To je to što me zanima!

Milijuni su 'isparili': Inspektora nema, razdjelnici su na čekanju

Ministarstvo energetike je prije dvije godine objavilo studiju Ekonomskog instituta prema kojoj su razdjelnici ekonomski neisplativi, nastupio je neslužbeni moratorij na njihovu ugradnju
Vidi originalni članak

Prošle sam zime odlučio napraviti eksperiment pa sam mjesec dana ujutro zatvarao sve radijatore u stanu i otvarao ih tek po povratku s posla kasno poslijepodne. Idući mjesec sam ih držao stalno otvorenima. U mjesecu zatvorenih radijatora račun mi je bio samo dvadesetak kuna manji.

Eksperiment je napravio vlasnik stana od tridesetak kvadrata na Jarunu, koji je prije nekoliko godina morao ugraditi razdjelnike topline.

Ministarstvo energetike je prije dvije godine objavilo studiju Ekonomskog instituta prema kojoj su razdjelnici ekonomski neisplativi, nastupio je neslužbeni moratorij na njihovu ugradnju, no danas isto to ministarstvo odgovara kako je obaveza ugradnje cijelo vrijeme na snazi. Iako zakon predviđa kazne od 10.000 do 50.000 kuna za neugradnju, istodobno nitko dosad nije kažnjen.

Štoviše, od 2013. godine, kad je obaveza ugradnje stupila na snagu, ne postoji ni inspekcija koja bi građane kažnjavala. Prema odgovoru Državnog inspektorata, Ministarstvo energetike nije imalo zaposlenog inspektora za toplinarstvo, a kako je toplinarstvo sad u njihovoj nadležnosti, inspektora tek planiraju zaposliti, no sigurno ne u ovoj godini.

Neslužbeno dodaju da građane neće novčano kažnjavati za neugradnju. Samo će ih, napominju, upozoravati na obavezu ugradnje. Nameće se pitanje zbog čega su onda potrošači unatrag šest godina, procjenjuje se, potrošili oko 700 milijuna kuna na ugradnju, kad država od tada nije zaposlila ni inspektore koji bi na terenu kažnjavali nepoštovanje zakona.

- Nema sumnje da je razlog ugradnje razdjelnika bilo samo pogodovanje ugrađivačima opreme - kaže tajnica udruge Razdjelnici topline Ljiljana Mrkonjić.

Profesor Ivica Džeba s Građevinskog fakulteta u Zagrebu, koji je prije tri godine na Ustavnom sudu zatražio ocjenu ustavnosti ugradnje razdjelnika, dodaje kako su drakonske kazne trebale biti samo sredstvo zastrašivanja.

- Takve kazne, koje nisu proporcionalne uštedama, ni jedna država se ne bi usudila naplaćivati - kaže Džeba, što se pokazalo točnim.

Pravdajući ugradnju razdjelnika i daljinskog očitanja potrošnje topline, ministarstvo se poziva na EU direktive, no one kažu da su razdjelnici obavezni samo ako su ekonomski isplativi. U Hrvatskoj su isplativi nakon 11 godina, a radni vijek im je 10 godina.

Idi na 24sata

Komentari 77

  • 06.09.2019.

    Francusko društvo za zaštitu potrošača suvlasnika stambenih zgrada ARC je od Enertecha naručilo studijicu. Letimičan prijevod je doveo do zanimljivih rezultata, bez razmatranja greške razdjelnika uzrokovane različitim protokom koju razmatra Danfoss u Ljubljani i INRIM u Torinu, do 40%, akumulirane ostale greške u lošoj konstelaciji mogu preko 80%? ARC se isto kao kod nas, financira direktno i samo iz džepa stanara, ima funkciju upravitelja u pravom smislu riječi, dakle upravlja i štiti interese gazde iliti stanara. Pa kako to radi? Ekspertizama i studijama relevantnih znanstvenika čije mišljenje ako je zasnovano na studiji svi, a naročito sud ne mogu oboriti drugačije nego istim argumentom, znanstvenom studijom, u kojoj znamo da vrijediti moraju svi prirodni zakoni, u našem slučaju naročito zakoni termodinamike. Taj Francuski pandan našim "Upraviteljima" je veliki dio novca stanara odlučio potrošiti na dokazivanje pljačke i prevare razdjelnikom, izradom znanstvene studije i pravnom ekspertizom kvalitetnog odvjetničkog ureda o budućem sudskom procesu protiv države. Zaustavili su pljačku na 15% ugrađenosti, kod nas je ista 54% i prijeti se nastavkom. Ne razdjelnicima

  • 05.09.2019.

    Kao i niz drugih primjera do sad - tko je jamio, jamio je. Dakle vlada je u suradnji sa "stručnjacima" donijela uredbu/zakon kojim je obavezna ugradnja tih razdjelnika (koja je još uvijek na snazi), a sada neki drugi "stručnjaci" polako razmatraju činjenicu da ti obvezni razdjelnici nemaju nikakve koristi, osim direktne financijske štete građanima i punjenju džepova onima koji su ih ugradili /ili preporučili. Evidentno je da ukoliko nema ekonomske isplativosti, nemože biti ni ekološke isplativosti, jer korisnici sada uvjetno rečeno "troše" istu ili veću količinu energije za zagrijavanje prostora. Kao i obično, ta priča se vuče već godinama po medijima i ništa se konkretno ne događa, osim povremenih mišljenja i komentara " stručnjaka" u medijima. Naravno, nitko neće odgovarati , nitko neće korisnicima vratiti novac, nego kao i uvijek to ide po onoj izjavi kojoj su se ljudi svojevremeno smijali i smatrali da nije baš inteligentna - tko je jamio, jamio je. Kako li su se prevarili, ta izjava je zapravo izuzetno pametna i jasno opisuje naše društvo.

  • nenno77 04.09.2019.

    Taj inspektor je vjerovatno bio do prije nekoliko godina BiH građanin,kum ga dopeljal u Zg postavil na radno mjesto,za koje nije imal ni školu,99 posto da se sad nalazi preko granice pun love i bez brige o izručenju u Hr.

Komentiraj...
Vidi sve komentare