To je to što me zanima!

Pomoć tvrtkama obećali, a love nema, govorimo o opstanku

Jesen će donijeti pravu sliku i vjerojatni jači udar krize, a baš da bi se to spriječilo, tvrtkama je potreban svježi novac, ne nepovratni nego barem zajmovi, kojima bi prebrodili krizu i vratili ih u boljim vremenima...
Vidi originalni članak

Hrvatska vlada jest pomogla sa 6,5 milijardi kuna kroz subvencioniranje plaća radnika da zemlju ne zapljusne val otkaza u korona krizi i nakon nje. Ali ta mjera je prestala, što ne znači da su nestali i problemi. Sad prerađivačka i još neke pogođene industrije imaju mogućnost subvencioniranja kraćeg radnog tjedna, ali i to je ograničena vijeka. Jesen će donijeti pravu sliku i vjerojatni jači udar krize, a baš da bi se to spriječilo, tvrtkama je potreban svježi novac, ne nepovratni nego barem zajmovi, kojima bi prebrodili krizu i vratili ih u boljim vremenima.    

Na kraju krajeva, Europska unija je odlučila po istom principu zadužiti se i u uliti novac u nacionalna gospodarstva kako bi kao unija ostala konkurentna i spriječila otkaze, koji su uvijek povezani s nezadovoljstvom, socijalnim nemirima, ali i dizanjem populističkih snaga. Da je svjež, jeftin i lako dostupan novac ključan za preživljavanje tvrtki, pogotovo onih malih, koje na računu nemaju milijune kuna niti imovinu koju bi mogli brzo unovčiti, prepoznala je i Vlada RH, pa je odmah na početku krize osmislila nove programe pomoći preko državne agencije HAMAG-BICRO i državne razvojne banke HBOR. Ali nevjerojatno zvuči da neki koji su u travnju podnijeli zahtjev HAMAG-u ni dan danas nemaju odobrene kredite koji im život znače. A kako je jasno iz odgovora koji nam je ta agencija poslala, novac je jednostavno presušio i oni daju sve od sebe da osiguraju potrebna sredstva. Ali čekaju novac od Europske unije.

Kako su nam sami priznali, primili su višestruko više zahtjeva nego u cijeloj 2019. godini.Prema podacima koje nam je dostavila ta državna agencija, koja pomaže male i mikropoduzetnike, kažu da su od početka korona krize do sada pomogli 3972 poduzetnika u vrijednosti 921 milijun kuna. Iznos zvuči golem, ali tek kad se stavi u kontekst, odnosno kad se uzme u obzir koliko je zahtjeva primljeno i tko sve očekuje pomoć i ima uvjete za nju, vidi se da je novca bilo dovoljno tek za četvrtinu onih kojima je potreban. Najatraktivniji su bili tzv. Covid-19 zajmovi. I to nije čudo kad se pogledaju uvjeti zajma. Za obrtna sredstva preko HAMAG-a moglo se doći do 750.000 kuna zajma uz kamatu od 0,25 posto, s počekom od 12 mjeseci i petogodišnjim maksimalnim rokom otplate, te bez plaćanja naknada za postupak odobravanja kredita. 

Cijeli tekst pročitajte u novom Expressu koji je na kioscima od petka 7. kolovoza

Idi na 24sata

Komentari 31

  • 09.08.2020.

    Zatvorili nas skoro 3 mjeseca, poslali sve za potpore, drzava poslala ugovor di piše iznos isplate, isplatili nas jednom 1/3 napisanog iznosa sa ugovora, druga dva puta ništa a imamo pad od 80% za razliku od prošle godine, ne javljaju se na telefon ni na mail, 2/3 ih na godišnjem, ko da nisu odmarali 2 mjeseca. Mislim da od potpora nista kasne vec 4 mjeseca. A toliko se hvale tim potporama. Tipično Rvatska. One koje smo uspijeli kontakirati kazu da smo sve dobro poslali ali ne znaju zasto nismo isplačeni, te samo daju druge brojeve da zovemo nitko nema konkretan odgovor.

  • marko_5 09.08.2020.

    to vam je Europa. samo dugovi i konjusarstvo . U jugi mozda nismo bili 100% ravnopravni mi Hrvati sa Srbima. Al smo bili 1000 puta slobodniji nego sad.

  • zamzung 09.08.2020.

    Cvile oni koji su htjeli prevarit državu, dosta je više loših poslodavaca gasi to i bok - normalni mogu i bez pomoći

Komentiraj...
Vidi sve komentare