To je to što me zanima!

FOTO Vjesnik kao da nikada nije ni postojao: 'Neka ga sruše što prije. Ovo je sada samo ruglo...'

Ministar graditeljstva Branko Bačić rekao je da je predviđeno da se svaka etaža uklanja otprilike jedan dan. Do polovice srpnja neboder bi trebao biti uklonjen
Vidi originalni članak

Svega nekoliko etaža zgrade Vjesnika ostalo je kao simbol medija u Zagrebu. Par bagera i desetak radnika ruši ono što je preostalo. Radnici vodom polijevaju mjesto gdje bager kopa kako se prašina ne bi dizala. Temperature u hladu su 35 stupnjeva, a tek poneki građani zastanu i pogledaju nekoć medijskog diva.

Vjesnik je izgorio u razornom požaru u studenom 2025. Gašenjem, a kasnije rušenjem zgrade bio je stopiran i promet Slavonskom avenijom što je izazvalo prometni kolaps. Sredinom ožujka ove godine bilo je stopirano i rušenje Vjesnika zbog pronađenog azbesta na 15. katu nebodera.

POGLEDAJTE GALERIJU:

Pronađeni azbest u potpunosti je uklonjen krajem travnja. Kako su nam tada kazali iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. azbest je odvezen na za to predviđenu lokaciju, na odlagalište u Virovitici. Ugovor za uklanjanje azbesta potpisao je izvođač radova s tvrtkom Eneos. To je jedna od tri ovlaštene tvrtke u Hrvatskoj koja posjeduje suglasnost za obavljanje radova s azbestom.

Građane je brinulo njihovo zdravlje, a stručnjaci su govorili kako bi micanje azbesta moglo biti i pogubno. Policija je vrlo brzo doznala tko je kriv za požar Vjesnika, dvojica maturanata. Tri mjeseca nakon požara, Općinsko kazneno državno odvjetništvo završilo je istragu i podignulo optužnicu protiv dvojice tada netom punoljetnih mladića.

Optužno vijeće Općinskog kaznenog suda u Zagrebu potvrdilo je optužnicu protiv dvojice maturanata koje se tereti za izazivanje požara u neboderu Vjesnika, piše Hajdi Karakaš Jakubin za Jutarnji list. Dvojica mladića već se neko vrijeme nalaze u kućnom pritvoru s nanogicama, a budući da se ne radi o pritvorskom predmetu, očekuje se da bi im suđenje moglo početi na jesen.

Tereti ih se za kazneno djelo protiv opće sigurnosti i štetu velikih razmjera, a za to kazneno djelo zakon predviđa kaznu do deset godina zatvora. Jedan od mladića u međuvremenu je online završio školovanje s vrlo dobrim uspjehom te je u tijeku pisanje mature. Ispit će polagati od kuće, gdje će doći stručni tim. Drugi optuženi ima poteškoća sa školovanjem zbog drugačijih uvjeta, no njegov odvjetnik ističe da je škola suradljiva.

Gradnju nebodera, požar i rušenje budnim okom su promatrali prvi susjedi zgrade, Franjo (90) i Drago (89).

- Ja sam ga gledao kako su ga gradili. Kad se počeo graditi on, gradio se i Autoput Zagreb-Beograd. Danas je to Slavonska avenija. Gledao sam kako gori, a sad gledam kako ga ruše. Nadam se da će to napraviti što prije. Ovo je sada samo ruglo u gradu - ispričao nam je Franjo tada.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Nedostajalo im je, kako su nam tada rekli, stara vremena kada je sve oko zgrade Vjesnika cvjetalo. Sve je vrilo od ljudi, kioska, gostiona i druženja. Sada to, kako nam je rekao, više nemaju. Ostalo im je jedino druženje ispred izgorjelog Vjesnika koji svakim danom sve više i više nestaje.

Ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić rekao je da je predviđeno da se svaka etaža uklanja otprilike jedan dan, pa bi do polovice srpnja neboder trebao biti potpuno uklonjen.

Što se tiče budućnosti lokacije na kojoj je bio Vjesnik, Bačić je novinarima rekao da je država vlasnik 64 posto kompleksa, a spremna je otkupiti i preostale suvlasničke udjele nakon procjene vrijednosti nekretnine.

- Spremni smo u cijelosti otkupiti taj kompleks i na tom prostoru izgraditi nove prostore za rad državnih tijela, prije svega ministarstava i drugih državnih institucija - poručio je tada ministar medijima. 

Idi na 24sata

Komentari 3

  • marjan0108 23.06.2026.

    Ja mislim da je branko sad naj sretniji čovjek i da ce za taj pothvat koji je sam osmislio prije godinu i pol sada biti odlikovan redom danice od hdezea

  • hrvat1997 23.06.2026.

    zasto nije breaking news i da se svakih 15ak minuta javlja kako ide rusenje koje traje vec 7 mjeseci

  • johann1706 23.06.2026.

    Uistinu.. dobro da se ruši Vjesnik.. da nema tog događaja… ovaj očajni portal.. inao bi nekoliko jadnih objava o šuput, knoll nives … hahahaa

Komentiraj...
Vidi sve komentare