To je to što me zanima!

Zara radi na održivosti: Uvodi protokol popravljanja odjeće koju ste kupili kod njih

Sve više modnih kompanija uvodi održive načine poslovanja, stoga to pokušavaju i veliki high-street brendovi koji su prisutni na gotovo svakom svjetskom tržištu te imaju velik utjecaj na ekologiju
Vidi originalni članak

Inicijativa pod imenom 'Pre-Owned' pokrenuta je prvo u Velikoj Britaniji te će od 3. listopada biti dostupna na čak 60 prodajnih mjesta. Zara će sada uzimati stvari svojih kupaca te ih na neki način popraviti, ovisno o tome što treba. Ovo je način kojim će, nadaju se, smanjiti otpad u svijetu, kojeg modna scena proizvodi u prekomjernim količinama.

Projekt nudi više opcija, a to su popravak, preprodaja i recikliranje.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Svaki Zarin odjevni predmet, čak i onaj stari, mogu popraviti na razne načine, jedan od primjera je mijenjanje patentnog zatvarača, gumba ili popravak šavova. Postupak će biti jednostavan - donošenjem odjeće u dućane ili putem online obrasca, a onda i slanjem same robe. 

I OSTALE 'LJEPOTICE'... Novi nivo 'ružne' obuće: Niska cipela od gume koju možete navući na bilo koju drugu

Procjenjuje se da bi svaki odjevni predmet mogao biti vraćen unutar desetak dana od slanja ili predaje na lokaciji, piše nssmag.

Osim usluge popravka, program uključuje i platformu za preprodaju rabljenih odjevnih predmeta. Što se tiče recikliranja, program se širi na prikupljanje i doniranje odjeće te tu ne gledaju od kuda je roba - ne mora biti samo Zarina. Tako kompanija postaje kanal za daljnje doniranje odjeće, među ostalom i britanskom Crvenom križu.

BIRANA SLOVA Logomanija je trend - evo kako je moda postala opsjednuta imenima i inicijalima brendova

- Tekstilni otpad nastojimo vidjeti kao nove resurse, no za industriju je to veliki izazov, transformirati staru odjeću u nešto novo - izjavila je Zarina voditeljica odjela za održivost, Paula Ampuero.

Cijena popravka odjeće ovisit će o predmetu i usluzi, no taj dio poslovanja ionako neće biti profitabilan, naglasila je.

Ovaj način prikupljanja već rade H&M, COS, Nike i Levi's, stoga je lako uočiti da će ovo postati obrazac ponašanja modnih kompanija u skoroj budućnosti. No, Zarin se način rada i plan čine zaokruženim, ne samo radi reciklaže, već i popravljanja odjeće.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare