To je to što me zanima!

Damira Krstičevića primili u Kuću slavnih američke vojske

Procedura primanja u Kuću slavnih sastoji se od nominacije, postupka odobravanja te svečanog prijema odnosno davanja počasti bivšem polazniku u prostorijama Ratne škole...
Vidi originalni članak

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević primljen je u Kuću slavnih međunarodnih polaznika Ratne škole kopnene vojske SAD-a, a svečanost tim povodom održat će se 27. ožujka u kompleksu Ratne škole kopnene vojske u vojnoj bazi Carlisle Barracks u Pensilvaniji, objavilo je u ponedjeljak Ministarstvo obrane (MORH).

Krstičević je prvi hrvatski časnik koji je završio Ratnu školu kopnene vojske SAD-a - najvišu obrazovnu institucije Kopnene vojske, najveće grane Oružanih snaga SAD-a, osnovanu 1904. godine - koji će biti primljen u njezinu Kuću slavnih međunarodnih polaznika (International Fellows Hall of Fame U.S. Army War College).

Obavijest o tome dobilo je Hrvatsko vojno diplomatsko predstavništvo u SAD-u od američke Kopnene vojske, navodi MORH.

US Army War College ministar Krstičević završio je 1998. godine i prvi je časnik Oružanih snaga RH koji je završio takvu vrstu školovanja na ovoj prestižnoj američkoj obrazovnoj instituciji koja priprema časnike i civilne dužnosnike za stratešku razinu dužnosti i vođenja, navodi MORH.

Školu završilo 11 hrvatskih časnika

Do sada je tu ratnu školu uspješno završilo 11 hrvatskih časnika, a trenutno se na školovanju u Carlisle Barracks nalazi jedan časnik Oružanih snaga RH.

Procedura primanja u Kuću slavnih sastoji se od nominacije, postupka odobravanja te svečanog prijema odnosno davanja počasti bivšem polazniku u prostorijama Ratne škole.

Nominacija je u nadležnosti američkih časnika koji se nalaze na službi u stranim zemljama ili zapovjednika teritorijalnog američkog borbenog zapovjedništva, a pismo nominacije odobrava veleposlanik ili šef diplomatske misije SAD-a. Time se osigurava potvrda o časnoj i profesionalnoj službi predložene osobe i njegovoj dostojnosti za navedeno priznanje, što u svim aspektima treba biti u skladu s profesionalnim, etičkim i moralnim vrijednostima Kopnene vojske SAD-a, navodi MORH. 

Suglasnost i odobrenje daju Ministarstva obrane te Državno tajništvo SAD-a, a nakon odobrenja, osoba koja je dobila priznanje poziva se na svečanost formalnog prijema u Hall of Fame. 

Pohađali ju američki zapovjednici

Ratnu školu pohađali su američki zapovjednici i dužnosnici poput Dwighta D. Eisenhowera, Georgea S. Pattona i Omara Bradleyja, kao i svi najviši časnici u sadašnjoj strukturi Kopnene vojske, a uz američke polaznike svake godine školu pohađa oko 80 međunarodnih studenata, vojnih časnika ili civilnih polaznika, iz savezničkih zemalja i bliskih partnera SAD-a, sa svih kontinenata. 

Do sada je takvo priznanje primilo oko šezdeset pet međunarodnih polaznika Ratne škole, a među njima i sadašnji predsjednik Egipta Abdel Fatah al-Sisi, ambasador i bivši ministar obrane Australije Duncan E. Lewis, bivši predsjedavajući vojnog odbora NATO-a danski general Knud Bartels, te sadašnji ili bivši načelnici glavnog stožera Kanade, Italije, Mađarske, Austrije, Rumunjske, Češke, Nizozemske, Norveške, Indije, Kolumbije i brojnih dugih zemalja, navodi MORH.

"Kopnena vojska osnovala je Hall of Fame u Ratnoj školi kako bi pružila prestižno i vidljivo poštovanje i priznanje međunarodnim polaznicima koji su kroz profesionalnu karijeru postigli najvišu vojnu ili civilnu poziciju u svojim zemljama ili koji su imali ekvivalentnu poziciju po položaju ili odgovornosti u multinacionalnoj organizaciji", navodi MORH.

Idi na 24sata

Komentari 71

  • MladenKulusic 17.01.2018.

    Svakome treba čestitati na uspjehu pa radilo se o ministru, vojniku, doktoru, djetetu, vatrogascu, bilo kome tko je svojim radom, djelovanjem trudom i uspjehom postigao nešto u životu za sebe a posebno za društvo, zajednicu. Ne znam kako možemo uvijek i na sve biti ljubomorni i negativni. Znam da Amerikanci ipak vrednuju red, rad, zalaganje i postignuća, kako god to nama zvučalo strano, nedostižno, imaginarno ali je tako. Zato sam gotovo siguran da je to čovjekovo osobno postignuće , naravno uz činjenicu da je u svojoj karijeri postao generalom i na kraju ministrom obrane, što ga je na kraju i kvalificiralo kao kandidata za Kuću slavnih. Ali napominjem samo kvalificiralo kao kandidata, sam odabir i uvštavanje u Kuću slavnih ovisi o osobnom postignuću, karakteru, vrlinama, uspjehu tako da sam siguran da je to upravo prepoznato ....Zato na kraju čestitam još jednom, ja ću se nastaviti radovati svakom uspjehu svakog našeg sposobnog Hrvatskog državljanina, bilo ministra , doktora, pilota, vojnika, sportaša, djeteta u osnovnoj školi jer to ipak stvara i doprinosi boljoj perspektivi i budućnosti, kakvu takvu ali perspektivu i nadu u bolju budućnost. Naravno nama optimistima, pesimistima ionako ništa nije dovoljno dobro....

  • patagonija1 17.01.2018.

    To mora da je neka velika kuča. Puno njih moze stati u nju. Mozda bi bilo mjesta i za mene

  • Voltaire_ 16.01.2018.

    Kolika je mito cifra ?? :)

Komentiraj...
Vidi sve komentare