To je to što me zanima!

Jedemo uvozno: Kruh i peciva iz Poljske, Češke, Njemačke...

U naše prodavaonice kruh stiže iz gotovo svih zemalja Europske unije. Uvozi se polugotov i zamrznut te potom peče u trgovinama. Cijene su gotovo iste kao i za domaći kruh
Vidi originalni članak

Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić prošlog je tjedna na svojem profilu na Facebooku napisao kako su većina kruha i peciva koji se kupuju u trgovačkim lancima proizvodi iz Austrije, Njemačke, Poljske i Češke.

Prozvao je Kaufland i Lidl te dodao da je slično i u ostalim trgovačkim lancima. Ubrzo su se priopćenjima oglasili Kaufland i Lidl. Iz Kauflanda su rekli da u ponudi imaju gotovo 60 posto proizvoda hrvatskog podrijetla. Iz Lidla su naveli da je u pekari više od 50 posto domaćih proizvoda.

Prema podacima Hrvatske gospodarske komore, kruh i peciva su, uz svinjetinu, čokoladu i stočnu hranu, lani bili proizvodi koji su se najviše uvozili.

- Lani smo uvezli kruha i pekarskih proizvoda u vrijednosti 100 milijuna kuna. I sve je gore - kaže Mijo Prgomet, direktor udruge proizvođača pekarskih proizvoda koja je trenutačno u likvidaciji. Dodaje kako imamo problem ako se trgovci hvale da imaju više od 50 posto domaćih proizvoda.

- A što je s ostatkom - pita se Prgomet. U utorak i srijedu obišli smo prodavaonice u Zagrebu kako bismo provjerili ima li kruh deklaracije i piše li na njima odakle je. U Kauflandu je na deklaraciji, uz cijenu, ispisan sastav, proizvođač te zemlja podrijetla. Alpski i švicarski kruh te bio kruh Haubis uvoze se iz Austrije. Mala peciva uvoze se iz Češke ili Poljske, a polubijeli kruh uvoze iz Bosne i Hercegovine. Od domaćih proizvođača imaju peciva, kruhove i slastice Klare i Pan Peka iz Zagreba, Pekarnice Ekos iz Varaždina, tvrtke Pekar iz Vinkovaca, a pakirani kruh je od pekare Don-Don. Žemlje su iz Njemačke, a tamo su napravili i u Hrvatsku dopremili i veliki kruh sa sjemenkama.

Za Interspar dio kruha radi njihova pekara, no na deklaracijama nije navedeno pripravljaju li ga od početka sami ili peku onaj koji su zamrznutog uvezli. Tek je na nekim deklaracijama jasno pisalo da su Klarini ili pekare Stil. Uz pult je i knjiga s deklaracijama pekarskih proizvoda, no za sve vrste nije navedena zemlja podrijetla.

Donut s čokoladom radi tvrtka La Lorraine iz Češke, a bio pecivo sa suncokretovim sjemenkama je iz Austrije.

Na kruhu koji pakiraju u Plodinama deklaracije su potpune i uglavnom prodaju domaće proizvode. I na policama Lidla su uredno ispisane delaracije. Prodaju kruh iz Hrvatske, poljski je kruh sa sjemenkama, iz Njemačke stiže pecivo ciabatta i kruh sa sjemenkama, a bijeli baguette je iz Francuske. U Konzumu smo pronašli kruh domaćih proizvođača Ekos, Mlinar, Klara i Podravka.     

Idi na 24sata

Komentari 161

  • maradonamario 21.07.2017.

    Samo nek,seljo bi ispeko kruh sa 10 dag brasna i odah kupio mercedesa. E beces razbojnice,naradi se za mercedesa neces ti ko politicar.

  • 1955 21.07.2017.

    Uvozna mafija je povezana sa vlastima i zaradu lijepo dijele i trpaju u đepove. Naša polja su u draču a jedemo uvozno smeće !

  • budalajlama 21.07.2017.

    Ne tako davno, bilo je vrlo otmjeno za neku stvar pohvaliti se: To ti je iz uvoza!. U čemu je sada problem

Komentiraj...
Vidi sve komentare