To je to što me zanima!

Očevi od danas imaju 10 dana plaćenog dopusta, tko im to ne dopusti platit će paprene kazne

Jedini uvjet za novopečene očeve jest da su zaposleni i to devet mjeseci kontinuirano bez obzira da li su na određeno ili neodređeno ili da rade 12 mjeseci s prekidima unutar dvije godine. Ovaj dopust ide na trošak države
Vidi originalni članak

Danas stupa na snagu pravo očeva da u prvih pola godine djetetova života ostanu s obitelji deset dana na plaćenom očinskom dopustu i u tom mjesecu dobiju punu plaću. Jedini je uvjet da rade kontinuirao devet mjeseci bez obzira imaju li ugovor na određeno ili neodređeno ili da rade godinu dana s prekidima kroz 24 mjeseca. Odbije li poslodavac ovo omogućiti plati će kaznu od 10.000 do 50.000 kuna.

Državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju Željka Josić za Hinu je pojasnila zbog čega se uvela ova mjera: "Smatramo da bi bilo dobro da u prvim mjesecima djetetova života oba roditelja sudjeluju u skrbi o njemu i imaju bolju emocionalnu povezanost." Dakle, očevi koji se odluče koristiti dopust imat će plaću u visini svoje pune plaće, na isti način kako je ona određena za rodiljni dopust. Plaća je na trošak državnog proračuna, ne na trošak poslodavca.

- Broj očeva korisnika od 2016. porastao je za 152 posto, sa 3.459 na 8.719 - dodala je državna tajnica Josić.

Ujedno ističe i kako se od sutra povećava maksimalni iznos naknade plaće za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta, za drugih šest mjeseci ako to pravo koristi jedan roditelj ili prvih osam mjeseci ako koriste oba roditelja. Naknada se sa sadašnjih 5.600 povećava na 7.500 kuna. Za korištenja toga prava u polovini punog radnog vremena, naknada plaće povećava se sa 2.328 kuna na 3.685 kuna. 

Josić kaže i kako unatrag nekoliko godina država izdvaja velika sredstva za pomoć roditeljima i roditeljstvu. Za sve naknade iz sustava rodiljnih i roditeljskih potpora, lani je isplatila 2,83 milijarde kuna, što je 55 posto više u odnosu na 2016., kada je isplatila 1,82 milijardi.Porastao je i broj primatelja naknada, za osam posto, sa 161.190 u 2016. godini na 173.444 u prošloj.

OD KOLOVOZA NOVOSTI: Roditeljske naknade rastu i postojećim korisnicima, očinski dopust premijer neće koristiti

I lokalne jedinice nastoje nizom mjera olakšati život djeci i roditeljima, utjecati na negativne demografske trendove. Čak 99 posto općina i gradova isplaćuje određenu pomoć roditeljima kod rođenja djeteta, a to ne radi samo osam općina, pokazali su podaci o demografskim mjerama koje provode te jedinice, a koje je Središnji državni ured prikupio četvrtu godinu zaredom.

Sve ostale mjere, odnosno potpore, ovise isključivo o potrebama lokalnog stanovništva, kaže Josić i navodi kako, primjerice, više od 300 općina, gradova i županija ne ulaže u stambeno zbrinjavanje, dok druge to rade kroz sufinanciranje prve nekretnine, komunalni doprinos, poticanje najma, sufinanciranje kredita, davanje zemljišta u zakup.

Rasle su i potpore za prvo novorođeno dijete pa se danas kreću od 3000 kuna do 60.000 kuna koliko daje općina Sali. Neki gradovi daju i besplatne vrtiće za djecu kao što su  Belišće, Obrovac, Umag, Vrlika te općine Bale, Baška, Donja Motičina, Draž, Ervenik, Gola, Ivankovo, Kalinovac, Kukljica, Magadenovac, Mrkopalj, Nijemci, Okrug, Otok, Pojezerje, Saborsko, Sali, Smokvica, Vir i Vrsi.

 

Idi na 24sata

Komentari 15

  • jabuka5 01.08.2022.

    dao Bog da je neko konačno progledao i da želi pomoči natalitetu ,sile zla su jake , , borite se za dobro da bi nam svima bilo dobro .

  • sljastrava 01.08.2022.

    Šta će im?Neka idu raditi,tako će najviše koristiti obitelji.

  • Ssssssssss 01.08.2022.

    Daju tamo gdje nitko ne uzima . Rijesite problem u poljoprivredi gdje je najveci , hvalisanje u beskorisno

Komentiraj...
Vidi sve komentare