To je to što me zanima!

Predstavili se kao policajci i bankari pa dvjema žrtvama uzeli više od stotinu tisuća kuna

Prva žrtva (74) lažnim djelatnicima banke predala je više od stotinu tisuća kuna. Nakon pet dana shvatila je da je prevarena. Drugu žrtvu (88) lažni policajac uvjerio je da ima krivotvorene novčanice
Vidi originalni članak

Zagrebačka policija izvijestila je o dva slučaja prijevara na kućnom pragu u kojima su prevaranti, lažno se predstavljajući, nagovorili dvije žene da im predaju veću svotu novca.

Prvo su se prošlog tjedna u srijedu na području Susedgrada u Ulici Dudovec nepoznate osobe lažno predstavile 74-godišnjakinji kao djelatnici jedne banke. Na takav način doveli su ju u zabludu da im preda novac, što je ona povjerovavši u njihovu prevaru i učinila te im predala nešto više od stotinu tisuća kuna. Žrtva nije odmah shvatila prijevaru, no nakon što se "bankari" više nisu javljali ni dolazili u ponedjeljak 15. lipnja sve je prijavila policiji.

Drugi slučaj zabilježili su u ponedjeljak. Oko 15.30 sati nepoznati je počinitelj nazvao 88-godišnjakinju te joj se lažno predstavio kao policajac. Uvjerio ju je da kod kuće ima krivotvorene novčanice koje mora zamijeniti. Nešto kasnije lažni policajac joj je došao na kućni prag u Ulici Voltino te mu je ona predala novac koji je imala kod kuće. Ostala je bez nekoliko desetaka tisuća kuna.
I dok policajci tragaju za počiniteljima, iz zagrebačke policije objavili su savjete građanima kako se mogu zaštititi.

Upozoravaju da prevaranti obično mole za neku (pri)pomoć, sitnu uslugu, prodaju predmete ili nude usluge, lažno se predstavljajući. Žele zadobiti povjerenje ili sažaljenje žrtve jer tako pripremaju teren za ući u njihov stan.
Prilagođavaju način i mogućnost činjenja kaznenog djela trenutnim okolnostima, procjeni žrtve i mogućem riziku. Rizik je veći što je žrtva starije životne dobi. Samozaštitno ponašanje jako je bitno i može doprinijeti sprječavanju počinjenja kaznenih djela prijevara.   
 
Policijska uprava zagrebačka podsjeća svoje građane da, ukoliko se susretnu s nepoznatim osobama koje su uporne u namjeri da ih se pusti u dom, a koje su lukave u smišljanju razloga zbog kojega bi ih trebalo pustiti, nipošto to ne čine bez prethodne provjere o kome se radi.

Takve osobe spremne su vrlo maštovito predstaviti se kao zaposlenici raznih institucija, pružatelji medicinskih usluga ili čak kao službene osobe te iskorištavaju lakovjernost potencijalnih žrtava.
 
Kod nenajavljenih posjeta nepoznatih osoba, savjetuju iz policije, ne otvarajte kućna vrata dok ne provjerite tko je i što želi. Ne nasjedajte na trikove poput raznih ponuda i prodaje.

- Budite sumnjičavi, ne otvarajte vrata ni sumnjivim službenim osobama, dok vam prvo ne pokažu službenu ispravu ustanove koju zastupaju (policajci, bankari, električari, serviseri, instalateri Interneta i slično). Ako sumnjate na osobe koje se na taj način predstavljaju, odmah nazovite 192, prijavite takve slučajeve i zapamtite što više detalja kako bi nam pomogli u njihovom pronalasku - poručuju iz zagrebačke policije.
 

Idi na 24sata

Komentari 4

  • stjepangluscic 17.06.2020.

    Da su došli kod mene, razočarali bi se. Nema kaj uzeti.

  • ajetodoo 16.06.2020.

    Nitko me ne može uvjeriti da za takve stvari ne postoji igrač u banci. Naime, imam susjede, dvije babetine. Obavezno svakog 10. u mjesecu odlaze u banku. Nije mi jasno zbog čega, a neće mi reći, jer mirovinu(veliku) primaju na tekući, kao svi mi. Znači, idu da je podignu cijelu, u komadu, jer na bankomatu postoji limit, i doma je trpaju u čarapu, jer , koliko vidim , ne žive životom da bi je mogle spiskati.I upravo su samo njih posjetili "putujući bankari". Sreća, bile su toliko promućurne da su ih odjebale. Pitanje je samo, do kada. Mene bankari ne posjećuju . Vjerojatno imaju uvid u moj minus.

  • jo2hn8ny 16.06.2020.

    Samo blento drži ovoliku lovu doma i onda se hvali po susjedstvu.

Komentiraj...
Vidi sve komentare