To je to što me zanima!

Medicinski fakultet u Zagrebu najbolji je studij u cijeloj EU

Certifikat je dodijelila agencija Europske komisije CeQuint, i to prvi put u u EU. Studij pohađa oko 250 studenata iz 29 zemalja, od EU, preko SAD-a, do Kanade
Vidi originalni članak

Jedanaest godina nakon što je Medicinski fakultet u Zagrebu pokrenuo studij biomedicine na engleskom jeziku, tom je programu dodijeljen prestižni certifikat za iznimnu kvalitetu internacionalizacije.

Certifikat je dodijelila agencija Europske komisije CeQuint, i to prvi put u u cijeloj EU. Studij pohađa oko 250 studenata iz 29 zemalja, od članica EU, preko SAD-a, do Kanade. Programe medicine nude i neka druga sveučilišta u Hrvatskoj, poput medicine u Splitu, a od ove godine i Stomatološki fakultet u Zagrebu, što je na predstavljanju certifikata istaknuo zagrebački rektor Damir Boras.

- Sveučilište u Zagrebu spada u četiri posto najboljih na svijetu, a zagrebačka medicina perjanica je tog sveučilišta, odnosno čak je i bolja od tog prosjeka. Davor Ježek, koji vodi studij na engleskom jeziku, pokazao je da se koji put i u nedostatnim uvjetima može postići vrhunska kvaliteta - rekao je rektor Boras.

Profesor Ježek je objasnio da su pripreme za takav studij počele još 2002. kako bi fakultet što spremniji dočekao ulazak Hrvatske u EU.

- U prvoj generaciji, 2003/04., upisali smo 20 studenata. Otprilike podjednako je bilo upisnika iz dijaspore i onih koje nazivamo “pravim strancima”. Upisana kvota danas je 50, relativno je niska u odnosu na slične programe, ali je održavamo kako bismo održali kvalitetu - kazao je profesor Ježek.

Danas se kvalifikacijski ispiti za taj studij održavaju, osim u Zagrebu, u Hannoveru, Stockholmu, Tel Avivu, a u pripremi su i London te New York. O kakvoj rigoroznoj proceduri i provjeri za dodjelu certifikata je riječ, rekao je dekan Medicinskog fakulteta Davor Miličić, pokazuje podatak da je dokumentacija koju su morali podnijeti, osim 24 točke, sadržavala 1000 stranica teksta i raznih dokumenata.

- Diplome našeg fakulteta i inače su bile vrlo cijenjene, nužno je reći, na europskom i svjetskom tržištu rada. Hrvatski liječnici su, nažalost, najbolji hrvatski izvozni proizvod. Mi ih školujemo prvenstveno za to da ostanu u Hrvatskoj. Pa i strance koji pohađaju ovaj studij nastojimo ih integrirati u hrvatsko društvo kako bi tu ostali - kazao je dekan.

Ministar zdravlja Siniša Varga rekao je da predavači, jasno, rade i u bolnicama, što znači da se kvaliteta znanstvenog segmenta direktno prenosi i na kvalitetu zdravstvene skrbi pacijenata.

- Ovime pratimo korak sa svjetskim trendovima, tehnologijama i načinima liječenja. Zdravstvo u Hrvatskoj u budućnosti stoga ima dobre izglede - rekao je ministar.

Zamjenik ministra znanosti Roko Andričević rekao je i to da internacionalizacija i ovakvi certifikati omogućavaju studentima, ali i profesorima, uvid u znanstvena dostignuća u svijetu.

- A time se onda stvaraju i bolji uvjeti, ne samo za ostanak mladih liječnika nego i povratak iz inozemstva - zaključio je Andričević. Predsjednik HAZU Zvonko Kusić zagrebačku medicinu nazvao je najvećom i najkompleksnijom visokoobrazovnom institucijom u Hrvatskoj.

- Ovo priznanje pokazuje da u vremenima u kojima smo suočeni s gospodarskom krizom, krizom duha i sustava vrijednosti, kad smo zatrpani vijestima po kojima smo najgori u mnogočemu, postoji i nešto u čemu smo prvi - rekao je on i zaključio da je riječ o posljedici njegovanja 100 godina tradicije visokoobrazovnog rada na Šalati. Polaznik certificiranog studija Ariel Beri iz Izraela objasnio nam je da je u Zagreb došao sa sestrom jer je Izrael toliko pritisnut problemima s visokim školstvom da svake godine 50 posto željnih studija odlazi vani. Pun je hvale za Zagreb, za koji se odlučio jer nudi diplomu priznatu u SAD-u, EU i Izraelu. 

Nadav Badel također iz Izraela Zagrebu je dao prednost pred Pragom. Plaća školarinu od 7000 eura godišnje i možda ovdje i ostane. Christopher Lambers iz Njemačke je otišao na studij u London, a prije tri i pol godine skrasio se u Zagrebu. A Stephanie Šalamunec, Hrvatici druge generacije iz Kanade, država Ontario plaća studij. Zbog toga će u Kanadi morati raditi nekoliko godina, ali se svakako namjerava skrasiti u Hrvatskoj.

Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku

Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje

Idi na 24sata

Komentari 18

  • mali mak 20.03.2015.

    Poštovani, Vaš komentar prekršio je pravilo broj 8 naših pravila komentiranja. Za ovaj prekršaj sankcija je lakša opomena. Ovo vam je treća lakša opomena u posljednjih tjedan dana te smo zbog toga blokirali vaš korisnički račun na rok od 24 sata. Bit će vam ponovno dostupan za 24 sata.

  • elprezidente 16.03.2015.

    Kvaliteta sveučilišta se mjeri prema količini objavljenih znanstvenih radova. Što je meni strašno čudno. Što je s kvalitetom nastave, programa i osposobljavanja studenata za budući konktretan posao ? Ovdje se puno teoretizira i uče nepotrebne stvari još od stoljeća sedmog.

  • elprezidente 16.03.2015.

    Zaboravio je strpati prometni u ekstra kvalitetu.

Komentiraj...
Vidi sve komentare