To je to što me zanima!

U Madridu 20.000 ljudi tražilo uhićenje katalonskih čelnika

Skup na kojem su tražili uhićenje sadašnjeg i bivšeg čelnika katalonske vlade organizirala je desna stranka Vox, koja je lani prvi put ušla u parlament, a koja bi na novim izborima mogla dobiti dodatna mjesta
Vidi originalni članak

Oko 20.000 zagovornika cjelovite Španjolske okupilo se u subotu u središtu Madrida i razvilo divovsku zastavu na tom skupu na kojem se tražilo uhićenje sadašnjeg i bivšeg čelnika katalonske vlade.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Skup je organizirala desna stranka Vox, koja je u travnju prvi put ušla u španjolski parlament, a koja bi na novim izborima za petnaest dana mogla dobiti dodatna mjesta.

Na trgu Kolumba, gdje svakodnevno vijori jedna od najvećih zastava Španjolske u zemlji, donijeli su svoju zastavu od tisuću četvornih metara, 50 metara dugačku i 20 široku, što je veličina olimpijskog bazena.

VIDEO: VATRENI TWERK Drma guzom, a Barcelona gori: Video pogledalo 400.000 ljudi

Santiago Abascal, predsjednik Voxa, zatražio je suspenziju autonomije Katalonije kao odgovor na nasilne prosvjede koji su trajali ondje prije tjedan dana. Zatražio je i „trenutno uhićenje“ Quima Torre, predsjednika katalonske vlade, koji je ranije u subotu najavio novi referendum i uspostavu republike Katalonije.

Vrhovni i Ustavni sud su ranije naveli kako je referendum suprotan ustavu i stoga se ne smije održati.

„Samo je Vox ispred, ostali samo pričaju, traže dijalog. O Španjolskoj se ne smije voditi dijalog. Ona se brani sa svim posljedicama“, naglasio je Abascal.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Prosvjed je organiziran blizu sjedišta Narodne stranke desnog centra, koja još uvijek ima primat na desnom spektru no čija popularnost kopni zbog stranke centra Građana i Voxa, dviju novijih stranaka na političkoj sceni. Oporbena Narodna stranka i vladajući lijevi centar PSOE izmjenjuju se gotovo 40 godina na vlasti.

„Nasuprot beskorisnosti Narodne stranke, oportunizmu Građana, i izdaji PSOE-a, ostaje samo Vox“, poručio je Abascal okupljenima koji su mahali španjolskim zastavama.

„Puigdemont u zatvor!“, vikali su okupljeni spominjući bivšeg predsjednika vlade Katalonije pod čijim je vodstvom u listopadu 2017. organiziran zabranjeni referendum a koji sada u Belgiji čeka odluku tamošnjeg suda o izručenju Španjolskoj.

U Španjolskom parlamentu do travnja 2018. nije bilo niti jedne stranke koja bi se mogla okarakterizirati krajnjom desnicom, a Vox koji je najbliži tome dobio je 10 zastupnika u parlamentu s 350 mjesta.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Za petnaest dana u Španjolskoj se održavaju prijevremeni parlamentarni izbori na kojima bi, po anketama, Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE) premijera Pedra Sáncheza mogla osvojiti najviše glasova, ali nedovoljno za samostalno formiranje vlade.

Sánchez je odbio uvesti izvanredne mjere prethodnih dana, a odbio je i Torrin poziv na razgovor.

U subotu su na ulice Barcelone izašle tisuće zagovornika nezavisnosti Katalonije tražeći oslobođenje devetero katalonskih dužnosnika kojima je prije dva tjedna Vrhovni sud u Madridu izrekao zatvorske kazne od 9 do 13 godina. Osuđeni su zbog organiziranja referenduma o nezavisnosti Katalonije 2017. kojeg je bio zabranio Ustavni sud, a onda su proglasili republiku Kataloniju koja nije zaživjela u stvarnosti.

„To su zatvoreni katalonski izvršitelji državnog udara“, istaknuo je Abascal na skupu u Madridu.

GUBE STRPLJENJE Madrid poručuje da neće tolerirati nasilje prema policiji

Katalonski prosvjednici traže i primjenu nezavisnosti proglašene prije dvije godine. Torra je uoči prosvjeda poručio kako „više nema povratka na putu prema nezavisnosti“. Rekao je kako namjerava održati novi referendum do kraja svog mandata u prosincu 2021. godine. U tu svrhu namjerava okupiti što veći broj organizacija i skupina.

U nedjelju će se u Barceloni okupiti i zagovornici cjelovite Španjolske među kojima i dužnosnici ostalih političkih stranaka osim Voxa.

Katalonija od 1978. godine, kada je Španjolska prešla iz diktature u demokraciju, ima svoju vladu, parlament, policiju, bolnice a katalonski jezik je služben u tamošnjim institucijama. Španjolska vlada upravlja vanjskom, obrambenom i fiskalnom politikom. Stanovnici su podijeljeni oko pune nezavisnosti. 

Idi na 24sata

Komentari 7

  • vjačo 27.10.2019.

    to je uvijek bio spor između katalonije (od 1150. pod aragonskom krunom) i kraljevstva kastilje i ključan je za razumijevanje španjolske rekonkviste. iako se u školama uči da je iberijski pouotok sedam stoljeća bio pod maurima to nije istina. portugal je svoju rekonkvistu završio već 1249. osvajanjem algavre i u tim granicama je i danas – aragon je šireći se prema jugu osvojio „taifu“ valenciju, 1238. godine, i time je njegova rekonkvista na tlu današnje španjolske bila završena jer ga je kastilja, osvajanjem murcie, 1246., blokirala pa se aragon, koji je već prije osvojio balearske otoke(1235.), u potpunosti okrenuo sredozemnom moru stvorivši „mediterranean empire“ – a kastilja, čija je rekonkvista završila osvajanjem granade 1492., okrenula se atlantskom oceanu i svoju rekonkvistu pretvorila u konkvistu novog svijeta. vremenom se snažnija „atlantska“ kastilja nametnula „mediteranskom“ aragonu koji je uvijek zadržao neki vid samostalnosti i borio se da je osnaži i poveća.

  • 27.10.2019.

    Obična hrpa frankista - najdugovječnijeg fašizma u Europi. Izgleda da svatko ima svoju "SFRJ", koja represijom i terorom odgovara na težnje naroda za samostalnošću. VISCA CATALUNYA LLIURE!!!

  • UNPROFOR 27.10.2019.

    Šta ne kažete ! Boga ti 20.000 frankofašista se skupilo na derneku od njih 46.000.000 duša ! Kod nas se tome kaže pić....n dim , a vi prenosite to kao udarnu vijest !

Komentiraj...
Vidi sve komentare