To je to što me zanima!

Uzeli ste novi stan, dočekale su vas puknute pločice, oštećena vrata... Jedino rješenje je tužba

Vidjela se prašina ispod laka, čak prelakirani kamenčići s gradilišta. No ni pola godine od prve reklamacije investitor slabo ili nikako ne otklanja nedostatke. Imam li ja pravo nekome se obratiti - pitala je naša čitateljica.
Vidi originalni članak

Kad kupite cipele u dućanu za 200 kuna i one se ubrzo raspadnu, s računom ćete ih vjerojatno lako reklamirati i dobiti nove ili povrat novca. No što kad kupite najskuplju stvar u životu - stan i u njemu zateknete nedostatke? Tko štiti kupca kad ima reklamacije na novi stan?

Pitala nas je to Zagrepčanka koja je za oko 170.000 eura kupila stan za višečlanu obitelj. U roku od 10-ak dana poslali smo mail investitoru s popisom manjih primjedbi. Ništa strašno, ali smo ih vidjeli. Pokoja puknuta pločica, oštećena vrata, loše napravljeni parket koji je izgledao kao da su se djeca igrala, a ne da ga je netko ozbiljan radio.

INSITUT ZA JAVNE FINANCIJE 85% kućanstava u Hrvatskoj ima u vlasništvu kuću ili stan

Vidjela se prašina ispod laka, čak prelakirani kamenčići s gradilišta. No ni pola godine od prve reklamacije investitor slabo ili nikako ne otklanja nedostatke. Imam li ja pravo nekome se obratiti - pitala je naša čitateljica.

Ako bi se sve svelo u jednu rečenicu - osim pokušaja dogovora s investitorom, kupcu stana jedina je mogućnost da svoju pravdu utjera privatnom tužbom. Jedno je sigurno - kupnja stana nije utkana u Zakon o zaštiti potrošača, iako je to najveća stvar koju će netko kupiti.

Pitali smo Državni inspektorat što se može napraviti.

JEDNOSTAVNOST Uredite podstanarski stan po svom: Dizajnerica interijera otkriva u što se isplati uložiti

- Zakonom o zaštiti potrošača uređena je zaštita osnovnih prava potrošača pri kupnji proizvoda i usluga, kao i pri drugim oblicima stjecanja proizvoda i usluga na tržištu, i to, među ostalim, i pravo na zaštitu ekonomskih interesa potrošača. U Glavi I. navedenoga Zakona uređeni su potrošački ugovorni odnosi i njihovo područje primjene. Člankom 40. točkom 6. tog Zakona propisano je da se odredbe Glave I. ne primjenjuju na ugovore za izgradnju novih građevina ili značajnu rekonstrukciju postojećih građevina te najam stambenih prostorija. Vezano za ovaj upit, odredba Zakona o zaštiti potrošača ne može se primijeniti, i pitanje nije u nadležnosti tržišne inspekcije Državnog inspektorata - odgovorili su.

Prevedeno, Inspektorat nije nadležan za rješavanje sporova i reklamacije za kupnju stanova, a kupca ne štiti ni Potrošački zakon. Navode dalje da se takvi sporovi rješavaju prema Zakonu o obveznim odnosima i Zakonu o gradnji te potrošač može ostvariti zaštitu svojih prava u sudskom postupku, tužbom.

MINIJATURA U PRAVOM SMISLU Prodaje se najmanja kuća u Bremenu: Ima samo 7 kvadrata

Pitali smo i Ministarstvo graditeljstva. Kažu, ni oni nisu zaduženi za to.

- Problematika vezana uz naknadu prouzročene štete u odnosima između sudionika u gradnji, kao i odnosima između prodavatelja i kupca nekretnine nisu predmet propisa iz upravnog područja gradnje i prostornog uređenja, tj. ovoga Ministarstva, nego predmet obvezno-pravnih odnosa, a koja pitanja uređuje Zakon o obveznim odnosima - odgovorili su.

I iz potrošačkih udruga su potvrdili: 'Za ovakve slučajeve kupac jedino tužbom može tražiti zaštitu svojih prava, ako im se to isplati'.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • 08.11.2020.

    Ma kakav i koji zakon, o čemu..? Prilikom tehničkog pregleda zgrade (koji je OBVEZAN prije prodaje stanova, da bi se dobila uporabna dozvola za iste, bez koje se NE MOGU prodavati stanovi), postoje nadzorni inženjeri koji su pratili gradnju i izvođenje SVIH vrsta radova i koji prate, pregledavaju i potpisuju je li sve izvedeno prema pravilima struke i sukladno građevinskoj dozvoli. Kvaliteta izgradnje svega je u njihovoj nadležnosti, kao i tolerancije koje su dozvoljene kao normalno odstupanje od 100% savršenog - što je pak propisano normama. Nakon toga izlazi građevinska inspekcija (koja je i izdala prvotnu građevinsku dozvolu, na tehnički pregled i provjerava je li sve u skladu s gr. dozvolom, izvedeno po normama i izdaje uporabnu dozvolu ako jest.Mene sad zanima, bez da ulazim u konkretan primjer - dakle ograđujem se, jer ne znam i ne mogu znati konkretne primjedbe na ovaj slučaj, kako molim nitko ne može biti nadležan..? Čemu onda sva j.... papirologija, ophođenje raznih institucija i vrata di nikog gotovo nikad nema i pusta lova za nadzor, građ. dozvolu i ostale pizd..., ak na kraju niko nije odgovoran za niš? Pa ko tu koga j...?Molim da me ispravi netko ako sam u krivu, al gradim svoju kuću pa govorim iz svog primjera.lp Z

  • Zagrabi Peti 08.11.2020.

    HITNO uvesti u zakon, zato se događaju ovakve prevare u građevinskom sektoru! Nema stana ili kuće koji nisu fuš, a još k tome radnici izbosne - to je tek raspašoj! Uzeli gleter jednom u ruke i već su majstori!

  • ARMADA10 08.11.2020.

    Aa gdje je komisija da to ustanovi prije odobrenja prodaje ???🤔🤔🤔

Komentiraj...
Vidi sve komentare