To je to što me zanima!

Misteriozne i zatvorene zemlje: Imate li želju tamo putovati?

Neke države, poput Sjeverne Koreje ili Južnog Sudana se svakodnevno suočavaju s teškim problemima i izolirane su od vanjskog svijeta, a samo rijetki stranci ih posjećuju...
Vidi originalni članak

U doba otvorene demokracije, slobode govora i tiska, često pristup informacijama uzimamo zdravo za gotovo. Ipak, izvještaj Risk Advisory Group pokazuje da su ovi aspekti vlasti rijetkost u svijetu. Rangirali su zemlje po njihovoj zatvorenosti, dostupnosti javnih informacija građanima, kvalitetu tih podataka i koliko je lako pristupiti "ljudskim izvorima" u potrazi za novim informacijama.

Evo koji osam zemalja stoje na vrhu ove ljestvice:

8. Bjelorusija 

Bjelorusija je zbog politike na lošem glasu. Njenog predsjednika Aleksandra Lukašenka često nazivaju "posljednjim diktatorom u Europi". Otkako je stupio na dužnost, politički protivnici smatraju ga autokratom i diktatorom, dok sljedbenici tvrde da je njegovo vodstvo spasilo Bjelorusiju od najštetnijih posljedica postkomunističke tranzicije. 

7. DR Kongo

Rat u istočnoj Demokratskoj Republici Kongo bio je jedan od najkompleksnijih sukoba na Zemlji. Više od 1,6 milijuna ljudi je raseljeno, uz česte borbe između vlade i naoružanih skupina. U zemlji od tada vlada krhki mir, koji se s vremenom učvršćuje zahvaljujući u znatnoj mjeri napretku gospodarstva koje se oslanja na znatan izvoz nafte.

6. Kraljevina Butan

Butan se nalazi u planinskom lancu Himalaja. Još uvijek je prilično izoliran od vanjskog svijeta i strancima je dopušten pristup samo u pojedina područja zemlje.

5. Južni Sudan

Južni Sudan je siromašna zemlja, u kojoj gotovo trećina stanovništva živi ispod granice siromaštva. Posljedice rata za neovisnost koji je bjesnio desetljećima predstavljaju veliki izazov kako za tamošnje civilno društvo.  

Zemlja još trpi posljedice građanskog rata, u kojem je poginulo 50 tisuća, a raseljeno oko 2.3 milijuna ljudi. Pritisak međunarodne zajednice doveo je do mirovnog sporazuma i uspostavljanja zajedničke vlade dviju zaraćenih strana.

4. Libija

Gaddafi je svrgnut u krvavom građanskom ratu, a godinama nakon njegove smrti sukobi se i dalje ne stišavaju.U desetljećima na vlasti, sustavno je uzimao sve više ovlasti i gradio kult ličnosti gdje je njegovo mišljenje bilo najbitnije. 

3. Laos

Laos je država u jugoistočnoj Aziji i jedna od najsiromašnijih zemalja svijeta. Oko 80% radne snage zaposleno je u poljoprivredi. U Laosu nisu otkrivene zalihe nafte, zemnog plina, niti ostalih važnijih ruda.

Željeznice nema, ceste su većinom neasfaltirane, a električna energija u ruralnim područjima je luksuzno dobro. Čak 30% stanovništva živi ispod granice siromaštva.

2. Turkmenistan

Diktator Sapamurat Nijazov vladao je Turkmenistanom od 1991. do 2006. godine. Za vrijeme njegova režima svaki treći Turkmen dospio je u zatvor, a svaki drugi ostao je bez posla.

Nakon njegove smrti u prosincu 2006., Berdimuhamedow je postao vršitelj dužnosti predsjednika, te je, pobijedivši na izborima 2007. postao predsjednik. Turkmenistan je po Reporterima bez granica treća najgora zemlja na svijetu što se tiče kontrole medija.

1. Sjeverna Koreja

Sjeverna Koreja, službenog imena Demokratska Narodna Republika Koreja, država je  u istočnoj Aziji, s preko 25 milijuna stanovnika i trenutno je najizoliranija država na svijetu. Radi se o vrlo zatvorenoj državi, državi u kojoj vlada jedan čovjek, Kim Jong-un.

 

Idi na 24sata

Komentari 52

  • Artusartus 31.01.2017.

    Ne znam od koga ste ovo prepisali, ali je po svakom kriteriju bez veze s pameću, logikom, činjenicama ... Ako je i od propalih studenata, mnogo je!

  • vozi Miško 31.01.2017.

    Kad vidiš neke slike, ispada da je kod nas odlično.

  • Geograf 31.01.2017.

    A Somalija ?

Komentiraj...
Vidi sve komentare