To je to što me zanima!

Prvi kućni pritvorenik: Napao je prodavača voća na Dolcu

Franjo B. (53) koji je nožem izbo prodavača voća na zagrebačkoj tržnici Dolac jer je, navodno, njegovoj supruzi 'uvalio' dvije trule jabuke neće u istražni zatvor
Vidi originalni članak

Franjo B. (53) koji je u četvrtak nožem izbo prodavača voća na zagrebačkoj tržnici Dolac jer je, navodno, njegovoj supruzi 'uvalio' dvije trule jabuke neće u istražni zatvor. Sudac istrage odredio mu istražni zatvor u domu. To znači da Franjo B. ne smije napuštati svoj stan. Policija će provjeravati, najmanje jednom na tjedan, pridržava li se on tih odredbi, a čak će ga, s obzirom da je osumnjičeni za pokušaj nanošenja teške tjelesne ozljede invalid, pratiti kada bude morao ići kod liječnika. Policajci će pozvoniti Franji B. na vrata u bilo koje doba dana i on mora biti doma, ako nije, ili nema uvjerljivo obrazloženje zašto ga nije bilo kod kuće, mogao bi završiti u Remetincu. 

Franjo B. je jedan od prvih, ako ne i prvi osumnjičenik, koji je završio u kućnom pritvoru.

Policija nema dovoljno ljudi za kontrolu

Iako je godinama na papiru postojala mogućnost da osumnjičeni budu u kućnom pritvoru to nije bilo moguće zbog protivljenja policije koja nije htjela pristati da ona kontrolira pridržava li se osumnjičeni naloga suca tvrdeći kako nemaju dovoljno ljudi. Isto je tvrdilo i Ministarstvo pravosuđa inzistirajući kako niti oni nemaju dovoljno pravosudnih policajaca. Tek kada je lani krajem prosinca na snagu stupio Pravilnik o načinu provedbe nadzora izvršavanja istražnog zatvora u dom, u što ga je potpisao ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, moguće je da osumnjičeni tijekom istrage budu u kućnom pritvoru.

Ostojić se dugo opirao kontroli kućnog pritvora

Podsjećamo, ministar Ranko Ostojić dugo se i rukama i nogama opirao da policija kontrolira jesu li osumnjičeni u kućnom pritvoru. Tako se na sjednici Vlade 21. studenoga 2012., prilikom glasovanja o izmjenama Zakona o kaznenom postupku usprotivio izmjenama Zakona ocijenivši kako bi poslove u istražnom zatvoru trebala obavljati pravosudna policija, a ne djelatnici MUP-a, kao što je to predloženo izmjenama.

Nisu imali tehničke uvjete da ga drže u kućnom pritvoru

Čitav sustav djelovao je nadrealno što se najbolje vidi na primjeru Bojana Milkovića. Izvršni direktor Ine bio je pritvoren u svibnju 2011. Po mišljenju suca istrage zadovoljio je zakonske uvjete da mu umjesto istražnog zatvora bude određen kućni pritvor, ali nisu ga pustili jer Ured za probaciju, u čijoj je nadležnosti to tada bilo, nije imao tehničke uvjete da ga nadzire.

– To je nevjerojatna situacija. Kao kad bi sudac naredio policiji da dovede nekoga na sud, a da onda policija odgovori da ne može jer im je na automobilu pukla guma. Nemaju tehničke uvjete – čudio se tada Milkovićev odvjetnik Goran Mikuličić.

Idi na 24sata

Komentari 96

  • Kopular 10.02.2015.

    Usput, policija laže da ih je malo, naprotiv, ima ih 11000 tisuća viškak, a to je utvrdila europska komisija. U Mađarskoj je 330 policajaca na 100 tisuća stanovnika, a u Hrvatskoj je 475 policajaca na sto tisuća stanovnika. A Mađarska je površinom dvostruko veća od Hrvatske. U Mađarskoj je stopa kriminala manja nego u Hrvatskoj.

  • Kopular 10.02.2015.

    Ljudi, izbosti nožem i dobiti kućni pritvor, pa to je ludo! Ovaj tip je za strogi zatvor, najmanje 5 godina. Molim EU da prouči ove primjerke i da suspendira hrvatsko pravosuđe i izabere najpoštenije suce iz ostatka EU. Pomozite hrvatskom narodu da dođe do pravde i reda kriminalci završe u zatvoru. Hrvatsko pravosuđe svojim presudama svake godine podiže stopu kriminala, a hrvatskim poštenim građanima je sve teže i teže.

  • japanokinez 10.02.2015.

    Jedina prava kazna je da ga hrane godinu dana iskljucivo trulim jabukama. Trulež mora biti u poodmaklom stadiju.

Komentiraj...
Vidi sve komentare