To je to što me zanima!

Tihanovskaja traži od EU-a da ne prizna pobjedu Lukašenka

EU je najavio da će uvesti sankcije bjeloruskim službenicima koje drži odgovornima za izbornu prijevaru i represiju na prosvjedima u kojima je poginjulo dvoje i pritvorene tisuće ljudi
Vidi originalni članak

Bjeloruska opozicijska političarka Svetlana Tihanovskaja u srijedu je apelirala na čelnike Europske unije da ne priznaju ono što je nazvala prevarantskim predsjedničkim izborima, rekavši Uniji da poštuje izbor bjeloruskog naroda. 

Tihanovskaja je govorila iz egzila u susjednoj Litvu, prije hitnog EU samita koji će se održati videokonferencijom i na kojem će europski čelnici raspravljati o krizi u Bjelorusiji.  

Aleksandar Lukašenko, dugovječni vođa zemlje, suočava se s valom masovnih prosvjeda i štrajkova koji su najveći izazov njegovoj 26- godišnjoj vladavini. Niječe izbornu prijevaru 9. kolovoza kako bi sebi priskrbio šesti mandat.

PROSVJEDI U ZEMLJI Lukašenko optužuje oporbu da želi preuzeti vlast u Bjelorusiji

"Pozivam vas da ne priznajete ove prevarantske izbore", rekla je Tihanovskaja u svome video apelu. "Gospodin Lukašenko je izgubio sav legitimitet u očima naše nacije i svijeta."

Tihanovskaja je rekla da je ona prava pobjednica izbora i da želi da se novi izbori održe pod nekom vrstom međunarodnog nadzora.

EU je najavio da će uvesti sankcije bjeloruskim službenicima koje drži odgovornima za izbornu prijevaru i represiju na prosvjedima u kojima je poginjulo dvoje i pritvorene tisuće ljudi.

Švedska ministrica vanjskih poslova Ann Linde ponudila je da posjeti Minsk u ime OSCE-a, organizacije koja uključuje i zapadne i bivše sovjetske zemlje. 

Ruski predsjednik Vladimir Putin, koji je Lukašenku ponudio vojnu pomoć, telefonski je u utorak razgovarao s njemačkom kancelarkom Angelom Merklel, francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom i predsjednikom Europskog vijeća Charlesom Michelom. 

'NISAM SVETAC' Lukašenko spreman predati vlast nakon referenduma

Upozorio je Merkel i Makrona protiv stranog uplitanja u pitanja Bjelorusije, bliskog saveznika Rusije. 

Nakon spornih izbora 9. kolovoza ne prestaje jačati pritisak na predsjednika Lukašenka koji je na vlasti od 1994. Sučeljen je sa svakodnevnim prosvjedima i štrajkaškim pokretom koji je zahvatio više industrija važnih za gospodarstvo.

Lukašenko je ipak u više navrata odbio pozive da odstupi s vlasti.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Noris 19.08.2020.

    Tihanovskaja i ti si nasjela na fore Amera koji te financiraju i preko tebe bi uveli "demokraciju" u Bjelorusiju. Ameri su zakuhali kaos kao i u Ukrajini, Siriji, Iraku, Libiji i nema nigdje napredka gdje oni uvode demokraciju.

Komentiraj...
Vidi sve komentare