To je to što me zanima!

'Vesela' 2013. godina: Prijeti velika inflacija, ali i novi nemiri

Rast svjetske ekonomije i dalje će biti između blagog rasta i novog pada. Prijeti povratak velike inflacije, a rast cijena pšenice mogao bi rezultirati novim nemirima
Vidi originalni članak

I dok će sve oči svjetskih analitičara u idućoj godini biti uprte u gospodarstvo čiji oporavak i rast očekuju kao ozebli sunce, zanimljivo je vidjeti procjene nekih velikih igrača što bi se, kako, i na koji način moglo odigrati u godini pred nama. 

Tako je Morgan Stanley i ovog prosinca, kao i posljednjih 30, izdao svoja makroekonomska predviđanja za 2013. godinu. 

Sažetak njihovih predviđanja kazuje da će rast svjetske ekonomije i dalje ostati negdje između blagog rasta i ponovnog pada u recesiju. Uz to, 2013. mogla bi u svjetsko gospodarstvo vratiti veliku inflaciju, a rast cijena pšenice prijeti novim nemirima. Također, predviđa se da bi, nakon 21 godine, u recesiju mogla ući čak i Australija. 

Evo, još nekih zanimljivijih predviđanja analitičara u Morgan Stanleyju. 

SAD će prije oporavka pasti u 'fiskalnu provaliju'  

Američki političari neće se uspjeti dogovoriti o smanjenju proračunskog deficita i Sjedinjene Američke Države će na početku 2013. godine početi padati u "fiskalnu provaliju". Tako u SAD-u nazivaju jaz između državnog duga i mogućnosti proračuna. Reakcija tržišta koje će strmoglavo početi padati, međutim, prisilit će demokrate i republikance da brzo postignu sporazum, nakon čega će ekonomsko povjerenje odmah početi rasti, kao i investicijska aktivnost, a to će također ubrzano popraviti situacija na tržištu rada.

Bitka za jen: Japan će 'osvojiti' Europu 

Budući da bi jači jen poskupio japanske proizvode te smanjio konkurentnost i izvoz sigurno će dio japanske strategije za obuzdavanje rasta jena biti kupnja državnih obveznica zemalja eurozone koje su pogođene dužničkom krizom prije nego što te obveznice krene kupovati Europska središnja banka. Morgan Stanley očekuje da će središnja banka Japana, dok ECB bude čekala da Španjolska zatraži pomoć iz antikriznog fonda ESM, kupovati obveznice tog fonda i visokoprinosne obveznice zemalja središnje Europe i postati glavni kreditor eurozone. 

Cijeloj Europi prijeti nova kriza i to zbog - Italije 

Analitičari Morgan Stanleyja smatraju da se kampanja prije prijevremenih izbora u Italiji, koji će se vjerojatno održati u veljači, odvija uz žestoke kritike mjera stroge proračunske štednje. To, pak, plaši investitore da bi Rim mogao napustiti euro i vratiti liru. Panika na tržištu prisilit će Italiju da se obrati za pomoć iz fonda spasa eurozone i, kao rezultat, Italija, a ne Španjolska, daje znak za početak programa ECB za kupnju obveznica. 

Za investitore će, smatra Morgan Stanley, ta odluka stići prekasno, oni će rasprodavati euro i vrijednosne papire rubnih članica eurozone. Italija će tako biti pokretač nove krize, predviđaju u Morgan Stanleyu. 

Velika Britanija napušta Europsku uniju 

Sve veći otpor Europskoj uniji pruža Velika Britanija. U Morgan Stanleyju smatraju da to predstavlja veliku brigu za investitore, a vjerojatnost izlaska Velike Britanije iz EU sada puno je veća od one da će eurozonu i Uniju napustiti Grčka. 

Brazil je ekonomski sve snažniji 

Predsjednica Brazila Dilma Rousseff nastavit će realizaciju ambicioznog programa gradnje infrastrukture u šestoj po veličini ekonomiji na svijetu. To će dovesti do porasta investiranja u tu zemlju, kao i do snažnog jačanja brazilske valute reala. 

Putin oživljava SSSR? 

Morgan Stanley procjenjuje da će u idućoj godini ruski predsjednik Vladimir Putin uspješno namamiti Ukrajinu u Euroazijsku carinsku uniju u zamjenu za povoljne isporuke ruskih energenata. A kako će se u tom slučaju vrata europske unije za Ukrajinu zatvoriti jer je nemoguće istodobno biti član obje političke strukture, ispast će kako je postsovjetski prostor (Rusija, Ukrajina, Bjelorusija i Kazahstan) opet zajedno, i to pod vodstvom 'cara Putina'.

Kina bi mogla samu sebe 'pokopati' 

Kina, možda i najjača ekonomska sila svijeta, će, posve neočekivano za mnoge, odlučiti da u ranom stadiju ekonomskog pada poduzmu šok-terapiju i snažno pooštre financijske uvjete u zemlji. Time će se, smatraju analitičari, zamrznuti likvidnost u bankarskom sustavu i oštro ograničiti kreditiranje, a to će pak uzrokovati seriju bankrota poduzeća i ljudi koji neće moći vraćati kredite. 

Točnost ovih prognoza je čak 50 posto

Iako neka od ovih predviđanja nalikuju nekom uratku iz sfere znanstvene fantastike, analitičari Morgan Stanleya smatraju da je vjerojatnost da se njihova predviđanja obistine čak 50 posto.  Tako je, uostalom, bilo skoro u svim njihovim dosadašnjim predviđanjima.

Idi na 24sata

Komentari 31

  • WOMANIZER 29.12.2012.

    juhuuuu! šta se samo veselim, jednosavno ne mogu da dočekam!

  • Koka 69 29.12.2012.

    nama nemože bit gore, prelazimo prehranom sa kontejnera na travu, pa na lišće na drveću ...

  • ŠimoŽgela 29.12.2012.

    pedeset posto je tocno da ovo nije pedeset posto tocno...

Komentiraj...
Vidi sve komentare