To je to što me zanima!

Uzgojite mali vrt na balkonu - eko povrće i začini su najbolji

Nekoliko većih žardinjera i povoljan položaj dovoljni su vam da od svog balkona napravite mjesto za uživanje u svježe uzgojenom povrću, začinima, pa čak i voću
Vidi originalni članak

Povrće na balkonu manje je izloženo štetnicima iz okoline, no treba ga redovitije gnojiti nego ono u vrtu. U toplijim mjesecima poželjno je svaki tjedan dodati malo organskoga gnojiva. Ako je konstrukcija balkona dovoljno čvrsta, povrće možete uzgajati i u visećim košarama. Za to su osobito prikladni grah, grašak i cherry rajčice.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Zelena salata 

Nemate li iskustva s uzgojem povrća, najlakše će vam biti ako počnete sa salatnim biljem. Zelena salata lako se uzgaja iz sjemena, a želite li je posijati, nemojte dugo čekati jer salata ne klija kad je vani pretoplo.

Rikola 

Rikola je također vrlo zahvalna biljka za balkonski uzgoj - listove režite škarama i ponovno će narasti.

Mladi luk 

Vrlo lako je uzgojiti i mladi luk, koji čak ni ne treba gnojiti. Treba ga posaditi plitko, tako da šiljati kraj viri iz zemlje.

Rajčice

VRTLARSKI TRIKOVI Za uzgoj zdrave hrane dovoljan vam je sunčani balkon ili terasa

Najprikladnije su sitne sorte, tzv. cherry-rajčice. Idealno ih je posaditi uz ogradu tako da uz nju možete zavezati grane, no poslužit će i običan kolac. Sadite ih tek kad prođe opasnost od mraza, što je obično u svibnju.

Paprika 

Paprike je vrlo važno redovito zalijevati i gnojiti. Često im treba i potporanj. Uz sav trud u posudama na balkonu ipak neće dati mnogo plodova, pa je bolje uzgajati slatke i ljute feferone koji zauzimaju manje prostora, a i u jelo se dodaju u manjim količinama.

Grah

Grah se vrlo lako može uzgojiti u posudi - pustite ga da se penje uz ogradu ili “pada” preko ruba balkona. Birajte niske, rane sorte. Ako volite mahune, odaberite sjeme na kojem piše “grah mahunar”, a ako više volite mladi grah, odlučite se za “grah zrnaš”.

Grmovi i stabalca

U većoj posudi možete uzgojiti i grmić ribizla, borovnica i ogrozda. Maline je najbolje vezati uz ogradu ili povezati nekoliko sadnica zajedno. Imate li puno mjesta, na balkonu možete posaditi i stabalce jabuke, marelice, trešnje, smokve, nektarine ili kruške. Pritom je važno odabrati patuljastu sortu i veliku posudu promjera najmanje 60 cm.

UGODNO I KORISNO Smanjite si račune za grijanje - uzgojite jestivi vrt na balkonu

Jagode 

Za balkon je najbolje kupiti sadnice jagoda mjesečarki koje uspijevaju sve do jeseni. U posudama će jagode ipak imati manje plodova nego na tlu. Nakon tri godine poželjno je nabaviti nove sadnice.

Borovnice

Borovnicama ne treba mnogo njege, a uspijevat će i u polusjeni. Zemlja za borovnice treba biti vrlo kisela (pH oko 4,5). Idealno je nabaviti mješavine namijenjene baš borovnicama. Svake dvije, tri godine borovnicu treba presaditi u veću posudu.

Citrusi

Limunu, naranči i mandarini treba posuda široka i duboka najmanje 45 centimetara. Ne treba ih orezivati. Zimi se unose u zatvoren prostor. U manjim posudama uspijevat će i kumkvat - on daje sitne plodove koji se jedu sa slatkom korom. 

VLASTITI VRT Pametno i korisno: Na balkonu posadite špinat, rajčice i kelj

Može i cvijeće

Čak i ako balkon pretvorite u povrtnjak, nema razloga da se odreknete ukrasnog bilja - kadifica i neven odlični su za odbijanje štetnika, borač pospješuje rast jagoda, a voćno-cvjetne kombinacije izgledaju fantastično.

Čudesni grah

Sve vrste ve vrste graha dobro je posaditi uz kukuruz, krumpir, kukuruz i celer jer te biljke zahtijevaju mnogo hranjivih tvari. Grah stvara dušik i skromnih je zahtjeva.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 7

  • FrenkiNino 04.05.2020.

    Nemamo terasu no imamo podrum ali ne bum šampinjone uzgajal

  • global 04.05.2020.

    samo stare sorte, ništa gmo

  • krauss 04.05.2020.

    Gdje se mogu svinje držati,u liftu?

Komentiraj...
Vidi sve komentare