To je to što me zanima!

Nadoplata za lijek protiv raka: 'Ima jednako dobrih lijekova...'

Pacijentice s metastatskim rakom dojke koje koriste Xelodu sada lijek moraju nadoplatiti 370 kn. Pojavili su se jednako dobri lijekovi, ali osjetno jeftiniji, objašnjava ministar Kujundžić
Vidi originalni članak

Komentirajući uvođenje nadoplate na lijek Xeloda za pacijentice s metastatskim rakom dojke, koji je od ožujka prebačen na dopunsku listu lijekova HZZO-a, ministar zdravstva Milan Kujundžić izjavio je u petak kako na osnovnoj listi, koja je besplatna za pacijente, postoje dokazano jednako dobri lijekovi koji su pacijenticama dostupni, a osjetno su jeftiniji.

- Jednaka su pravila za sve generike, i drugi su lijekovi jednako vrijedni i ne može se pravilo mijenjati prema jednom lijeku. Pojavili su se jednako dobri lijekovi, ali osjetno jeftiniji. Mi moramo solidarno čuvati i druge pacijente i za njih osigurati lijekove. Dakle, ti lijekovi koji se nude dokazano su jednako dobri, a koštaju manje - rekao je Kujundžić.

Prema pisanju Večernjeg lista, pacijentice s metastatskim rakom dojke koje koriste Xelodu radi sprečavanja rasta stanica karcinoma od sada lijek moraju nadoplatiti 370 kuna.

U HZZO-u kažu kako je do takve odluke Upravnog vijeća HZZO-a došlo na temelju provedenog javnog nadmetanja za utvrđivanje cijena lijekova i na temelju prijedloga cijene koju je ponudio nositelj odobrenja. Dodaju kako na osnovnoj listi HZZO-a postoji još osam generičkih paralela lijeka kapecitabin u ukupno 17 pakiranja, koji su osiguranim osobama dostupni bez doplate.

Lijek kapecitabin, zaštićenog imena Xeloda, samo jednog nositelja odobrenja nalazi se na dopunskoj listi lijekova i doplata je utvrđena kao razlika između ukupne cijene lijeka i utvrđene referentne cijene.

Ako pacijentica želi primati isti lijek bez doplate, postoji mogućnost da joj se propiše isti lijek s osnovne liste, uz uputu da se posavjetuje sa svojim liječnikom, poručili su iz HZZO-a.

Nedopustiv je birokratski način na koji je to napravljeno i da bolesnice za nadoplatu doznaju tek u ljekarnama kada podižu lijek, smatra Ivana Kalogjera, osnivačica udruge "Nismo same" za pomoć ženama oboljelima od raka. 

Pacijente i onkologe trebalo se na vrijeme upozoriti na tu promjenu kako bi bolesnice imale vremena razgovarati sa svojim liječnikom i dobiti sve potrebne informacije o nekom drugom lijeku iz te skupine koji bi mogle koristiti, kaže Kalogjera.

Idi na 24sata

Komentari 33

  • portirije 10.03.2018.

    Najbolje da sami biramo. Ne trebaju nam liječnici i farmaceuti kad mi sami sve znamo. Bože, kako pametan narod, a tako nikakvi rezultati od obrazovanosti pa na dalje.

  • crna žena 10.03.2018.

    Baš me zanima, u slučaju da se ministar razboli, da li bi potražio pomoć liječnika ili svećenika.

  • ljubica ljubičica_1 10.03.2018.

    Mena zanima zašto su se počeli naplaćivat skoro svi ljekovi.Ja osobno doplaćujem sve.Pa me zanima zašto plaćam dopunsko i uzimami se od mirovine zdravstveni doprinos 3%.Želim pravednije zdravstvo a ne da mi pojedinci moramo najviše davat.A za uzvrat ne dobijat ništa.Kad mi triba ultra zvuk abdomena ,nemogu se upisat .Pa plaćam svaki 300ku.Uvedite još jedno dopunsko da bi i mi mogli doći na red u bolnici .I počnite naplaćivat svima pregled kod specijaliste 30%od vrednosti pregleda.Pa ćemo vidjet dali će bolnice biti tako pune.Napravite već jednom reformu zdravstva!Vrime je red da se uvede u zdravstvu.A ne kako kome padne napamet da traži preglede koje želi.Počet kažnjavat doktore opće prakse za izdavanje tolko uputnica za specijalističke preglede.Valjda i oni nešto znaju osim da pišu uputnice za specjaliste.

Komentiraj...
Vidi sve komentare