To je to što me zanima!

Dan Državnosti ponovno je 30. svibnja, ovako je izgledalo '95.

Dan državnosti opet slavimo na današnji datum, 30. svibnja, a ne više 25. lipnja, kao što je to bila praksa od 2001. Spomenuti 25. lipnja više neće biti praznik nego postaje spomendan
Vidi originalni članak

Hrvatska u subotu slavi Dan državnosti, obilježavajući 30. obljetnicu od proglašenja državne neovisnosti i suverenosti. Na ovaj datum 30. svibnja 1990. godine konstituiran je prvi demokratski izabran sabor. 

U SUBOTU Jandroković: 'Dan državnosti se vraća i bit će dostojanstven'

Vlada je još prošle godine izmijenila državne praznike i blagdane, koji vrijedi od prvog dana 2020. godine.

Nije se povećao broj neradnih dana, odnosno i dalje će ih biti 13 kao do sad. Dan državnosti tako (opet) slavimo 30. svibnja, a ne više 25. lipnja, kao što je to bila praksa od 2001.

POGLEDAJTE VIDEO Tuđmanov mimohod na Jarunu:

Uveo se novi blagdan, 18. studenoga. To će biti Dan sjećanja na sve žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na Dan žrtve Vukovara i Škabrnje. Modificiraju se i uvode novi spomendani, koji su za razliku od blagdana, radni dani.

Dan državnosti obilježavao se 30. svibnja sve do 2001. godine. Na taj dan je 1990. konstituiran prvi višestranački Sabor, a povodom tog blagdana u dva navrata su, za vrijeme Franje Tuđmana, na Jarunu bile vojne parade.

Parada 1995. godine je bila između Bljeska i Oluje, dvije vojne operacije kojima je Hrvatska vratila okupirani teritorij. Evo kako je ta parada izgledala.













Posredstvom međunarodne zajednice, radi lakših pregovora o razdruživanju među bivšim jugoslavenskim republikama, Brijunskom deklaracijom utvrđen je tromjesečni rok odgode primjene Ustavne odluke od 25. lipnja 1991. godine. Odluka kojom je Sabor proglasio okončanje postupka razdruživanja donesena je 8. listopada 1991. godine.

Hrvatska je u vrijeme donošenja Ustavne odluke o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske, a još od kolovoza 1990. godine, bila izložena oružanoj agresiji srpskih ekstremista i JNA. Četvrtina hrvatskog državnog teritorija bila je pod okupacijom, pa je hrvatski narod ustao u obranu domovine koja je pretrpjela teška razaranja i brojne ljudske žrtve.

ŠOK ZA ORGANIZAM Cro-tragedija: Ako se promijeni Dan državnosti, nema spajanja!

Najveći dio okupiranoga područja oslobođen je 1995. godine vojno-redarstvenim akcijama "Bljesak" i "Oluja", a preostalo okupirano područje u istočnoj Slavoniji, Baranji i zapadnom Srijemu mirno je reintegrirano u ustavno-pravni poredak Hrvatske 1998. godine.

Od 1. travnja 2009. godine Hrvatska je punopravna članica NATO-saveza, a članicom Europske unije postala je 1. srpnja 2013. godine.

Idi na 24sata

Komentari 153

  • Largolola 30.05.2020.

    Još sam bio mali onda. Jel ono Papa?

  • ina67 30.05.2020.

    A slike s današnjeg slavlja

  • 30.05.2020.

    Jedini pravi predsjednik sve poslje njega rulja do rulje

Komentiraj...
Vidi sve komentare