Svega nekoliko etaža zgrade Vjesnika ostalo je kao simbol medija u Zagrebu. Par bagera i desetak radnika ruši ono što je preostalo. Radnici vodom polijevaju mjesto gdje bager kopa kako se prašina ne bi dizala. Temperature u hladu su 35 stupnjeva, a tek poneki građani zastanu i pogledaju nekoć medijskog diva.
Vjesnik je izgorio u razornom požaru u studenom 2025. Gašenjem, a kasnije rušenjem zgrade bio je stopiran i promet Slavonskom avenijom što je izazvalo prometni kolaps. Sredinom ožujka ove godine bilo je stopirano i rušenje Vjesnika zbog pronađenog azbesta na 15. katu nebodera.
POGLEDAJTE GALERIJU:
Pronađeni azbest u potpunosti je uklonjen krajem travnja. Kako su nam tada kazali iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. azbest je odvezen na za to predviđenu lokaciju, na odlagalište u Virovitici. Ugovor za uklanjanje azbesta potpisao je izvođač radova s tvrtkom Eneos. To je jedna od tri ovlaštene tvrtke u Hrvatskoj koja posjeduje suglasnost za obavljanje radova s azbestom.
Građane je brinulo njihovo zdravlje, a stručnjaci su govorili kako bi micanje azbesta moglo biti i pogubno. Policija je vrlo brzo doznala tko je kriv za požar Vjesnika, dvojica maturanata. Tri mjeseca nakon požara, Općinsko kazneno državno odvjetništvo završilo je istragu i podignulo optužnicu protiv dvojice tada netom punoljetnih mladića.
Tereti ih se za kazneno djelo protiv opće sigurnosti i štetu velikih razmjera, a za to kazneno djelo zakon predviđa kaznu do deset godina zatvora. Jedan od mladića u međuvremenu je online završio školovanje s vrlo dobrim uspjehom te je u tijeku pisanje mature. Ispit će polagati od kuće, gdje će doći stručni tim. Drugi optuženi ima poteškoća sa školovanjem zbog drugačijih uvjeta, no njegov odvjetnik ističe da je škola suradljiva.
- Ja sam ga gledao kako su ga gradili. Kad se počeo graditi on, gradio se i Autoput Zagreb-Beograd. Danas je to Slavonska avenija. Gledao sam kako gori, a sad gledam kako ga ruše. Nadam se da će to napraviti što prije. Ovo je sada samo ruglo u gradu - ispričao nam je Franjo tada.
POGLEDAJTE VIDEO:
Nedostajalo im je, kako su nam tada rekli, stara vremena kada je sve oko zgrade Vjesnika cvjetalo. Sve je vrilo od ljudi, kioska, gostiona i druženja. Sada to, kako nam je rekao, više nemaju. Ostalo im je jedino druženje ispred izgorjelog Vjesnika koji svakim danom sve više i više nestaje.
Ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić rekao je da je predviđeno da se svaka etaža uklanja otprilike jedan dan, pa bi do polovice srpnja neboder trebao biti potpuno uklonjen.
- Spremni smo u cijelosti otkupiti taj kompleks i na tom prostoru izgraditi nove prostore za rad državnih tijela, prije svega ministarstava i drugih državnih institucija - poručio je tada ministar medijima.