To je to što me zanima!

Građanima RH stižu pozivi za ratni raspored: Evo kako uložiti prigovor savjesti na taj poziv

Oni koji su uložili prigovor savjesti ranije, vode se u evidenciji tzv. civilnih pričuvnika i obvezni su odazvati se samo na pozive civilne zaštite kojima ne upravlja MORH
Vidi originalni članak

Na adrese desetaka tisuća hrvatskih građana ovih su dana stigli pozivi iz MORH-a da se jave u Područne urede za poslove obrane za određivanje ratnog rasporeda.

Kako su iz MORH-a rekli za Dnevnik.hr, radi se o redovitim aktivnostima u vezi pričuvnog sastava Oružanih snaga Republike Hrvatske.

- Većina pozvanih je na rasporedu, ali nisu ga mogli dobiti proteklih godina zbog pandemije - rekli su iz MORH-a te dodali kako će tijekom ožujka, travnja i svibnja biti pozvano oko deset tisuća pričuvnika. 

Oni koji zbog vjerskih ili moralnih uvjerenja nisu spremni sudjelovati u obavljanju vojničkih dužnosti u Hrvatskoj vojsci dopušten je prigovor savjesti. To piše i na stranici MORH-a.

- Osobama koje zbog svojih vjerskih ili moralnih uvjerenja nisu pripravne sudjelovati u obavljanju vojničkih dužnosti u Hrvatskoj vojsci dopušten je prigovor savjesti. Zahtjev se podnosi u područnom odsjeku za poslove obrane prema mjestu prebivališta, a razvrstanom pričuvniku koji se pozove na prigovor savjesti može se odobriti civilna služba. Ako pričuvnik podnese zahtjev za civilnu službu nakon uručenja poziva za vojnu službu, Povjerenstvo je dužno riješiti zahtjev u roku od 30 dana od primitka. Obveza sudjelovanja u civilnoj službi uređuje se posebnim zakonom - piše na MORH-u.

Prigovor savjesti jamči i Ustav RH, točnije čl. 47., Zakon o civilnoj službi čl. 6. i Zakon o obrani čl. 24. 

- Prigovor savjesti ne odnosi se samo na vojni rok, već i na bilo koje sudjelovanje u oružanim snagama ili vođenja u vojnim evidencijama - piše Dnevnik.hr.

Oni koji su uložili prigovor savjesti ranije, vode se u evidenciji tzv. civilnih pričuvnika i obvezni su odazvati se samo na pozive civilne zaštite kojima ne upravlja MORH.

Prigovor savjesti mogu uložiti i oni koji su odslužili vojni rok. 

Na stranicama Centra za mirovne studije (CMS), detaljno je prikazano kako uložiti prigovor savjesti.

1. popuniti službeni PZC obrazac i priložiti potvrdu da niste vlasnik oružja (potvrdu izdaje MUP); PZC obrazac može se podignuti i u matičnom Odsjeku za poslove obrane
2. dokumentaciju treba odnijeti u matični područni Odsjek za poslove obrane (onaj iz kojeg je stigao poziv)
3. napravite kopiju zahtjeva i neka Odsjek za poslove obrane ovjeri kopiju kako bi postojao dokaz da je predan zahtjev

O zahtjevu odlučuje Povjerenstvo za civilnu službu.
 

Idi na 24sata

Komentari 177

  • antonio vruće mi je 22.03.2023.

    Ako Njonjo bude u prvom redu ja sam dragovoljac br.1!Sve osim toga ništa me ne može nagovoriti da idem ponovo pod punu ratnu spremu. Taj se vruć vode napio nije. A ima ih još ohohohooo...

  • 21.03.2023.

    Haha jos ce oni morati pricekati par generacija, dok se ne zaboravi kako su se ponasali prema veteranima iz domovinskog rata.

  • francetic 😉 21.03.2023.

    Bjezite van iz drzave ovog puta nas nece sjebat niko

Komentiraj...
Vidi sve komentare