To je to što me zanima!

Nakon što prime poziv upomoć, za nekoliko minuta su u zraku

Cijelo vrijeme dežurstva posada se priprema. Pregledavaju meteoroške uvjete, zračni prostor itd. Od primanja poziva za hitni medicinski zračni prijevoz, u roku od 15 minuta helikopter mora poletjeti
Vidi originalni članak

Hitan prijevoz s Raba, Malog Lošinja, Cresa... Čim čuje ovakav poziv u pomoć, posada iz sastava Eskadrile višenamjenskih helikoptera 91. zrakoplovne baze HRZ-a i PZO-a pali motore helikoptera Mi-8 i za nekoliko minuta su u zraku.

Posada helikoptera, zajedno s medicinskim timom, od 2016. godine dežura na otoku Krku, u Zračnoj luci Rijeka. Dežurstvo im traje 24 sata cijelu godinu, a posade se mijenjaju svakih tjedan dana. U dežurstvu su dvije posade, svaka po 12 sati. Područje koje posada helikoptera s medicinskim timom pokriva proteže se od Kvarnera do Paga.

NIJE POKAZIVAO ZNAKOVE ŽIVOTA U kući na Rabu oživjeli bebu! Dječačić se rodio u 23. tjednu

Tu ulaze i otoci Lošinj i Rab. Što se tiče samih intervencija, početkom godine zahtjeva za spašavanje je manje, no kako ljeto dolazi i na obalu pristiže sve više ljudi, tako se i povećava broj intervencija. Cijelo vrijeme dežurstva posada se priprema. Pregledavaju meteorološke uvjete, zračni prostor itd. Od primanja poziva za hitni medicinski zračni prijevoz, u roku od 15 minuta helikopter mora poletjeti.

Tu nastaje stresna situacija, koju posada i medicinski tim uspješno svladavaju. Dežurni tim ni noć ne sprečava u letenju. Jedino što ih može spriječiti u izvršavanju zadaće su nepovoljni meteorološki uvjeti.

TRI OBITELJI GSS je s Biokova spasio više ljudi, među njima i petero djece

Što se tiče osjećaja nakon leta kojim su prevezli pacijenta u bolnicu, posade kažu kako je to u opisu njihova posla, ali su sretni kad znaju da su uspješno prevezli pacijenta i spasili mu život.

Osim posade, u timu su još liječnici i medicinski tehničari. Njihov rad u helikopteru tijekom intervencije vrlo je specifičan. Od primanja poziva za hitnim zračnim medicinskim prijevozom, liječnici i medicinski tehničari se dogovaraju u kojem smjeru bi mogla ići intervencija te predviđaju moguće situacije.

- Rad u helikopteru je vrlo dinamičan. Kad pacijenta unesu u helikopter, zbrinjavamo ga kao i kod zemaljske Hitne pomoći. Budući da je riječ o najhitnijim intervencijama, kao medicinski timovi dobro smo uvježbani za svakakve situacije - rekla nam je jedna od liječnica iz medicinskog tima.

Idi na 24sata

Komentari 19

  • gordi 04.04.2018.

    Nije baš da su u roku par min u zraku, to i jest problem što svaka služba djeluje za sebe, a HRZ ne spada u broj za hitne situacije 112. Tako da od poziva u pomoć pa do polijetanja helikoptera prođe između 20 i 30 min. Daljni problemi su što je ovo VOJNI helikopter a ne helikooter za potragu i spašavanje, nije opremljen adekvatno za potragu i spašavanje, velika mu je površina glavnog rotora, nema izoliran repni rotor itd itd itd. Al svaka čast dečkima što unatoč svemu nas čuvaju

  • x00x 04.04.2018.

    E to su heroji a ne oni sto za velike pare igraju nogomet za repku

  • kuku meni73 04.04.2018.

    Ovo je hvale vrijedno ali zašto se ne spomene da se u trajektnom pristaništu Valbiska pacijenti prebacuju iz jednih kola hitne pomoću u druga jer nema dovoljno timova da pokriju Cres i Lošinj. Za avione i limunzine se ima a za hitnu pomoć nema nego pacijenti umiru pred zaključanim vratima hitne pomoći.

Komentiraj...
Vidi sve komentare