To je to što me zanima!

Plavi dijamant ima 122 karata i lošu karmu: Vrijedi 550 mil. kn

Stručnjaci su vjerovali kako plavi dijamant veći od 100 karata ni ne postoji, a onda su ga pronašli u rudniku Cullinan u JAR-u. Do aukcije ga čuvaju na tajnoj lokaciji
Vidi originalni članak

Američka tvrtka Petra Diamonds Ltd pohvalila se nevjerojatnim otkrićem rijetkog plavog dijamanta od 122 karata u rudniku Cullinan u JAR-u. Procjenjuje se kako bi mogao postići cijenu od nevjerojatnih 60 milijuna funti (550 milijuna kuna).

Novootkriveni je velik kao jagoda, a teži 25 grama. Rudnik Cullinan poznat je po gigantskom dragom kamenju. Plavi dijamant od 29,6 karata koji je pronađen u njemu postigao je cijenu od pola milijuna po karatu prije nekoliko mjeseci.

Stručnjaci su vjerovali kako ne postoji plavi dijamant veći od 100 karata. Dijamant dobije plavu boju od kemijskog elementa Bor koji ostane u kristalnoj strukturi. Što je dijamant plaviji, to mu je vrijednost veća. Ipak, najrjeđi su crveni, koji se gotovo nikada ne pronađu.

Dijamant se trenutačno čuva na tajnoj lokaciji u Johannesburgu. Nakon prodaje će se rezati i obraditi. Najveći dijamant na svijetu pronađen je u tom rudniku 1905. godine. Imao je 3106 karata. Rudar koji ga je pronašao nije ni vjerovao da je pravi jer je bio preveliki. Završio je kod britanskog kralja Edwarda VII. Od njega su napravili manje dijamante koji su ugrađeni u njegovoj krunu.

Plavi dijamant dolazi s lošom karmom?

Međutim, tko god kupi plavi dijamant mora biti svjestan da možda kupuje i lošu karmu. Navodno je uklet za svakoga tko ga posjeduje. 

Ukleti plavi dijamant od 45 karata vrijedan je više od 200 milijuna funti. Vjeruje se kako ga je Jean Baptiste Tavernier 1653. godine ukrao iz kipa hinduističke božice Site. Ubili su ga bijesni psi u 85. godini. Nakon toga završio je kod Luja XVI. i Marije Antoanete, koji su završili na giljotini. Zatim je prokrijumčaren u Englesku. Lord Francis Hope morao ga je prodati nakon bankrota. Još jedna navodna žrtva je ruski princ Ivan Kanitovski kojeg su ubili revolucionari. Trenutačno je u muzeju Smithsonian u Washingtonu.

Idi na 24sata

Komentari 13

  • smilodon 15.06.2014.

    ¨.......Ipak, najrjeđi su crveni, koji se gotovo nikada ne pronađu....... ?????????????????

  • crofck007 14.06.2014.

    Mrzim precijenjene stvari !!

  • MisterTwisterNo 14.06.2014.

    imam i ja jedan isti takav jos ima i posvetu na njemu pise made in china

Komentiraj...
Vidi sve komentare