To je to što me zanima!

Uočite relaps multiple skleroze na vrijeme i ublažite posljedice

Znakovi koji upućuju na relaps bolesti razlikuju se od čovjeka do čovjeka, no svaki pacijent ima nekoliko znakova koji se redovito ponavljaju i zna kada mora usporiti vlastiti tempo
Vidi originalni članak

Oko milijun Amerikanaca boluje od multiple skleroze (MS), a više od dvije trećine njih u životu se i više puta bori s fazama relapsa, odnosno napada i pogoršanja bolesti. Javljaju se kao reakcija na upalu u središnjem živčanom sustavu - u mozgu i kralježnici - te dovode do oštećenja živaca.

POGLEDAJTE VIDEO: 

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Prema definiciji bolesti, relapsom se smatra pojava simptoma 30 dana nakon što je zabilježen zadnji relaps, pri čemu simptomi moraju trajati najmanje 24 sata. Ako traju manje od toga, napadi se smatraju pseudo relapsima. Uzrok tome može biti temperatura, infekcija u tijelu, te umor. Riječ je o fazama koje mogu djelovati kao pogoršanje, no nema oštećenja u središnjem živčanom sustavu. 

MOJA BORBA Multipla mi je ušla u život, a ja sam je primila kao prijateljicu

Pravi relapsi bolesti javljaju se obično u trajanju od nekoliko sati, pa do nekoliko tjedana. Kako ih nije uvijek moguće prepoznati 'na prvu', čekanje je jedini način da to procijenite. Međutim, ako uočite neki novi simptom koji ometa vašu sposobnost normalnog funkcioniranja, svakako se odmah javite liječniku, kaže  dr. Matthew McCoyd, neurolog iz Medicinskog centra Loyola u Chicagu. 

Dodaje kako se znakovi koji upućuju na relaps razlikuju od čovjeka do čovjeka, jer to ovisi o stupnju bolesti i njegovom ukupnom zdravstvenom stanju. Obično svaki pacijent ima nekoliko znakova koji se redovito ponavljaju i zna kada mora usporiti tempo.

Tako spisateljica Cathy Chester, koja živi u New Jerseyju sa suprugom i sinom, kaže da joj počnu trnuti stopala i prsti te počinje osjećati slabost. Tako zna da ju tijelo 'upozorava' da dolazi do relapsa, ili pseudorelapsa. 

Ostali mogući znakovi recidiva bolesti su: povećani osjećaj umora, trnci i utrnulost nekog dijela tijela, poteškoće u razmišljanju, grčevi mišića, depresija, zamagljivanje pogleda ili dvostruka slika te bol u mišićima. Može se javiti podrhtavanje ruku i nogu, problemi s ravnotežom, vrtoglavica, promjene u funkcioniranju mjehura, odnosno bilo koja kombinacija simptoma. 

IVKA SENČAR Velika borba: 'Multipla je samo podstanar, a ja sam joj gazda'

Cathy Chester posebno ističe kako je u početku imala velikih problema kad bi se simptomi pojavili, jer je to utjecalo na njenu psihu, no kako je naučila živjeti s multiplom sklerozom, danas ih puno lakše i mirnije prihvaća. 

Dobra vijest je da se kod ovakvih simptoma novijom generacijom lijekova u nekim slučajevima relaps bolesti može spriječiti, ili barem ublažiti. Tome pridonosi i pozitivan stav, kaže spisateljica, koja je izdvojila i nekoliko savjeta za oboljele: 

Pripremite plan za sprječavanje umora

Umor povezan s MS-om nije poput uobičajenog umora. Može biti toliko težak da onemogućava čovjeka u svakodnevnom funkcioniranju. No uz dobre navike vezane uz spavanje, konzumaciju kofeina i alkohola, te svakodnevno vježbanje, može se doći do rješenja, kaže dr. McCoyd. Postoje i lijekovi koji pomažu u borbi protiv umora MS-a.

Pronađite rješenja za smušenost

Sporije razmišljanje, zbunjenost i poteškoće u koncentriranju česti su, a nedovoljno prepoznati simptomi MS. Tako Cathy Chester kaže kako zna imati problema s pronalaženjem prave riječi koju želi upotrijebiti, ili se ne može sjetiti stvari koje inače zna na pamet. Dvije strategije koje vam mogu pomoći da ostanete usredotočeni jesu: izbjegavanje više zadataka odjednom i zapisivanje stvari. 

'PORTRET DAME' Borba s multiplom sklerozom: Blair opet šokirala fotografijom

Koristite lijekove, ali i alternativu protiv bolova

Grčevi u rukama i nogama mogu se javiti naglo i biti vrlo bolni. Ponekad treba uzeti lijek, no često pomažu duboko disanje i meditacija, kaže spisateljica. Također, na prijedlog neurologa počela je piti vodu s elektrolitima, i to joj pomaže, kaže. 

Ozbiljno shvatite depresiju

Depresija je česta pojava kod MS-a i često ostaje neprepoznata, upozorava dr. McCoyd. Za osobe s MS-om važno je da imaju podršku te da redovito vježbaju i koristite tehnike koje pomažu u smanjenju stresa, poput  joge ili meditacije. Ako je potrebno, zatražite pomoć stručnjaka za mentalno zdravlje. 

Dopustite si vrijeme za oporavak

Oporavak od relapsa obično traje nekoliko dana, uz visoke doze steroida koje možete primati u bolnici ili kod kuće. Oni smanjuju upalu i ubrzavaju oporavak. Ponekad neki simptomi mogu potrajati i dulje. Zato su važni i redoviti ciklusi rehabilitacije.  

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

 

Idi na 24sata

Komentari 1

  • 23.02.2020.

    Sada će to nama portalski doktori da objasne.

Komentiraj...
Vidi sve komentare