To je to što me zanima!

Legendarna kipuća rijeka: Tko u nju padne, brzo će biti kuhan

Voda u rijeci je dovoljno vruća da biste mogli napraviti čaj, a na nekim mjestima doslovce ključa. Otkrio ju je geolog Andreas Ruzo. Sada se trudi očuvati rijeku
Vidi originalni članak

Misteriozna rijeka u Amazoni u kojoj je voda toliko vruća da ključa ipak nije samo legenda. Geolog Andreas Ruzo uspio ju je uz pomoć svoje tete pronaći.

Ruzo je o rijeci doznao od djeda koji mu je pričao kako su španjolski konkvistadori ubili posljednjeg kralja Inka. Nakon toga Španjolci su otišli duboku u prašumu u potragu za zlatom. A kada su se vratili, govorili su o strašnim stvarima koje su preživjeli poput otrovne vode, zmija koje jedu ljude i rijeci koja je toliko vruća da u nju nije moguće umočiti ni prst. 

Kao mladi doktorand geofizike na Sveučilištu Southern Metodist, Ruzo je poželio pronaći misterioznu rijeku. 

- Kada sam odrastao, počeo sam se pitati je li to moguće. Kipuće rijeke postoje, ali moraju imati jak izvor zagrijavanja, a to su najčešće vulkani - ispričao je Ruzo. 

- Počeo sam ispitivati ljude o rijeci. Može li stvarno kipuća rijeka postojati? Pitao sam kolege s fakulteta, vladu, naftne kompanije… i svi su mi odgovorili 'ne'.

No za vrijeme ručka, teta mu je rekla da je ona doista vidjela tu rijeku, čak i plivala u njoj. Unatoč skepticizmu, Ruzo se 2011. zajedno s tetom uputio u džunglu.

Uskoro je otkrio kipuću rijeku u blizini svetog ljekovitog područja naroda Asháninka. Na najširem dijelu, rijeka je široka 25 metara i duboka oko šest metara.  Voda u rijeci je dovoljno vruća da biste mogli napraviti čaj, a na nekim mjestima doslovce ključa.

- Da sam uronio ruku u vodi, dobio bih opekline trećeg stupnja. Da upadnem u rijeku, to bi me sigurno ubilo - rekao je Ruzo.

Rijeka kuha zbog pukotine u stijeni koja se nalazi ispod.

- Baš kao što mi imamo toplu krv koja teče kroz naše žile, tako i Zemlja ima vruću vodu koja teče kroz njezine pukotine i rascjepe. Kad te Zemljine arterije dospiju na površinu, dolazi do geotermalnih pojava: isparavanja, vrućih izvora ili, u ovom slučaju, kipuće rijeke. Dijelovi rijeke su toliko vrući da životinje odmah uginu čim upadnu u vodu - objašnjava Ruzo.

Kazao je da je vidio mnoge životinje koje su tako skončale. Prvo što se skuha su oči i one postanu mliječno bijele. Životinje pokušavaju isplivati, ali ne uspijevaju pobjeći jer ih vrućina brže ubije.

Znanost se dosada nije bavila ovim fenomenom, no Ruzo to planira promijeniti. Objavio je knjigu 'Kipuća rijeka: Avantura i otkriće u Amazoni', a sada se trudi sačuvati rijeku čiji okoliš uništavaju sječom šume.

Idi na 24sata

Komentari 53

  • Johnny Dorelli 18.02.2016.

    I tamo je pronašao legendarnog pokemona Lugiu...

  • INDODA9 18.02.2016.

    Ako u Kini postoje planine u bojama onda nema sumnje da postoje i tako vruće rijeke.

  • zeljkopž 18.02.2016.

    Hm, geotermalni izvori postoje i to nije nikako čudo. Ima jačih i slabijih. Recimo da je ovaj jači i nije formirao jezero već se preljeva u rijeku. I što je tu čudno? Rijeka je na izvoru i nešto malo iza izvora kipuća a kako dalje teče sve se više hladi.

Komentiraj...
Vidi sve komentare