To je to što me zanima!

Vulkanska kiša stiže u Hrvatsku! Stručnjak: Pogodit će Podravinu i Međimurje. Nije baš bezazleno

Oborine zatrovane opasnim spojevima koji su nastali nakon erupcije vulkana na Islandu, u idućim će danima pasti na Balkanu, upozoravaju stručnjaci. Vulkanske kiše bit će i kod nas
Vidi originalni članak

Vulkan koji je u ponedjeljak eruptirao na Islandu napravio je goleme štetu i sveopću katastrofu tamo, a njegova razornost, nažalost, na tome, čini se, neće stati.

Brojni stručnjaci koji prate tamošnje stanje upozorili su kako se dim koji je krenuo s Islanda, zatrovani dim prepun opasnih čestica, sada kreće prema Poljskoj, Njemačkoj, Rusiji i dalje. 

NAKON VULKANSKE ERUPCIJE VIDEO Lava ne prestaje izlaziti na površinu: Pogledajte nove nevjerojatne snimke s Islanda

Nosi ga sjeverozapadni vjetar, a ono što je sigurno jest da će doći i do nas. 

POTONULO TLO KOD ELEKTRANE VIDEO Erupcija se nastavila i kroz noć, snimili je i iz satelita

- Da, mogu se složiti s time. Međutim, ovih i idućih dana nad širem području Hrvatske ne očekuje se značajna količina oborina. One će uglavnom biti u sjevernim dijelovima zemlje, odnosno u Međimurju, Podravini. Što južnije, to će ih biti sve manje - objašnjava nam Branko Grisogono s PMF-a.

Za nas ovaj put, dodaje, nema velike opasnosti, no svejedno treba pratiti upozorenja.

- Preporuka je da ljudi sa kardiovaskularnim i dišnim poteškoćama ne izlaze van zato što je to potencijalno opasna kisela oborina zbog pripadnih spojeva sumpora, dušika i tako dalje. Međutim, sada smo u suhom periodu, u iduća dva tjedna očekuje se manje od 10 milimetara oborina - kaže Grisogono pa dodaje: "Glavne oborine putuju prema istoku i jugoistoku pa su uz Poljsku i Njemačku u opasnosti i Bjelorusija, južna Skandinavija i slično."

STANOVNICI NE PANIČARE Erupcija na Islandu se smiruje: Svi su bili uzbuđeni, ali mirni. Mi smo vam na to već naviknuli

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Srbijanski meteorolog Ivan Ristić objavio je kako vulkanska kiša ne bi trebala biti problem jer "smo na to već navikli budući da smo imali velike nalete pijeska iz Sahare."

Naš sugovornik upozorava da se te dvije vrste kiša mogu usporediti samo optički, no nikako ne i kemijski.

- Saharska oborina je puno manje opasna nego vulkanska oborina. Ova druga šteti tlu jer ga dodatno zakiseljava, a smeta i ljudima. U svakom slučaju, treba pratiti prognozu vremena jer atmosfera nikada nije stopostotno predikatabilna - zaključuje naš sugovornik. 

Slično nam kaže i umirovljeni klimatolog Zvonimir Katušin.

- Ako se gleda da je pretežito strujanje u smjeru od zapada prema istoku i jugoistoku, tada bi vulkanske kiše trebale biti nešto sjevernije. Ako će biti opasnosti, sigurno će biti i službeno upozorenje da se ne izlazi, da se zatvaraju prozori i tome slično - zaključuje. 

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 45

  • muškarčina_1 22.12.2023.

    Ma stiže vulkanski hurac

  • habanero 22.12.2023.

    Oce biti vise stete nego od , krim .org ZNA SE.

  • fabercastell 22.12.2023.

    hahaha hahha prvog dana erupcije smo ovdje komentirali sto ce novinari smisliti i evo ga  ,,,,,,,ovi na Islandu uzivaju u spektakularnom prirodnom fenomenu a nasi drame hohoho

Komentiraj...
Vidi sve komentare