i ostalim fermentiranim mliječnim proizvodima te fermentiranom hranom poput kiseloga kupusa i ukiseljenog povrća. Između ostalog, teško probavljivo povrće često se zbog toga i podvrgava fermentaciji (kiseljenju) - otkriva nutricionistica Tena Niseteo.

No mnogo je i drugih faktora koji utječu na napuhnutost u trbuhu, od gaziranih pića, laktoze iz mlijeka do ugljikohidrata i kvasca iz piva. I žvakaće gume i tvrdi bomboni također uzrokuju nadutost, kao i pijenje na slamčicu jer se tako udiše i mnogo zraka . Isto se odnosi i na pretoplu i prehladnu hranu koja može izazvati još i probavne probleme te neugodne bolove u želucu. Iako postoji teza da je voće poslije obroka prouzročuje nadimanje zbog fermentacije (truljenja) u želucu, to baš i nije tako.

Pogledajte kako izgleda proces probave u tijelu:

- Nije istina da će voće zbog lako probavljivih šećera brzo ‘pasti’ na obrok koji ste pojeli. Želudac je vreća u kojoj se sve miješa i ta mješavina hrane pomalo kaplje u tanko crijevo, ali nužno ne mora izazvati nadimanje i plinove - kaže Niseteo te dodaje:

- Ljudima koji imaju problema s nadutošću savjetujem da poslije obroka pojedu nekoliko kockica ananasa ili papaje zbog enzima bromelina koji olakšava razgradnju hrane. Naravno, pomoći će i šalica biljnog čaja od metvice, kao i začini koji se dodaju u hranu poput peršina ili češnjaka. Isto tako, ne smiju se gutati veliki komadi hrane, nego hranu valja dobro usitniti duljim žvakanjem - pravilo je da se jedan zalogaj u ustima mora prožvakati između 15 i 20 puta prije nego što se proguta.

- Zapamtite da je početak probave u ustima. U njima dolazi do lučenja enzima alfa amilaze te je to jedan od preduvjeta za manju nadutost jer olakšavaju posao i želučanim enzimima - objašnjava Tena Niseteo.

Valja jesti polako i smireno te prestati na "75 posto"

Kako je nadutost znak loše kombinacije namirnica, loše probave i načina na koji jedete, tako je važno i kako ih pripremate.

- Teže probavljive namirnice poput graha ili brokule, naravno, važno je dobro termički obraditi, skuhati i ispeći jer se već tada, pri pripremi, kidaju njihove vlaknaste veze - kaže nutricionistica Tena Niseteo i savjetuje da pokušate takvu hranu jesti u manjim porcijama.

Prejedete li se u jednom obroku, razumljivo, to može dovesti do nadutosti, ali i problema u probavi jer probavni sokovi tada nemaju mjesta da obave svoj posao. Stoga, jedite polako, nemojte preskakati obroke, hranu sažvačite dovoljno puta te prestanite jesti kada osjetite da ste ‘puni’, na otprilike 75 posto, kaže nutricionistica.

Pivopije, pozor - kvasac iz omiljenog pića može potaknuti napuhnutost

Iako su zdrave, kupusnjače nadimaju. U tu skupinu spadaju prokulice, kupus, kelj, brokula i slično. S druge strane, voće i povrće koje gotovo sigurno neće uzrokovati nadutost su mrkve, tikvice, paprike, grožđe i bobičasto voće...

- Ni alkohol ne izaziva posebnu nadutost ako se pije u preporučenim količinama, do čaše na dan. Jedino pivo koje sadrži povećanu količinu ugljikohidrata i kvasac može je potaknuti - kaže nutricionistica Niseteo.

Top 5 namirnica za ublažavanje neugodne nadutosti prema izboru nutricionistice Tene Niseteo

Papaja i ananas

Ovo voće sadrži enzim bromelin prijeko potreban za ublažavanje nadutosti. Nakon obilnog obroka pojedite nekoliko kockica ananasa.

Probiotički jogurt

Sadrži dobre bakterije koje “potiskuju” loše. Bogat je bjelančevinama te ubrzava probavu zbog čega se brže možete riješiti nadutosti.

Fermentirano povrće

Kao što su kiseli kupus i ukiseljeno povrće, puno je, baš kao i jogurt - probiotika koji reguliraju crijevnu floru te olakšavaju nadutost, vjetrove, proljev, zatvor i druge probavne tegobe.

Začini

Začini poput cimeta, peršina, češnjaka i kurkume, a posebno đumbira, ne samo da poboljšavaju okus hrani nego pomažu i želučanim sokovima da lakše razgrade hranu.

Čajevi

Čajevi od kojih je najučinkovitija metvica, ali i mravinac, posebno će vas riješiti nadutosti jer djeluju kao diuretik. Stručnjaci savjetuju da čaj pijete nakon jela, i to nezaslađen.

Dobro je znati

  • Voće nakon obroka ne napuhuje, uživajte u kockicama ananasa
  • Osjećaj napuhnutosti olakšat će šalica čaja od metvice
  • Svaki zalogaj prožvačite barem 15 puta prije nego što ga progutate
Idi na 24sata

Komentari 121

  • marijaterezija2 06.07.2014.

    Svaki organizam je drugačiji tako da savjet možekoristiti ili ne

  • boba555 06.07.2014.

    Slažem se s člankom ...moja najveća greška je... što premalo žvačem i gutam kao da će mi netko uzeti hranu.

  • Mustafa Aga 05.07.2014.

    Ja volim gazirana pica...Moracu malo da ih smanjim...

Komentiraj...
Vidi sve komentare