To je to što me zanima!

Znakovi da koristite previše deterdženta u pranju rublja: Dovoljna je samo jedna žlica

Kod modernih perilica rublja koje koriste manje vode od tradicionalnih previše deterdženta neće se otopiti i rublje neće biti dobro oprano. Osim toga, postat će grubo i neudobno
Vidi originalni članak

Možda ste puno puta posegnuli za rubljem iz perilice rublja, očekujući nešto mekano i nježno, a doživjeli da dohvatite hrpu grube tkanine koja je vrlo kruta i neudobna za nošenje. Ako je tako, velike su šanse da koristite preveliku količinu deterdženta za rublje. On će očistiti prljavštinu i mrlje, no na kraju stvoriti novi problem: Ostaci deterdženta koji se nisu dobro isprali dovest će do toga da odjeća bude gruba na dodir i grebe prilikom nošenja.

POGLEDAJTE VIDEO: Evo zašto rublje ne bismo smjeli sušiti u stanu

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Štoviše, previše deterdženta dovest će do stvaranja prebogate pjene u perilici, uslijed čega će se komadi rublja 'zalijepiti' jedni za druge, pa se tako neće ni oprati dobro. 

RUBLJE SE NE OPERE DOBRO Česte greške kod pranja rublja: Previše deterdženta, nepravilno stavljanje rublja u perilicu...

Koliko deterdženta zapravo treba koristiti? 

Dovoljne su dvije žlice za profesionalnu perilicu koja može primiti oko 12 kilograma rublja, odnosno jedna žlica deterdženta za prosječnu perilicu koja prima oko 8 kilograma - piše Wirecutter.

Ako perete na ruke, potrebno ga je još i manje. Istina, količina deterdženta koja je potrebna može se razlikovati od marke do marke, no čak i kada na deklaraciji na stražnjoj strani boce piše da ga treba staviti više, imajte na umu da tu uputu pišu proizvođači, kojima je cilj da ga potrošite i kupujete više, upozorava Wirecutter.

POGLEDAJTE VIDEO: Koliko deterdženta je dovoljno za pranje rublja

Stvari mogu biti i gore ako upotrebljavate deterdžent visoke učinkovitosti (HE), koji predstavlja visoko koncentriranu formulu s malo pjene i može se koristiti u tradicionalnim i HE strojevima. Ti su deterdženti najčešće dvostruka koncentracija 'običnih', pa ih treba i duplo manje, pogotovo kad uzmete u obzir da nove perilice visoke učinkovitosti koriste i manje vode za pranje rublja od tradicionalnih. Tako se uobičajene količine deterdženta zapravo ne mogu ni otopiti. 

PRAVILNO PRANJE RUBLJA Na sportsku odjeću ne stavljajte omekšivač, a deterdženta malo

Kako skinuti s rublja nakupine previše deterdženta? 

Da biste odjeći vratili puni sjaj, morate ukloniti višak deterdženta koji se upio u vlakna. Whirlpool savjetuje namakanje rublja u mješavini octa i vode. U dubokom sudoperu ili kadi pomiješajte 1 šalicu octa u 1 litri vode i  namočite odjeću. Istrljajte vidljive nakupine deterdženta, namačite oko sat vremena, pa stavite u mašinu na ciklus ispiranja odjeće. 

Još jedna metoda proslavila se ovih dana na Tik-Toku:  Pripremite specifičnu kombinaciju sastojaka - bocu vruće vode, ½ šalice boraksa, ½ šalice sode bikarbone i malu količinu deterdženta. Dodajte rublje u kadu, namočite ga dobro, pa ostavite četiri sata. Potom iscijedite i stavite odjeću na uobičajeni ciklus pranja. Možda neće učiniti rublje jako mekanim, ali će sigurno spriječiti nakupljanje viška deterdženta ili omekšivača u vlaknima. 

Idi na 24sata

Komentari 8

  • danijelavucic07@gmail.com 23.07.2021.

    Zato sam ja prije par godina prešla isključivo na tekući deterđent

  • iinvidico 23.07.2021.

    Uh, znalo je biti iznenadenja...

Komentiraj...
Vidi sve komentare