To je to što me zanima!

Tko nas čuva od čuvara?

Na početku je trebalo djelovati brzo, nije niti bilo vremena za diskusiju o tome treba li i tko nadgledati rad samog Stožera. To je pitanje, međutim, već dulje opravdano
Vidi originalni članak

Prošlo je točno sedam mjeseci od osnivanja nacionalnog kriznog stožera za borbu protiv korona virusa. Donijeli su na desetke različitih mjera i odluka, stubokom nam promijenili živote. Zato što je na početku trebalo djelovati brzo, nije niti bilo previše vremena za diskusiju o tome treba li i tko nadgledati rad samog Stožera. To je pitanje, međutim, već dulje opravdano, čak i da nije bilo raznih vrludanja u njegovim odlukama. I bez kontradiktornih odluka i progledavanja mnogima kroz prste, slažu se pravni stručnjaci s kojima smo razgovarali, Stožer odavno treba kontrolora.

Nezadovoljstvo naroda buja, građani okupljeni preko Facebooka najavljuju tužbe kojima bi Stožer rušili, a ni nakon pola godine mnogi nisu prihvatili ni bazične upute o zaštiti - ne žele zato što više ne vjeruju Stožeru. Sustava mrkve i batine nema, jer su prvo bili nacionalni izbori, sad će skoro i lokalni, pa ne treba očekivati uvođenje kazni za nenošenje maski i slično. Zato je, navest ćemo samo nekoliko primjera, kažnjen prvi “bjegunac” iz samoizolacije, koji je traktorom odvezao đubrivo u polje. Ne puno kasnije, odjednom su, po Stožeru, oni iz samoizolacije mogli i na izbore. Ili, zatvorene crkve su se otvorile prije otvorenih terasa kafića, dopuštena je bila procesija na Hvaru, nema koncerata, ali ima Alke i punih crkava za Gospu, trgovine neko vrijeme nisu smjele raditi nedjeljom, noćni su klubovi pak donedavno smjeli raditi do jutra. Malo pomalo, povjerenje u Stožer je bilo poljuljano u ionako neizvjesnoj situaciji koju znanost vodi protiv nepoznatog virusa. Ne budu li se građani, zbunjeni ili pak iz neposluha, na jesen pridržavali nošenja maske i držanja distance, imat ćemo puno više žrtava korona virusa nego sad.

- Osjećaj povjerenja u rad Stožera se srozao, i to je evidentno. No to nije pravna priča. Ono što ostaje pravno problematično od prvoga dana, neovisno o sadržaju odluka Stožera, jest to da osnova njegova rada nije dobro postavljena, nije ustavno-pravno prihvatljiva - kaže Sanja Barić, ustavna stručnjakinja, predstojnica Katedre za ustavno pravo na Pravnom fakultetu u Rijeci.


Cijeli tekst pročitajte u novom Expressu koji je na kioscima od petka 28. kolovoza

Idi na 24sata

Komentari 38

  • marjan19 01.09.2020.

    Što ne pišete o prosvjedima u Berlin i londonu

  • 01.09.2020.

    ok su

  • 31.08.2020.

    Oni samo izvršavaju naloge iz brisela i gospođe merkel a te njihove mjere blage veze sa virusom korona nemaju. A koliko vidim na njemačkim portalima gospođa merkel ima puno problema sa svojim narodom i milijunima prosvjednika u Berlinu.

Komentiraj...
Vidi sve komentare