To je to što me zanima!

Mislili su da je lijen i glup, pa je napustio školu sa 16 godina...

Richard Branson, jedan od najbogatijih Engleza, osnivač Virgin grupe, čije se bogatstvo procijenjuje na 7 milijardi dolara, bio je očajan učenik. Imao je disleksiju, ali to nitko nije kužio. No, uvijek je bio poduzetan...
Vidi originalni članak

- Kada sam bio mlad, disleksija je bila nedovoljno istražena i ljudi su često djecu koja su je imala, smatrali lijenom te da imaju smanjene sposobnosti. U školi su mislili da sam spor i glup i zaista sam teško pratio gradivo. Zato sam svoju energiju usmjerio na sport, ali sam poslije povrede krenuo u biznis - ispričao je svojedobno Sir Richard Branson ( 69) britanski magnat i predsjednik uprave moćne međunarodne kompanije Virgin o svojoj borbi sa disleksijom zbog koje je školu napustio kad mu je bilo 16 godina.

Bogatstvo stvorio doslovno ni iz čega

No i prije nego je napustio školu Branson je bio poduzetan. Bio je 'sam svoj gazda', kako voli istaknuti ,od prvog radnog dana.

Kada je imao 11 godina, s prijateljem je počeo uzgajati ptice koje je školskim kolegama prodavao kao kućne ljubimce. Ptice su se razmnožavali brže nego su mislili da će to biti, pa su svoj 'proizvod' morali prodavati i na većem 'tržištu'.

PET SAVJETA Osnivač Virgina: Nema malih ni velikih ideja, sve su ostvarive

Svake godine cijeli je prosinac  još dok je išao u školu, prodavao božićna drvca.

Richard Branson, milijarder i ekscentrični avanturist doslovno je stvorio bogatstvo ni iz čega. Naime, ne dolazi iz bogate obitelji, ništa nije naslijedio, i kao što smo već naveli - nikad nije završio srednju školu.

Ravnatelj srednje škole koju je pohađao, kazao je Bransonu da će on u životu završiti ili u zatvoru ili će postati milijunaš.

Branson danas tvrdi da mu je drugačiji način razmišljanja, uzrokovan disleksijom, pomogao u uspjehu. On disleksiju opisuje kao „drugačiji način razmišljanja” a to mu je, smatra, pomoglo u karijeri i biznisu.

Svoj je prvi uspješni poslovni pothvat, magazin imena Student, pokrenuo već sa 16 godina. U dobi od oko 20 godina počeo je prodavati gramofonske ploče, isprva samo putem poštanski narudžbi, no ubrzo i iz prodajnog prostora u londonskom Oxford Streetu.

Cijeli život jurio u petoj brzini

Godine 1972. u dobi od samo 22 godine otvorio je i vlastiti studio za snimanje. Upravo je u poslu s gramofonskim pločama Branson prvi put počeo koristiti oznaku Virgin ( Virgin Records), koju je kasnije primijenio na cijeli niz svojih poslovnih projekata.

RICHARD BRANSON: 'Želim otići u svemir na 50. obljetnicu spuštanja na Mjesec'

Ovaj britanski multimilijarder cijeli je život jurio u petoj brzini, a o svojoj formuli uspjeha na jednom mjestu u biografiji  'Kako sam izgubio nevinost' kaže: 
-    Da biste uspjeli, morate stalno biti angažirani, morate stalno juriti. Ako k tome imate oko sebe dobar tim i obilato vas posluži sreća, možda uspijete nešto postići.
 

Idi na 24sata

Komentari 33

  • darko122 27.03.2020.

    Uvjeti za postati milijarder: Relativno visok IQ, obavezno što manje znanja i osjećaja kako se stvara dodana vrijednost proizvoda. Primjerice brendirana majica, netko za sitan novac mora napraviti tkaninu, sašiti je i onda prodati menadžeru za jeftine novce . On kupi milijun majica i sve proda po 1 e većoj cijeni i eto milijun eura.Sad odbiješ troškove 30 posto menadžeru ostane mu 700 000. Nemaš pojma tko je stvorio tu vrijednost i misliš i sretan si jer ti je ostalo 700 000e. Stvarno su to stvorili svi i menadžer, ali najmanje menadžer, a on uvjeren da je najviše.

  • 27.03.2020.

    Zašto niste napisali da je poslao svoje zaposlenike u Virgin Atlanticu na 8 tjedana neplaćenog godišnjeg odmora, mada osobno ima poprilično milijardi i da je tim ljudima iz svog džepa dao plaće za ta dva mjeseca ne bi mu se ukupna vrijednost smanjila niti toliko da bi pao ispod glavnog broja te vrijednosti. Vidio sam da se spominje broj od 4.1 milijardi funta, a da svakom od tih 8500 zaposlenika da 500 funti tjedno bi "pao" na 4.066 milijardi. A i umjesto hvalospjeva proučite malo dotičnu osobu detaljnije. Kao i 90% milijunaša i milijardera to je stečeno na legalan, ali moralno upitan način...

  • prvi general 27.03.2020.

    Imamo i mi vrijednih hrvatskih primjera pokretanja biznisa od nule. Tako je npr.i Iva Todorić, kako sama voli istaknuti, krenula od nule u skladištu očeve multimilijunske firme da bi isključivo svojim golemim radom, trudom, zalaganjem, znanjem i talentokmj postala milijunašica koja živi u dvorcu. I naravno nadahnjujuća influencerica koja nas uči da ništa nije nemoguće i da svatko od nas može krenuti od nule i postati multimilijunaš dok god dolazi iz obitelji milijunaša i lopova

Komentiraj...
Vidi sve komentare