To je to što me zanima!

Bez poticaja: Ostajemo bez 85 milijuna € za strukovne škole

Nije im se dalo, zbog otezanja Vlade u ovoj godini ostat ćemo bez europskog novca za strukovno obrazovanje, a Šustar nas ignorira, kažu iz strukovnih škola
Vidi originalni članak

Oko 70 posto hrvatskih osnovaca upisuje strukovne škole, a ove godine u njih je upisano čak 27.000 đaka. Programi po kojima rade su zastarjeli i struka traži da se moderniziraju te prilagode potrebama tržišta rada.

To tehničku vladu previše ne zanima jer je tek prošli tjedan, s velikim zakašnjenjem, usvojila Program razvoja sustava strukovnog obrazovanja, na temelju kojeg Hrvatska treba povući čak 85 milijuna eura iz fondova EU za razvoj strukovnih škola. Taj novac možemo koristiti od 2016. do 2023. Zbog kašnjenja novac nećemo moći koristiti ove godine, a pitanje je hoćemo li ga uspjeti koristiti i iduće.

Budak: Šustar nas ignorira

- Zabrinut sam jer ne znam postoje li planovi kako taj novac iskoristiti. Nije problem u glavnim ciljevima, jer su oni već zadani tim dokumentom, ali pitanje je postoje li operativni planovi kako ga iskoristiti. Bilo bi besmisleno trošiti taj novac a da se ne napravi mreža strukovnih škola, odnosno da ne znamo koje škole treba unaprijediti a koje eventualno zatvoriti. Trebali bismo znati i koje programe treba dalje razvijati a koje treba ukinuti. Trebalo bi vrlo jasno odrediti standard zanimanja učitelja u strukovnim školama, odnosno u zajednici poslodavaca i obrazovne struke treba definirati te standarde - izjavio nam je voditelj Povjerenstva za strategiju obrazovanja Neven Budak. Dodaje kako je dobro što je dokument usvojen, ali to nije dovoljno. Kaže da moramo pronaći način licenciranja učitelja koji rade u strukovnim školama.

Najvažnija je praksa za đake

- Najvažnije je pitanje prakse. Strukovno obrazovanje bez velikog udjela praktičnog rada je promašeno. Treba vidjeti na koji način omogućiti učenicima stjecanje praktičnih znanja, što može biti ili kod poslodavaca ili u školskim radionicama koje u potpunosti simuliraju uvjete na radnim mjestima. U godinu dana se na tome nije radilo gotovo ništa, a nije puno bolje bilo niti pri kraju mandata prethodne vlade. Nužno je da se hitno počne raditi na tome. Nažalost, Povjerenstvo za provedbu strategije prilikom donošenja ovoga dokumenta bilo je u potpunosti zaobiđeno. Ministar Šustar nas je ignorirao, a s prethodnim je situacija bila tek malo bolja - rekao je Budak.

Ravnatelj Poljoprivredne i veterinarske škole Osijek, Rudi Lukačević, kaže da mu je žao i da ne može shvatiti ponašanje tehničke vlade.

- Ministarstvo nas obvezuje na svaki papir, dokument, račun, potpis... Sve moramo dostavljati u roku. A tko odgovara za ovakav propust? Iako i mi, kao škola, sami radimo programe i apliciramo za novac EU, od kojih još nismo realizirali neke jer nam novac ‘stoji’ u ministarstvu, i dalje imamo potrebe za koje bi nam financijska injekcija dobro došla - izjavio nam je Lukačević. Najveći problem njegove škole trenutačno su prostor za vježbu i praktičnu nastavu za veterinare, koji taj dio nastave nemaju gdje pohađati.

Predbacuju krivnju na drugog

- Naime, otkad smo se preselili u novu zgradu, naša je ideja i zamisao bila sagraditi mali OPG na kojem bismo imali po nekoliko konja, krava, ovcu, kokoši i slično, kako bi veterinari imali konkretan doticaj sa životinjama i na konkretnim primjerima učili ono što trebaju znati o svom poslu. Nažalost, nemamo uvjete za to. Trebao bi nam novac za kupnju zemljišta, jer ga nemamo, i nešto novca za životinje. Sve u svemu, to i nije neki golem izdatak. Nadali smo se to realizirati novcem koji bi se povukao iz EU za strukovno školovanje - kazao nam je osječki ravnatelj.

Tehnički ministar obrazovanja Predrag Šustar za sve krivi nedostatak političke volje u tehničkoj vladi. Gostujući na HRT-u na početku nove školske godine, Šustar je kazao kako se u tehničkoj vladi svi boje odlučivati jer čekaju da se konstituira nova vlada te je dodao kako se nada da će sve ipak uspjeti napraviti na vrijeme.

Za 27.000 hrvatski učenika koji idu u strukovne škole to nije nikakvo opravdanje.

Rad je najvažniji

Praksa: Hrvatske strukovne škole imaju problem s radionicama i odrađivanjem prakse.

“Zabrinut sam jer ne znam postoje li planovi kako novac iskoristiti i koje škole treba unaprijediti”, voditelj strategije obrazovanja Neven Budak.

“Ministar Šustar nas je ignorirao, a s prethodnim je situacija bila tek malo bolja”, Budak o suradnji na strageiji strukovnih škola.

“Htjeli smo novac iz EU uložiti u praktičnu nastavu naše srednje škole”, ravnatelj osječke poljoprivredne škole.

 

Idi na 24sata

Komentari 4

  • LembaLemba 09.10.2016.

    vrlo vjerodostojno!!!

  • gender bender 05.10.2016.

    A sto dodati na ovo . sposobnost nove vlade na djelu.

  • Bjørndalen 05.10.2016.

    kao profesor mogu reci da sam presretan sto sam prije 5 godina odlucio pobjeci iz slavonije u skandinaviju. radeci u 3 skole istovremeno nisam znao gdje je veci jad. cekao sam sa djecom dok ne odem van i sad imam dva sina. sa velikom znatizeljom i odusevljenjem otkrivam obrazovni sustav u skandinaviji i radujem se sto ce moji klinci ici u te skole. to se ne da ni usporediti sa Hrvatskom. samo ukratko: osnovna skola je 10 godina a prvih 7 godina nemaju ocjena. dakle nema jedinice ni popravnih. sve se radi na tabletima i samostalno ili u grupama. puno vremena provode vani i imaju predmet koji se kod nas prije zvao domacinstvo gdje uce kuhat, koristiti alat pa cak i strikat sto i decki moraju znat. ma klinci sa odusevljenjem odlaze u skolu jer se igraju i uce. nema stresa! a ako vi zelite zivot bez stresa napustite hrvatsku i zivite zivot dostojan covjeka - zbrinuti obitelj, putovati na izlete vikendom, na godisnji , na zimovanje i imati miran san. i nikad, bas nikad imati temu o politici kad ste s drustvom ili na poslu. o tome se ovdje ne prica!

Komentiraj...
Vidi sve komentare