To je to što me zanima!

Opasan mulj voze u Međimurje: 'Kako da ne budem zabrinut?'

Kaže nam to Franjo Bukal, načelnik međimurske općine Orehovica, u kojoj se do jučer dovozio opasan mulj iz zagrebačkog pročistača otpadnih voda. Potvrdio nam je kako se radi o državnoj zemlji
Vidi originalni članak

 A kak’ da ne budem zabrinut? Nisam znao da mi se mulj sa zagrebačkog pročistača dovozi u općinu. Nikada nisam vidio kamione u ovom mjestu. Da jesam, službe bih odmah obavijestio.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Kaže nam to Franjo Bukal, načelnik međimurske općine Orehovica, u kojoj se do jučer dovozio opasan mulj iz zagrebačkog pročistača otpadnih voda. Potvrdio nam je kako se radi o državnoj zemlji u zakupu na više lokacija.

- Vidjela sam kamione. Nisam znala što točno jer je bilo pokriveno. Par njih, ne znam točno broj, ali su išli u smjeru Orehovice - rekla nam je mještanka naselja Podbrest. Neugodan miris, kažu, ne osjeti se u mjestu.

Mještani su iznenađeni, sve saznali tek nakon otkrića 24sata. Smatraju kako u selu nitko ne bi zloupotrebljavao tako nešto. Uvjereni su da su kod njih pošteni ljudi, a i ako se zaista radi o mulju koji se koristi u poljoprivredne svrhe, vjeruju kako za to, oni koji to rade, vjerojatno imaju dopuštenje.

Zemlja na koju je dovezen kanalizacijski mulj je u državnom vlasništvu, ali je zakupljena. Vlasnika smo potražili na kućnoj adresi, ali ga tamo nismo našli. Zvali smo ga na mobitel, no nismo dobili odgovor.

- Njega je ispitala policija. Ja vam ne mogu ništa osim toga reći - rekao je Bukal.

VIDEO VIJESTI Tajne snimke: Bacaju mulj pun otrova na polja u Međimurju...

DOVOZE GA U MEĐIMURJE 'Kanalizacijski mulj je opasan, suludo ga je prosipati u polje'

Još je nejasno, odlaže li se mulj legalno. Tvrtka Girk Kalun iz Drniša je dobila 50 milijuna kuna vrijedan posao zbrinjavanja mulja sa zagrebačkog pročistača. U natječaju su priložili dozvolu po kojoj ga trebaju spaljivati, ali dio mulja na kraju završava na poljima oko Čakovca. I prije tog ugovora su u Zagrebu razmatrali mogućnost da koriste mulj u poljoprivredne svrhe, ali zbog strogih pravila o količinama, procijenjeno je da bi im trebalo čak 300.000 hektara površine da smjeste sav nastali i budući mulj. To je površina cijele Zagrebačke županije. Zato su i odustali i angažirali privatne tvrtke, a veliki dio mulja je opet završio na poljima. Teški metali i pesticidi koji su u mulju ispod su propisanih vrijednosti i mogu se koristiti u poljoprivredi, ali nikako njive na kojima će niknuti voće i povrće. Toksikolog Franjo Plavšić nam je rekao da je suluda ideja odlagati mulj na njive, jer čak i ako su vrijednosti unutar pravilnika, mulj je i dalje opasan.

Osim toga, niti tvrtka Girk Kalun, niti prijevoznik, tvrtka Eko-Logic preko koje se dovozi mulj na polja, nema dozvolu za strogo kontrolirano korištenje mulja u poljoprivredi. To nam je priznao i direktor tvrtke Goran Crnčec.

- Sve radimo po zakonu i pravilnicima. Poljoprivrednici na čije parcele se mulj dovozi imaju sve potrebne dozvole i analize, pa mojoj tvrtki takva dozvola nije potrebna – objasnio nam je Crnčec.

Kada smo ga zamolili imena barem par njih kako bi to mogli provjeriti, odbio ih je dati. Dozvole za gospodarenje otpadom su skupe i zahtijevaju niz dokaza. Teško da bi se neki mali OPG u to upustio, ali to će tek morati utvrditi inspekcija Ministarstva zaštite okoliša. Podsjetimo, nama su odgovorili da nemaju saznanja o tome da se mulj dovozi na polja. Crnčec koji organizira dovoženje mulja kaže da smo mu našim člankom naštetili poslu i da mnogi poljoprivrednici odustaju sad od posla s njim. Pitamo ga, ako je sve po propisima, zašto onda odustaju, zašto ne nastave raditi kao i dosad?

- Ne žele biti eksponirani. Ja znam da oni vode očevidnike koliko je mulja dovezeno i da je sve u skladu s pravilnicima – kaže Crnčec.

On tvrdi i da tek od ovog tjedna dovozi mulj, iako imamo fotografije da je dovožen i prošli tjedan.     

Često iskrcavanje

 

Idi na 24sata

Komentari 121

  • bernardaf 03.12.2017.

    danas u vijestima se opet pojavljuje i bivša firma koja nije nastavila taj posao. Postavlja se pitanje kako su oni odrađivali prije taj posao a nisu ga dalje dobili?! Dakle opet isti scenarij i postupak koji tjeraju firme koje nisu uspjele na natječaju. Opet je glavna tema o tome tko nije ili tko je dobio posao a ne da li je mulj štetan ili nije štetan. Pronašli tv kuću koja ih je prihvatila i to bez profesionalnosti. Kako je interesantna izjava da su imali mogučnost dogovorenog posla i da bi mađarska prihvatila čuvanje mulja. Pa nisu valjda mađari otpad da bi prihvatili sve fekalije Zagreba?! To mi se čini jako neozbiljno i bez ikakvog rezona. Ako se pokaže da mulj nije štetan i da je dapače jako dobar za poljoprivredu šta će onda izmisliti da nije u redu. Ako pak je sve u skladu sa propisima i regularno tko će zaista nadoknaditi štetu svim sudionicima u ovom poslu?! Ne tvrdim da sam u pravu ali uvijek treba sagledavati situaciju ozbiljno i profesionalno, ali ova tv kuća je radila zaista sve suprotno. Vidim da ostali mediji ne prate slučaj i to dovoljno govori o ozbiljnosti ove tv kuće. Sami navodno "otrovani" u međimurju kažu da se mora sačekati nalaz i mišljenje a ne da se ovako pokušava napraviti pritisak od strane onih koji nisu dobili posao valjda iz dobrih razloga. Ovaj jedan nema spalionicu a ovaj drugi bi to smejstio u mađarsku. Pa tko je ovdje lud?! Mađari valjda sada tuguju da nisu dobili govna iz hrvatske. Svašta.

  • nikluk20 03.12.2017.

    poštovana policijo, znam da pregledavaš ovaj portal, pa me zanima kako običan čovjek može tražiti hrvatsku policiju da provjeri tko je kriv za ovo i tko na toj zemlji uzgaja povrće koje završava u našim dućanima?.....jel može običan čovjek podnijeti prijavu da se ovo provjeri?

  • 03.12.2017.

    gusi se mujo od cigareta i konjaka a pita ga haso,sta si bolan povuko MULJ

Komentiraj...
Vidi sve komentare