To je to što me zanima!

Zašto muškarci i žene imaju gumbe na različitim stranama?

Siromašnije žene nosile su pregače ili tunike koje je bilo lako navući bez kopčanja. Ali, bogatije dame u višim društvenim klasama preferirale su dugmad kako bi pokazale status
Vidi originalni članak

U srednjem vijeku odjeća se spajala kopčama, broševima ili vezicama. Rupice za dugmad prvi put su se počele koristiti u 13. stoljeću, a postale su popularne u 14. stoljeću. Zlatna i srebrna dugmad, ili ona izrađena od bjelokosti, otkrivali su imućne pojedince, a nosili su ih i ljudi na visokim položajima. Dugmad od drveta i kostiju bila je rezervirana za siromašnije.

VRLO JE JEDNOSTAVNO Uz ovaj trik će vam odjeća u ormaru mirisati fenomenalno

Siromašnije žene nosile su pregače ili tunike koje je bilo lako navući bez kopčanja. Ali, bogatije dame u višim društvenim klasama preferirale su dugmad kako bi pokazale status. Osim toga su nosile nekoliko slojeva odjeće pa im je bila potrebna pomoć pri odijevanju, i tu bi se sad mogao skrivati odgovor na pitanje: 'Zašto muškarci i žene imaju dugmad na različitim stranama?'.

- Nekada je dotjerivanje bilo velika stvar, pogotovo ako ste bili bogati. Dame su često imale služavke koje su im pomagale pri odijevanju, pa je pomoćnici dešnjaku lakše bilo ako je dugmad bila na lijevoj strani. S druge strane, muška odjeća bila je mnogo jednostavnija i uglavnom su se muškarci sami odijevali. Kako su većina muškaraca dešnjaci, bilo je logično da je dugmad s desne strane - pojasnio je Scott Liebenberg, izvršni direktor u Tapered Menswearu. 

TOP SAVJETI Trikovi kako kombinirati odjeću da izgledate mlađe i vitkije

S ovom teorijom slaže se i dizajnerica Natalie Hicks.

- Plemićke žene nosile su teške tkanine, a haljine su mogle imati do šest slojeva, tako da su imale sluškinje koje su im pomagale s podsuknjama, korzetima i drugim donjim rubljem. Dugmad je stoga postavljena suprotno od onoga što je bilo standardno za mušku odjeću. Naime, sluškinja bi stajala ispred plemkinje i brzo je odijevala ili svlačila - rekla je Natalie Hicks.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Ako se sad pitate: 'Zašto se ta stara tradicija održala do danas kad se žene odijevaju same?', evo objašnjenja:

- Jednom kad određeni stil ili značajka postanu standardizirani, obično to tako i ostane. Iako se stil razvija, opći obrasci ostaju isti. Također, vjerujem da bi razlog mogao biti i to što je u tvornici tako lakše odrediti radi li se o muškoj ili ženskoj košulji - zaključio je Scott, a prenosi Mirror.

Idi na 24sata

Komentari 7

  • zof 02.04.2024.

    Zbog toliko slojeva odjeće, u srednjem vijeku bi muškarac trebao naručiti ljubavni odnos nekoliko dana prije.

  • cm21 02.04.2024.

    A zašto su se žene dotjerivale?! Tko i kako bi ih dotjerao?! Zašto nisu same dolazile ili odlazile?! 

  • 𝓝𝓲𝓷𝓪 𝓽𝓱𝓮 𝓫𝓪𝓭𝓪𝓼𝓼 02.04.2024.

    Da, u srednjem vijeku je trebalo pola dana samo da se odjeneš ili skineš odjeću :D

Komentiraj...
Vidi sve komentare