To je to što me zanima!

Macron o carinskom sporazumu sa SAD-om: 'Ovo je tek početak'

Francuski je predsjednik rekao da sporazum pruža kratkoročnu stabilnost te štiti i francuske i šire europske interese, navodeći carinska izuzeća za određene izvozne sektore, poput proizvodnje zrakoplova
Vidi originalni članak

Francuski predsjednik Emmanuel Macron izjavio je u srijedu da je nedavni carinski sporazum između Sjedinjenih Država i Europske unije samo početak duljeg procesa pregovora. Govoreći na sastanku Vijeća ministara, Macron je sporazum opisao kao prvi korak, a „ne kraj priče“, prema izvješćima više francuskih medija.

Bio je to njegov prvi javni osvrt na nedjeljni sporazum, koji je uslijedio nakon razgovora između američkog predsjednika Donalda Trumpa i predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen u Škotskoj u zadnji čas prije roka od 1. kolovoza.

- Da biste bili slobodni, moraju vas se bojati - navodno je dodao, implicirajući da Komisija nije zauzela dovoljno snažan stav.

Unatoč tome, Macron je stao uz taj sporazum koji nameće carinu od 15% na većinu uvoza iz EU-a u SAD, dok je ranije Trump je prijetio općom carinom od 30%.

CARINE 15% Giorgia Meloni: Postignut je pozitivan trgovinski sporazum, no treba vidjeti pojedinosti

Francuski je predsjednik rekao da sporazum pruža kratkoročnu stabilnost te štiti i francuske i šire europske interese, navodeći carinska izuzeća za određene izvozne sektore, poput proizvodnje zrakoplova.

Francuski premijer François Bayrou iznio je daleko kritičniji stav neposredno nakon sporazuma.

- Mračan je dan kada se savez slobodnih naroda, ujedinjenih da održe svoje vrijednosti i brane svoje interese, pomiri s pokornošću - napisao je u ponedjeljak na X-u.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare