To je to što me zanima!

Kritika struke: ''Milan Bandić očito školu shvaća kao vrtić''

Nastavnici se pitaju što će biti s djecom koja će se na teret Zagreba upisati u privatne škole ako ne prođu prvi razred. Neki ističu da Bandić tako kupuje glasove
Vidi originalni članak

Struka osuđuje rješenje Milana Bandića, koji će 56 učenika upisati u privatne škole. Riječ je o učenicima koji nisu uspjeli redovno upisati srednju strukovnu školu u Zagrebu, a odbili su ponuđene škole u okolnim županijama. Godišnju školarinu od oko milijun kuna platit će Grad Zagreb. Nije isključeno da će Grad Zagreb od resornog ministarstva tražiti povrat novca.

- To je apsurd nad apsurdima. Ovo je izvan svake pameti i znak da Bandić shvaća školu kao vrtić, odnosno mjesto za čuvanje djece - rekao je Dalibor Perković iz udruge Nastavnici organizirano.

Naime, navedeni učenici imali su uglavnom niski broj bodova za upis u srednje škole, odnosno između 20 i 29 od najviše 80 bodova, te nisu uspjeli upisati neku od željenih strukovnih škola tijekom ljetnog i jesenskog upisnog roka. Od Ministarstva obrazovanja su zatražili naknadni upis.

- Toj djeci je trebalo nekako pomoći ranije, ne tako da ih šalju u Karlovac ili Bjelovar, ali ovo je kvazirješenje. Tragikomedija koja je gora od samog problema. Pitanje je hoće li se na ovaj način djeci uopće pomoći. To je predizborni cirkus koji me podsjeća na epizodu ‘Alana Forda’ - ustvrdio je Perković.

Krizmanić: Ako ne budu mogli pratiti, imat će psihičke ožiljke

Nastavnici se pitaju što će biti s većinom te djece ako ne prođu prvi razred. Naša priznata psihologinja Mirjana Krizmanić upozorila je da se upisom učenika u škole za koje nemaju sposobnosti njima čini zapravo medvjeđa usluga.

- Ako ta djeca ne budu mogla pratiti školski program, imat će psihičke i emocionalne ožiljke. Milan Bandić griješi ako je u ovom slučaju gledao samo svoju korist, a na štetu učenika - smatra psihologinja.

U slučaju da učenici nisu upisani jer je na njihovo mjesto bio primljen netko preko veze, kriv je ministar, navela je.

Mihalinec: Taj problem je trebalo ranije riješiti

Čelnik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, Branimir Mihalinec, nije do kraja upoznat s podatkom koliko je u Zagrebu bilo upisnih mjesta te jesu li sve srednje škole popunile sve kapacitete da ne mogu primiti ni jednog učenika.

- Ako je to tako, onda je to problem jer nije planirano dovoljno razrednih odjeljenja i mjesta. To je trebalo puno prije riješiti - rekao je Mihalinec.

Napomenuo je da ocjene možda nisu pravo mjerilo znanja, ali su one ipak uvjet za upis.

- Osnovnoškolski uspjeh treba biti isključivi kriterij za upis u srednju školu. S druge strane, svatko ima pravo na obrazovanje, pa tako i ovi učenici. Ministarstvo bi trebalo omogućiti upis učenicima u one obrazovne programe na području Zagreba za koje su traženi bodovi približni bodovima neupisanih učenika. Smatramo kako su ova sredstva mogla biti mnogo racionalnije uložena, a posebice u informatičke učionice, laboratorije te sportske dvorane - reakcija je Udruge srednjoškolaca Hrvatske.

HNS: Bandić kupuje glasove

Od političkih stranaka o ovoj temi oglasio se zagrebački HNS, koji upozorava da Bandić na ovaj način kupuje glasove.

- Kakva se poruka šalje dobrim učenicima i društvu? Znači li to da se bez truda i rada možeš osloniti na javni novac? Kakva budućnost očekuje društvo koje mladima poručuje da su posvećenost, rad i zalaganje sasvim nebitni - pitaju se HNS-ovci.

Ostalo je neupisano oko 400 učenika

U Ministarstvu obrazovanja nisu komentirali potez zagrebačkoga gradonačelnika. Podsjetili su tek da je nakon dva upisna roka ove školske godine u Hrvatskoj ostalo neupisano oko 400 učenika. U Gradu Zagrebu i nakon jesenskog upisnog roka ostao je određeni broj slobodnih mjesta, koja su se popunila naknadnim upisom. Za 80 zagrebačkih učenika upis je ponuđen u školama u Zagrebačkoj i Krapinsko-zagorskoj županiji, što roditelji navedenih 56 učenika nisu prihvatili, navode u ministarstvu.

- Razlog odbijanja upisa izvan Zagreba uglavnom je inzistiranje na tome da se djeca iz Zagreba trebaju isključivo upisati u Zagrebu, roditelji smatraju da će im prijevoz učenika stvarati financijsko opterećenje, iako su upoznati da srednjoškolski međumjesni prijevoz država sufinancira s najmanje 75% iznosa vozne karte - priopćili su iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Naveli su i da je ove školske godine u prvi razred srednje škole izvan mjesta prebivališta upisan 4581 učenik, odnosno njih više od deset posto.

Idi na 24sata

Komentari 95

  • day 05.11.2015.

    a isti dan kad se "Banditić" razbacuje NAŠIM novcem da potpomaže LIJENE BITANGE i njihove roditelje koji čitave školske godine nisu ni zavirili u školu da vide kako napreduju i što rade njihovi "anđeli" i da li su uopće ušli u školu....jer te bodove mogu skupiti i da samo kruže oko škole... taj isti dobrotvor daje 50 000 kuna mladom čovjeku sa FER-a kao nagradu za INOVACIJU! tko je tu lud???

  • ivaho123 04.11.2015.

    Da je gosp. Dalibor Perković (mislim da se tako zove ovaj "stručnjak" u tekstu) stručnjak, onda ne bi rekao da je vrtić mjesto za čuvanje djece. da je stručnjak znao bi da je vrtić odgojno-obrazovna ustanova. dalje, gđa Krizman tvrdi da će ta djeca imati ožiljke jer će upisati program koji nije za njih. a hoće li imati ožiljke ako ne upišu ništa??? kao neće, po našoj psihologinji. i dalje da ne nabrajam jer je članak napisan samo protiv Bandića. oni ne mogu podnijeti da on nešto radi dobro!!!

  • SanelaŽivic 04.11.2015.

    Zar bi djeca trebala ići na ulicu?! Ili tražit posao sa 14 godina i zavšenom osnovnom školom?! Pa šta je vama?! Ovako im se barem dala prilika! Da je grad tu djecu izignorirao opet bi se našli dežurni zli jezici i to kritizirali! Šta god čovjek napravi (a Bandić stvarno radi sve što god može i za svakoga!) - nije dobro!! Pa dajte molim vas

Komentiraj...
Vidi sve komentare