To je to što me zanima!

Srbi prestali blokirati ceste na Kosovu, otvorena je granica

Kako se Srbija približava članstvu u EU, mora riješiti sva otvorena pitanja s Kosovom. Dvije su strane pristale na dijalog uz posredovanje EU-a 2013., ali je postignut mali napredak
Vidi originalni članak

Kosovski granični prijelaz sa Srbijom ponovno je otvoren u subotu nakon što su Srbi uklonili kamione i automobile, a vojnici NATO-a uključili se temeljem sporazuma kojemu je posredovala Europska unija kako bi se okončao spor između susjednih zemalja oko registarskih oznaka automobila.

Kosovske specijalne policijske snage povukle su se s graničnog prijelaza na sjeveru zemlje gotovo dva tjedna nakon što su Srbi blokirali ceste u znak prosvjeda zbog odluke Kosova da uvede privremene tablice za sve automobile iz Srbije.

DOGOVOR OKO TABLICA Vučić nakon dogovora oko krize na Kosovu: 'Velik uspjeh Srbije'

Kosovska vlada priopćila je kako su privremene registracijske tablice nametnute kao odmazda za srbijanske mjere poduzete protiv vozača s Kosova od 2008. godine, kada je Kosovo proglasilo neovisnost od Srbije.

"Od ovog vikenda i sljedeća dva tjedna, KFOR će zadržati privremenu, snažnu i agilnu prisutnost na tom području, u skladu sa spomenutim dogovorom", navodi se u priopćenju mirovnih snaga predvođenih NATO-om, nazvanim KFOR.

Srbija, koja je izgubila kontrolu nad Kosovom nakon NATO-ova bombardiranja 1999., ne priznaje neovisnost Kosova i stoga smatra da ima pravo poduzimati poteze poput registracije automobila.

Sukob se ovog mjeseca pretvorio u nasilje, ali dvije su zemlje - uz posredovanje posebnog izaslanika EU -a Miroslava Lajčaka - postigle dogovor u četvrtak.

DEESKALACIJA SITUACIJE Pao je dogovor o rješenju krize na sjeveru Kosova: 'Ostvarili smo napredak, ali ne i cilj'

Prema sporazumu, naljepnicama će se na tablicama prekrivati državni simboli, a NATO-u, koji ima oko 3.000 vojnika na Kosovu, bit će dopušteno kontrolirati to područje.

Lokalni Srbi razgovarali su u subotu sa slovenskim vojnicima, koji su dio snaga NATO-a, dok su uklanjali barikade, a vozila kosovske policije stajala na graničnom prijelazu.

Rok za njihovo povlačenje bio je 16 sati. 

Kako se Srbija približava članstvu u EU, mora riješiti sva otvorena pitanja s Kosovom. Dvije su strane pristale na dijalog uz posredovanje EU-a 2013., ali je postignut mali napredak.

NE ODUSTAJU NI JEDNI NI DRUGI Kriza na Kosovu: Stanje se ne mijenja već deseti dan za redom

Nezavisnost Kosova podržale su zapadne zemlje, uključujući Sjedinjene Države i Britaniju, ali još uvijek ga ne priznaje pet država članica EU -a. Članstvo Kosova u Ujedinjenim narodima blokira tradicionalni saveznik Srbije Rusija.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • Jopazg 02.10.2021.

    Ha,ha a letjeli s onim kramama od Jastreba,kao da ih se netko boji. Niti Vrane vise ne mogu zaplasit.

  • 02.10.2021.

    Da bi dvije zemlje ušle u EU moraju priznati jedna drugu jer u EU ne mogu biti zemlje koje se ne priznaju. Osim toga Srbija će morati sudjelovati i u jedinstvenom izglasavanju sankcija EU rusiji zbog ukrajine. Svi mi znamo da je Srbija izgubila Kosovo nakon što je tadašnji srpski predsjednik Milošević tenkovima pokušao protjerati albance sa kosova i tamo nastaniti samo srbe! Nato savez je to srećom spriječio i od tada Albanci, s pravom, ne žele više živjeti sa srbima u jednoj državi

Komentiraj...
Vidi sve komentare